Temat: Grypa - jak powstaje i przebiega

Grypa jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie. W Polsce szczyt zachorowań na grypę oraz  chorób wirusowych grypopodobnych przypada na okres między styczniem a marcem, chociaż już pierwsze listopadowe chłody przynoszą pierwszych chorych.

Chorobę tę wywołują wirusy które ulegają częstym mutacją. Grypa nie jest „odmianą” przeziębienia jest znacznie groźniejsza a jej konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i na pewno nie należy jej lekceważyć.

Objawy i przebieg grypy

Objawy grypy pojawiają się nagle – w przeciągu kilku godzin. Najpierw pojawia się wysoka gorączka ok. 39 stopni i trwa od trzech do czterech dni. Chory jest bardzo osłabiony co spowodowane jest intensywnym bólem głowy oraz charakterystycznymi bólami mięśni i stawów. Zajęcie górnych dróg oddechowych objawiają się nieżytem nosa wywołującym kichanie, bólem gardła oraz suchym męczącym kaszlem. Objawy te nie zawsze wstępują jednocześnie, zdarza się, że w stopniu nasilonym występuje tylko jeden z wyżej wymienionych objawów.
Grypa, która przebiega bez powikłań trwa około tygodnia. Kaszel, poczucie rozbicia oraz ogólne osłabienie mogą się utrzymywać do dwóch tygodni po ustąpieniu choroby.
Przejawy grypy oraz towarzyszące jej dolegliwości  powodują również inne wirusy (wirus wywołujący przeziębienie) oraz bakterie (angina, bakteryjne zapalenie tchawicy). Dlatego nie można jednoznacznie rozpoznać tylko na podstawie objawów.

Powikłania przy grypie

Nieleczona i zbagatelizowana grypa może nieść za sobą wiele powikłań. Objawy alarmowe, które świadczą o powikłaniach lub nasileniu choroby to problemy z oddychaniem
i duszność. Niepokojący jest również chrapliwy i przyspieszony oddech. Gdy gorączka przekracza 40 stopni, pojawiają się majaki oraz uczucie dezorientacji należy jak najszybciej udać się do lekarza lub pojechać na pogotowie. Do najczęstszych powikłań zalicza się zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenia ucha oraz zapalenie zatok, które są konsekwencją niedoleczenia czy tzw. przechodzenia grypy. Rzadziej spotyka się zapalenie mięśnia sercowego, nerwów czy mózgu. W przypadku ciężkich powikłań najczęściej u osób starszych lub cierpiących na choroby przewlekłe grypa może okazać się choroba śmiertelną

Przyczyny grypy  - jak się nią zarażamy

Przyczyną grypy jest oczywiście wirus grypy. U ludzi zachorowanie wywołuje wirus typu A i B.  Grypa można zarazić się od chorego człowieka  lub u której zakażenie przebiega bez widocznych objawów. Wirus przenoszony jest w drobnych kropelkach  wydzieliny pochodzącej z górnych dróg oddechowych, które wdychamy w otoczeniu osoby chorej. Znajdują się one także na skórze rąk podczas dotykania chorego oraz na używanych przez niego przedmiotach ( klamka, kubek, telefon ).

Grypa możemy zarazić się również dotykając martwych zwierząt, tzw. ptasią grypa można zarazić się w wyniku spożywania niedogotowanych lub surowych oraz skażonego mięsa. Od zakażenia do wystąpienie pierwszych objawów mijają średnio 2 dni. Chory może być źródłem zakażenia jeden dzień przed i 3 – 5 dni po wystąpieniu objawów. Zakażalność jest tym większa im wyższa jest gorączka. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa należy unikać bliskiego kontaktu – całowanie, przytulanie. Należy regularnie myc ręce oraz przedmioty dotykane przez chorego( naczynia, sztućce). Pomieszczenie, w którym przebywa chory należy dobrze wywietrzyć a zużyte chusteczki natychmiast wyrzucać.

Jak przebiega wizyta podczas grypy u lekarza

Jeśli zgłosimy się do lekarza pierwszego kontaktu po wywiadzie, osłuchaniu i obejrzeniu gardła może stwierdzić zakażenie wirusem grypy. W razie wątpliwości lekarz zleci specjalistyczne badania krwi lub wymaz z gardła aby wykluczyć inne choroby grypopodobne.

Leczenie grypy

Grypa jest poważną chorobą obciążającą cały organizm i wymaga odpowiedniego leczenia. najbardziej odpowiednie leczenie może nam zaproponować tylko lekarz. Podstawowym lekiem zwalczającym gorączkę oraz bóle stawów i głowy jest paracetamol. Również leki zawierające ibuprofen (występują pod różnymi nazwami) działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Nie należy brać większej niż zalecana dawkę leku w tym przypadku zasada „więcej znaczy lepiej” może nam tylko zaszkodzić.

Sami możemy wspomóc leczenie przepisane przez lekarza. Najbardziej uciążliwą dolegliwością podczas grypy jest katar, który możemy złagodzić domowymi sposobami. Popularne są inhalacje robione na bazie rumianku, szałwii czy jodły oraz wdychanie olejków eterycznych. Ważne w zwalczaniu nieżytu nosa jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Można stosować również krople do nosa dostępne bez recepty pamiętając, że można jest stosować tylko przez kilka dni. Aby obniżyć gorączkę polecane jest stosowanie ciepłych okładów na klatkę piersiową. Należy pamiętać, że leczenie grypy polega na leczeniu objawowym gdyż nie jesteśmy w stanie wyleczyć samego wirusa.

Zapobieganie grypie

Najpopularniejszą metodą która zapobiega zachorowaniu jest szczepionka przeciw wirusowi grypy. Szczepionki przeciwgrypowe to preparaty biologiczne, zawierające drobnoustroje, które po wprowadzeniu do organizmu człowieka powodują wytworzenie odporności na czynniki użyte do przygotowania szczepionki. U osób, które zaszczepiły się na grypę znacznie obniża się ryzyko zachorowań, skuteczność wynosi od 70% - 95%.

Odpowiednim momentem, aby się zaszczepić jest wrzesień lub październik. Szczepionka zaczyna działać  od 10 – 15 dni po szczepieniu. Przeciwwskazaniami do przyjęcia szczepionki jest ostra choroba, uczulenie na białko jaja kurzego. Również dzieci poniżej szóstego miesiąca życia nie mogą przyjąć szczepionki.

D.Wysocka

Zapraszamy do komentowania :-)