1 2012-03-08 18:32:50

Temat: Szczepienie przeciwko różyczce a ciąża

Zamierzamy się starać z mężem o dziecko i właśnie się zastanawiam czy powinnam przed ciążą zaszczepić się na różyczkę ? Z tego co wiem przechodziłam różyczkę w dzieciństwie. Czy w takim razie potrzebuje się na nią szczepić ?

2 2012-03-25 13:48:31

Odp: Szczepienie przeciwko różyczce a ciąża

Różyczka to jeden z wirusów, który może działać teratogennie. Oznacza to, że jeśli kobieta w czasie ciąży zachoruje na różyczkę może dojść do powstania wad wrodzonych płód. Najczęstsze wady obejmują zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz nieprawidłowości w budowie serca. Szczepienia na różyczkę są przeprowadzane obowiązkowo według kalendarza szczepień obowiązującego w Polsce. Jeśli kobieta nie była zaszczepiona w tym czasie, konieczne jest jej doszczepienie przed zajściem w ciążę. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy szczepieniem na różyczkę, a zajściem w ciążę muszą upłynąć minimum trzy miesiące. Czas ten jest konieczny, ponieważ szczepionka zawiera żywy, choć pozbawiony zjadliwości wirus (atenuowany). Nie wolno również w żadnym wypadku szczepić kobiety ciężarnej. Jeśli chorowała już Pani na różyczkę posiada Pani naturalną odporność przeciwko tej chorobie. Doszczepianie nie jest konieczne.

3 2014-07-01 22:31:59

Odp: Szczepienie przeciwko różyczce a ciąża

Prawde mówiąc nie słyszałam zeby ktoś sie doszczepiał na różyczkę. Fakt ze ja przechorowałaś jest wystarczajacy. Z resztą teraz w standardzie jest wykonywanie testów w kierunku przeciwciał przeciw różyczce u kobiet w ciaży. Jeżeli nawet by wyszło że nie masz takich przeciwciał-czyli nie chorowałaś- zaleca sie po prostu nie zbliżanie do małych dzieci. Jeżeli doszło by jednak do spotkania z chorym na różyczkę dzieckiem mozesz otrzymać przeciwciała z ampułki aby zabezpieczyć płód. Kolejną sprawą jest że szczepionka przeciw różyczce jest przystosowana dla dzieci. To znaczy że prawdopodobnie nie dała by oczekiwanego efektu u osoby dorosłej. Dlatego nie martw sie akurat tym za bardzo.