Temat: dlaczego sen jest ważny?

Popularnie dobę- 24 godziny- dzieli się na 3 etapy. Pierwszy to etap pracy, drugi wiąże się z szeroko pojętym odpoczynkiem, trzeci zaś przeznaczony jest na sen. Każdy człowiek potrzebuje snu, by następnego dnia funkcjonować prawidłowo, móc skupić się na swoich zadaniach, oraz być wypoczętym.

Czym właściwie jest sen?

Sen przynosi nam ulgę, pozwala odpocząć zlasowanym mięśniom, oraz odprężyć się umysłowi.
Jest niezbędny do optymalnego funkcjonowania. Nie ma reguły, każdy z Nas śpi inaczej. Część z Nas śpi przy telewizorze, przy muzyce, na kanapie, czy nawet na siedząco, za dnia i w nocy. Nieodłącznymi elementami prawidłowego spania są cisza, zaciemnienie pomieszczenia, łóżko, odpowiednia temperatura. Jedni z Nas są wyspani po 4h lekkiego snu, inni zaś po 8h snu bardzo twardego i głębokiego budzą się zmęczeni. Dlaczego? Wpływają na to fazy snu REM i NREM.

Czym jest sen REM?

Podstawową, niezmienna wartością snu fazy snu REM jest paraliż ciała. Jest on wywołany zahamowaniem neuronów motorycznych w rdzeniu kręgowym, które pobudzają mięśnie do działania. Sen REM jest procesem, kiedy Nasz układ nerwowy jest bardzo aktywny, co wiąże się z dużą aktywnością na wykresie EEG (aktywności mózgu w poszczególnych fazach snu).
Sama nazwa REM jest skrótem od angielskiego rapid eye movement (szybki ruch gałek ocznych).
Faza REM pojawia się mniej więcej 90 minut po zaśnięciu i powtarza się mniej więcej co kolejne 90 minut. Kolejne fazy REM trwają coraz dłużej i dochodzą aż do godziny. Z 7,5 godzin snu dorosłego człowieka od 1,5 do 2 godzin przypadają na sen REM. W tym okresie tempo przepływu krwi wzrasta o 40%, rośnie tempo
przemiany materii, spontaniczna aktywność komórek nerwowych przekracza poziom stanu czuwania, a nerki produkują mniej moczu, ale za to o wyższym stężeniu.

Więcej informacji na stronie Kliniki Promienistej.
Pozdrawiamy,
Zespół Kliniki Promienistej w Poznaniu

Zapraszamy do komentowania :-)