1

Temat: Stwardnienie rozsiane - jakie są objawy?

Dzisiaj dowiedziałam się, że u mojej koleżanki zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Prawdę mówiąc trudno mi w to uwierzyć, bo dziewczyna zawsze była bardzo sprawna fizycznie, radosna, pragnęła zostać matką, a teraz jej życie na pewno bardzo się zmieni. Wiem, że na chwilę obecną choroba jest nieuleczalna, a jej przebieg na samym początku trudny jest do ustalenia, może bowiem przebiegać w różnoraki sposób. Z tego co wyczytałam możliwe jest jednak zatrzymanie się procesu chorobowego lub spowodowanie, że jego postęp będzie przebiegał powolnie. Przyznaję, że boję się z nią o tym rozmawiać, ale chciałabym jak najwięcej dowiedzieć się na ten temat.
Pierwsze moje pytanie brzmi: jakie są pierwsze symptomy sygnalizujące tę chorobę?

2

Odp: Stwardnienie rozsiane - jakie są objawy?

Stwardnienie rozsiane dotyka najczęściej osoby pomiędzy 20 a 40-tym rokiem życia. Może powodować wiele objawów i zespołów objawów, do których należą zaburzenia ruchowe, czuciowe, zaburzenia równowagi, widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne, np. zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Stosunkowo często schorzeniu towarzyszy też przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane może powodować niepełnosprawność, ale może mieć też dosyć łagodny przebieg.

Na samym początku objawy zazwyczaj są łagodne i przemijają, dlatego zwykle nasza czujność zostaje uśpiona, a tym samym nie zgłaszamy się do lekarza i stwardnienie rozsiane nie zostaje zdiagnozowane. Do tych objawów należą: zmiany czucia w kończynach lub na twarzy, całkowite lub częściowe zaniewidzenie, epizody podwójnego widzenia, osłabienie, niestabilność chodu, problemy z utrzymaniem równowagi. Rzadziej pojawia się afazja lub zaburzenia psychiczne. U części pacjentów (ok. 15%) pojawia się kilka objawów, wtedy dopiero trafiają do lekarza. W niektórych przypadkach pierwsze objawy są poprzedzone infekcją całego organizmu, urazem lub nasilonym wysiłkiem fizycznym.

3

Odp: Stwardnienie rozsiane - jakie są objawy?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą, która przebiega w różnoraki sposób i daje bardzo różne objawy. Właściwie u każdego chorego może przebiegać zupełnie inaczej, a nawet u tej samej osoby kolejne rzuty różnią się od poprzednich, zwykle są zresztą niemożliwe do przewidzenia. Mogą być to zaburzenia czuciowe, osłabienie siły mięśni, kurcze mięśniowe, problemy z poruszaniem się, problemy w skoordynowaniu ruchu czy też z utrzymaniem równowagi. Czasem pojawiają się trudności z mową, widzeniem, a nawet z połykaniem. Chory może silnie odczuwać zmęczenie, mogą też pojawić się tak zwane zespoły bólowe lub uczucie ,,przebiegania prądu" wzdłuż kręgosłupa. 
Objawami SM są też zaburzenia poznawcze różnego stopnia, objawy depresji lub nawet labilnego afektu. Zdarza się, że choroba powoduje zaburzenia zwieraczy, wówczas pojawia się nietrzymanie moczu albo przeciwnie - parcie na mocz lub jego zatrzymanie czy też zaparcia.
Stwardnienie rozsiane wciąż jest dla lekarzy i medycyny ogromną zagadką, trwają badania nad dogłębnym poznaniem przyczyn choroby, a niedościgłym marzeniem poznanie również metod jej leczenia, nie tylko spowalnianie postępu i łagodzenia skutków.

4 Ostatnio edytowany przez olha (2017-05-08 13:35:56)

Odp: Stwardnienie rozsiane - jakie są objawy?

W sieci jest wiele informacji. Polecam zajrzeć sobie na tę stronę:
http://sm.net.pl/

Możecie sobie tutaj poczytać o objawach jak i o rokowaniach w przypadku stwardnienia rozsianego. Każda osoba przechodzi chorobę inaczej. U jednej rozwija się to szybciej,  u drugiej wolniej.
Typowe objawy to:
zaburzenia widzenia,
zaburzenia czucia,
problemy z równowagą,
zaburzenia czucia,
zawroty głowy,
zaburzenia koncentracji i pamięci, zwłaszcza krótkiej,
ból.

Dzisiaj mam ochotę na... smile