1 2012-03-12 15:22:33

Temat: Szczepienie na HPV

Czy szczepionka przeciw HPV rzeczywiście chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy ? Czy można się na nią zaszczepić - w sensie czy ma sens - już po rozpoczęciu współżycia ?

2 2012-03-13 17:21:02

Odp: Szczepienie na HPV

Wirus HPV to skrót od pełnej nazwy wirusa brodawczaka ludzkiego. Jest on ważnym i udokumentowanym czynnikiem ryzyka dla rozwoju raka szyjki macicy. Większa część naszej populacji jest nosicielem wirusa. Z tego też powodu do zakażenia dochodzi już we wczesnej młodości, razem z podjęciem aktywności seksualnej. Im częstsze zmiany partnerów, tym większe ryzyko zarażenia wirusem. Stosunkowo niedawno została opracowana szczepionka chroniąca przed wirusem brodawczaka ludzkiego. Niestety, nie jest ona refundowana i wszystkie chętne muszą szczepić się na własny koszt. Szczepienia mają jednak duże znaczenie w przypadku dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Kobiety aktywne seksualnie w przeważającej większości są już nosicielkami wirusa. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z nich zachorują na raka szyjki macicy. Czynniki, które wywołują nowotwór w odpowiedzi na zakażenie, nie są do końca jasne.

3 2012-10-18 11:23:58

Odp: Szczepienie na HPV

Szczepionka na HPV działa na 4 rodzaje wirusów, które sa podejrzewane o wywoływanie raka szyjki macicy, a jak się okazuje pozostaje jeszcze około setka wirusów, które równie dobrze mogą powodować raka, a szczepionka nie jest an nie skierowana. Rozwój nowotworu to tez nie szybka sprawa i podobno wystarczy regularnie wykonywac badania cytologiczne. Jesli ginekolog zorientuje się, że zaczyna dziać się coś złego, na pewno zdąży zareagować. Jesli więc nie stać kogoś na szczepienie, to po prostu trzeba się pilnowac i regularnie robić badania. To jest podstawa i nie można tego zaniedbać.

4 2014-07-02 23:41:37

Odp: Szczepienie na HPV

HPV jest jednym z czynników o udowodnionym związku z wystąpieniem raka szyjki macicy. Co nie oznacza ze jest jedynym czynnikiem i ze samo zaszczepienie zagwarantuje nam że nie zachorujemy. Szczepionka w znacznym stopniu zmniejsza jednak ryzyko wystąpienia tego nowotworu. Zalecana jest dla dziewcząt które nie rozpoczeły współżycia. Bo wtedy jest najbardziej skuteczna, jest po prostu prawie pewne ze jeszcze sie nie zaraziły HPV. Kobiety które rozpoczeły współżycie też powinny się zaszczepić- zwłaszcza jeżeli mają potwierdzenie ze nie są zarażone HPV. Jedyne ograniczenie tej szczepionki to jej koszt. Wymagane są 3 dawki każda z nich kosztuje ok 500 zł. Nawet jeżeli sie zaszczepimy musimy wykonywać standardowe badania cytologiczne!

5 2017-06-12 10:31:07

Odp: Szczepienie na HPV

Faktycznie, szczepienie może w wielu przypadkach uchronić nas przed zarażeniem wirusem HPV, jednak z tego co mi wiadomo, należy je wykonać odpowiednio wcześnie. Dlatego też powinniśmy, bo problem tego wirusa dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zgłębiać wiedzę na jego temat, chociażby na takich stronach jak https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/ . Mamy tutaj bowiem także możliwość zamówienia testu i wykonania go anonimowo w laboratorium Lifemedica w Gdańsku. Dzięki temu szybko zyskamy pewność, ży problem ten nas dotyczy, czy możemy jednak spać spokojnie.

Ostatnio edytowany przez JandaM (2017-06-12 10:31:38)