Temat: Hirsutyzm - jak go leczyć ?

Hirsutyzm to inaczej występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego (owłosienie na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, okolicy sromu) u kobiet. W łagodnej formie najczęściej jest pochodzenia idiopatycznego - występuje nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na hormony.

W bardziej zaawansowanych formach zazwyczaj jest podwyższony poziom androgenów (męskich hormonów).

http://kobiecezdrowie.pl/art/hirsutyzm.jpg

Kto może być zagrożony hirsutyzmem?

Hirsutyzm może występować rodzinnie, może również pojawić się w czasie ciąży, na skutek przestrojenia hormonalnego organizmu. Może być spowodowany występowaniem nowotworów hormonalnie czynnych (niektóre guzy jajnika, rak nerki oraz rak tarczycy) a także byc konsekwencją niektórych zaburzeń, m.in. takich jak zespól policystycznych jajników czy wrodzonego przerostu nadnerczy.

W przypadku wyraźnych problemów hormonalnych zaleca się wykonanie dodatkowych badań ( testosteron, DHT, DHEA, DHEAS, androstendion oraz progesteron ) w celu ustalenia przyczyn powstawania nadmiernego owłosienia. W każdym przypadku możliwe jest usunięcie owłosienia jednak by zachować trwałe efekty należy wykluczyć przyczyny.

Wiele jasnowłosych kobiet nie ma problemu z powodu włosów w ogóle, po prostu dlatego że włosy są mniej widoczne. Ilość włosów jest w dużej mierze spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, a niektóre rodziny mogą być po prostu bardziej owłosione od innych bo taka jest ich uroda– więc trudno jest określić, co jest normalne, a co nie. Ale jeśli nadmierne owłosienie jest przykre dla osoby, wtedy interwencja jest właściwa.

Jak się pozbyć zbędnych włosków

Prostym rozwiązaniem jest golenie, ale wiele kobiet czuje się nieswojo z tym faktem i wymaga to regularnego powtarzania. Usuwanie owłosienia może wydawać się oczywistym rozwiązaniem, ale może to być czasochłonne i kosztowne dla większych obszarów ciała. Laserowe leczenie jest jednak idealnym rozwiązaniem dla mniejszych obszarów, takich jak twarz, a może dać wspaniałe rezultaty. Popularna w pomaganiu wielu kobietom z problemami nadmiernego owłosienia ciała, depilacja laserowa ma wiele zalet w stosunku do innych depilatorów. W przeciwieństwie do bardziej podstawowych metod depilacji, takich jak golenie i woskowanie, depilacja laserowa jest wystarczająco bezpieczna do stosowania na delikatnej skórze twarzy, gdzie nadmierne owłosienie ciała jest sporym problemem.

Uszkodzenia skóry spowodowane przez niewłaściwe metody usuwania włosów mogą być równie stresujące i wybór laserowego usuwanie włosów może zmniejszyć ryzyko uszkodzenia do absolutnego minimum. Laserowe usuwanie włosów może wymagać kilku zabiegów, aby wyeliminować zbędne owłosienie dla większych części ciała, ale jest idealne do usuwania zarostu. W przeciwieństwie do innych metod depilacji, jest mało bolesne.

K.Mochalska(kosmetolog)

Zapraszamy do komentowania :-)