Temat: Nadwrażliwość zębów

Przeszywający ból zębów - jak wiele z nas zna to uczucie? Ale czy wszyscy zdajemy sobie sprawę, że może to być objaw nadwrażliwości zębów? Według badań wynika, że ryzyko zachorowania na nadwrażliwość zębów zwiększa się między 25-30 rokiem życia. Obecnie co drugi Polak boryka się z tym problemem.

Objawy nadwrażliwości zębów

Poruszając temat nadwrażliwości zębów, należy dokładnie opisać objawy jakie powoduje. Najczęściej pojawia się ból zębów po zjedzeniu/wypiciu nie tylko gorącego lub zimnego posiłku, lecz również w wyniku kontaktu z kwaśną lub słodką potrawą. Nieprzyjemne uczucie towarzyszyć może również podczas wdechu ustami. W przypadku nieleczenia nadwrażliwości, może ona objawiać się krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów.
http://kobiecezdrowie.pl/art/2.jpg


Przyczyn tej choroby (nie ukrywajmy, że jest to choroba) może być wiele. Do najczęstszych jednak należy uszkodzenie szkliwa, przez co dochodzi do odkrycia zębiny. Do niej dostaje się pokarm (gorący, zimny, kwaśny, słodki) i powoduje uczucie bólu. Takie uszkodzenia mogą być wynikiem noszenia aparatu zębowego, zbyt mocne zaciskanie zębów w wyniku stresu, obgryzanie paznokci, przygryzanie przedmiotów , a także wybielanie zębów lub nazbyt duże ubytki.  Drugą przyczyną może być odsłonięcie szyjek zębowych. Wywołane zbyt intensywnym szczotkowaniem zębów, źle dobraną szczoteczką (twardą), złą metodą szczotkowania. W/w zachowania powodują odkrycie korzenia zęba, wrażliwego na zimno i ciepło.

Powikłania przy nadwrażliwości zębów

W przypadku nieleczenia nadwrażliwości zębów możemy być zagrożeni poważniejszymi chorobami jamy ustnej, a w konsekwencji nawet utratą zębów. Ból i dyskomfort przy każdym posiłku powodują często niechęć do spożywania jakichkolwiek pokarmów i unikanie picia napojów. W takiej sytuacji łatwo o utratę masy ciała, a także niedobory witamin i składników mineralnych, niezbędnych jako materiał budulcowy dla naszego organizmu. Niewystarczające spożycie płynów to problem głównie osób starszych, u których obniżone jest poczucie pragnienia i dużo łatwiej dochodzi do odwodnienia organizmu.

W przypadku nieleczenia nadwrażliwości zębów możemy być zagrożeni poważniejszymi chorobami jamy ustnej.  Konsekwencje nadwrażliwości zębów są niezwykle rzadkie i obejmują na przykład zakażenie tkanki zębowej, obumieranie zęba czy szybszy postęp paradontozy.

Leczenie nadwrażliwości zębów

Leczenie nadwrażliwości zębów może polegać na faktycznym leczeniu u stomatologa, bądź też tylko na łagodzeniu objawów. W celu złagodzenia przeszywającego bólu mamy do wyboru wiele preparatów. Można podzielić je na dwie grupy:  łagodzące nadwrażliwość zębów oraz wypełniające ubytki i uszkodzenia zapobiegając nadwrażliwości.

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć płyn do płukania jamy ustnej oraz pastę Meridol. Preparaty te  regenerują podrażnione dziąsła, przez co pomagają chronić szyjki zębowe, które odsłonięte powodują ból po kontakcie z jedzeniem.

Druga grupa to przede wszystkim pasty do zębów do naprawy szkliwa, przykładem może być pasta do zębów Colgate Sensitive Pro-Relief Naprawa Szkliwa.

Jeżeli chodzi o wybielanie, to zęby nadwrażliwe też mogą być śnieżnobiałe. Mamy do tego celu wybielającą pastę do zębów Biała Perła, która oprócz właściwości wybielających, działa bakteriostatycznie i ogranicza nadwrażliwość.

Czasem domowe środki okazują się niewystarczające, bo szkliwo jest bardzo zniszczone albo np. z powodu obniżenia dziąseł odsłonięte są całe szyjki. Wtedy trzeba szukać ratunku u stomatologa.

Profilaktyka przy nadwrażliwości zębów

Chcąc zapobiec rozwijaniu się nadwrażliwości zębów lub ją powstrzymać, musisz zadbać o właściwą pielęgnację. Kup miękką szczoteczkę o zaokrąglonych końcówkach włosia (soft). dobrze, by miała elastyczną rączkę, dzięki czemu będziesz mogła kontrolować siłę nacisku podczas szorowania. Należy zwracać szczególną uwagę na technikę szczotkowania (okrężne ruchy), oraz dobranie odpowiedniej pasty. Pamiętać należy także o pohamowaniu się od mycia zębów (około 60 minut) po spożyciu owoców cytrusowych oraz napojów gazowanych, bowiem po bezpośrednim kontakcie z tymi produktami nasze zęby są pozbawione warstwy ochronnej, a szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa.

Prócz regularnego mycia zębów specjalistyczną pastą, tuż przed pójściem spać nałóż jej odrobinę na nadwrażliwe zęby. Pozostaw pastę na zębach na noc. Powtarzaj tę czynność codziennie, a już za klika tygodni znacząco zredukujesz objawy nadwrażliwości.

Płukanka przygotowana w domu pomoże zmniejszyć ból spowodowany nadwrażliwością. Wystarczy przygotować łyżkę suszonej szałwii lub dziurawca i zalać zioła wrzątkiem. Odstawić do wystygnięcia. Płukać usta najlepiej trzy razy dziennie przez minimum trzy tygodnie. Na wrażliwe zęby można także ssać kawałki miodu, które będą dodatkową ochroną przed stanem zapalnym. Zamiast miodu w kawałkach można rozpuścić w wodzie kilka kropel propolisowych i tak przygotowaną mieszanką często płukać jamę ustną.

Dieta przy nadwrażliwości zębów

Dobrze dobrane menu może pomóc w dbaniu o wrażliwe zęby. Przede wszystkim dieta powinna być bogata w wapń, czyli podstawowy budulec zębów i kości. Warto więc spożywać sery, jogurty oraz mleko. Menu powinno być wzbogacone o owoce i warzywa. Należy jednak pamiętać, że najlepsze będą warzywa gotowane na parze, albowiem są miękkie i nie będą dodatkowo podrażniać zębów.

Owoce także powinny być przetworzone (na przykład w koktajlu). Należy z kolei unikać owoców cytrusowych, mocnej herbaty oraz napojów gazowanych. Te produkty niszczą szkliwo oraz uwrażliwiają zęby i dziąsła. W diecie nie powinny się także znajdować słodycze (nie warto także słodzić napojów). Wrogiem wrażliwej jamy ustnej są także potrawy o bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze. Dlatego też warto unikać lodów, kawy mrożonej, napojów z lodem, a także gorących zup oraz innych dań.

Wbrew przekonaniom nadwrażliwość zębów nie jest trudna do wyleczenia. Dlatego zacznijmy ją leczyć, aby już zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami.

J.Juszczyk

2

Odp: Nadwrażliwość zębów

Często po zjedzeniu żelków chociażby jednego pojawia się taki ból w zębach. Nie jest to miłe ani przyjemne czy to może być nadwrażliwość? Może powinnam zmienić pastę do zębów bo też słyszałam, że są takie specjalne.

3

Odp: Nadwrażliwość zębów

Spróbujcie pasty ajona, jakiejś miękkiej szczoteczki, a powinno być ok. Nie twierdzę, że z dnia na dzień, bo dopiero po kilku tygodniach widać będzie większą zmianę.
Później powinno być już tylko lepiej, ale systematyczność musi być zachowana.

4

Odp: Nadwrażliwość zębów

Z początku odczuwałam znacznie złagodzenie bólu po paście Biodent, a teraz już tak nie pomaga... Czy to możliwe, że organizm sie przyzwyczaił?

5

Odp: Nadwrażliwość zębów

Myślę, że to wszystko jest kwestią solidnego podejścia do pielęgnacji i szczotkowania. Nie da rady nadać im normalności natychmiast - wszystko powinno wymagać czasu, ale docelowo zmiany są. O ajonie pisałam, o braku fluoru również i naprawdę ma to decyzujące znaczenie.

6 Ostatnio edytowany przez ua (2016-12-22 01:29:20)

Odp: Nadwrażliwość zębów

Ja miałam ogromny problem z nadwrażliwością i mój dentysta nie dawał sobie rady. Trafiłam tutaj http://www.cmpdent.pl/ i jedna wizyta wystarczyła żeby ustalić skuteczne leczenie wink

7

Odp: Nadwrażliwość zębów

sama się z tym borykam, zimne napoje i lody najgorzej na mnie działają. znowu na ciepłe posiłki i napoje nie reaguję jakoś specjalnie

8 Ostatnio edytowany przez ssurconswordmi1975 (2017-09-01 08:41:51)

Odp: Nadwrażliwość zębów

Najlepiej się udać do specjalisty. Ja nie zwlekałam długo. Kiedy zaczęła się u mnie nadwrażliwość zębów, od razu udałam się do Vita-dent gliwice  Nie dość, że wyleczył mnie, mogłam tam wybielić zęby i zaproponował mi implanty zębowe na ubytki. wink
http://vita-dent.gliwice.pl/

9 Ostatnio edytowany przez GaleriaUsmiechu (2018-07-25 10:11:25)

Odp: Nadwrażliwość zębów

Odpowiednia pasta do zębów to pierwszy krok w walce z nadwrażliwością. Jej przyczyn może być wiele, dlatego najlepiej skonsultować się ze swoim dentystą i omówić problem przy najbliższej wizycie. Z doświadczenia wiemy, że pacjenci często bagatelizują pewne objawy takie jak np. ząb reagujący bólem na zimne lub ciepłe napoje i pokarmy. Lista innych objawów w przypadku których nie wolno zwlekać z wizytą znajduje się na galeriausmiechu.net.pl.

Galeria Uśmiechu - gabinet stomatologiczny Częstochowa

10

Odp: Nadwrażliwość zębów

Odczuwam ból zębów przy piciu zimnych albo gorących napojów.

Polecacie jakąś pastę albo płyn? Próbowałam wielu i nic nie pomaga.

11

Odp: Nadwrażliwość zębów

Mam z tym problem, szczególnie z dziąsłami, z tego też powodu dentystka nakazała mi używanie pasty do zębów właśnie dedykowanej zębom nadwrazliwym

12 Ostatnio edytowany przez Ves (2019-11-19 08:01:59)

Odp: Nadwrażliwość zębów

to moze ja sie wypowiem jako kosmetyczka i stylistka paznokci.
ogladalam wiele dloni z obgryzionymi paznokciami nie wyglada to ciekawie. do tego czesc Pan obgryza skórki hmm poniewaz mam wiele stalych klientek wiem ze sama silna wola to za malo. Panie przychodza robia manicure ciesza sie ze dlonie nabraly jako takiego wygladu choc nie sa idealne. przez 2 dni szkoda im obgdyzac a potem znowu lapka do buzi smile
dlatego ja polecam zrobic tipsy. baaardzo krotkie tipsy poniewaz na obgryzionej plytce dlugie paznokcie sa mniej trwale.
tipsy nie musza byc klopotliwe i nie wygodne. wystarczy ze zrobi sie je tylko do opuszka lub niewiele wystajace. przy dzidziusiu polecam do opuszka poniewaz trzeba liczyc ze zanim przyjdziesz do uzupelnienia po 4 tygodniach one juz swoje odrosna. oczywiscie zawsze mozna je samemu skracac - opilowas pilnikiem papierowym w zadnym wypadku metalowym czy obcinac.
po za tym dziewczyny ku przestrodze. obgryzajac paznokce mozna je uszkodzic. pozniej odrastaja zdeformowane lub maja wszelakiego rodzaju bruzdy. chyba nie warto smile
Polecam na pewno wybrać sie na pazurki do dobrego gabinetu stylizacji paznokci:
http://markemed.com.pl/rozne-rodzaje-ma … tego-roku/

13 Ostatnio edytowany przez Catelyn (2019-12-03 09:04:38)

Odp: Nadwrażliwość zębów

Ja mam nadwrażliwe zęby przez co stosuję zazwyczaj pastę sensodyne.
Mona pisałaś o pastach bez fluoru- ta też taka jest jedna- różowa.

Płyn do płukania też mam Sensodyne.

Nici nie używam, bo miałam krzywe zęby, ze jednen wchodził na drugi wiec by sie nie zmiściła, teraz juz są prawie proste, wiec niedługo zacznę  .

Teraz Sensodyne nie mam, używam Colgate total 12 i uważam że jest dobra.

Najgorsza pasta itp. jaką miałam to Aquafresh. Zęby mi sie zaczęły jakby przebarwiać, takie pionowe paski sie na nich robiły. Miałam też płyn tej firmy. W ogóle nie dało sie płukać- wszystko piekło.

Aga mówisz że jest szczoteczka Sensodyne Think . Nigdy nie widziałam, musze sie chyba za taką rozglądnąć.

No i dla zdrowia moich zebów staram sie równeiż regularnie chodzic do stomatologa https://dbam-o-zdrowie.pl/jak-powinna-w … omatologa/ To bardzo wazne dziewczyny bo lepiej zeby leczyć odpowiednio wcześniej.

A co do szczoteczek, to też polecam elektryczne. Miałam ich już kilka (ale nie tych drogich tylko zwykłych do 25 zł.), najfajniejsza była Colgate Mollon czy jakoś tak, ale coś nie mogę jej teraz spotkać.

14

Odp: Nadwrażliwość zębów

Jak zmiana pasty nie zaskutkuje to najlpeiej skonsultować sie z dentystą, polecam w Krakowie super centrum dentystyczne -scandinavian cinic. Osobiscie tam chodze do dr Macieja Lepszego, świetny specjalisa i cała klinika jest super, noweczesna, pełen zakres usług, wszystko na najwyższym poziomie. Na pewno pomogą.