Temat: Nadwrażliwość zębów

Przeszywający ból zębów - jak wiele z nas zna to uczucie? Ale czy wszyscy zdajemy sobie sprawę, że może to być objaw nadwrażliwości zębów? Według badań wynika, że ryzyko zachorowania na nadwrażliwość zębów zwiększa się między 25-30 rokiem życia. Obecnie co drugi Polak boryka się z tym problemem.

Objawy nadwrażliwości zębów

Poruszając temat nadwrażliwości zębów, należy dokładnie opisać objawy jakie powoduje. Najczęściej pojawia się ból zębów po zjedzeniu/wypiciu nie tylko gorącego lub zimnego posiłku, lecz również w wyniku kontaktu z kwaśną lub słodką potrawą. Nieprzyjemne uczucie towarzyszyć może również podczas wdechu ustami. W przypadku nieleczenia nadwrażliwości, może ona objawiać się krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów.
http://kobiecezdrowie.pl/art/2.jpg


Przyczyn tej choroby (nie ukrywajmy, że jest to choroba) może być wiele. Do najczęstszych jednak należy uszkodzenie szkliwa, przez co dochodzi do odkrycia zębiny. Do niej dostaje się pokarm (gorący, zimny, kwaśny, słodki) i powoduje uczucie bólu. Takie uszkodzenia mogą być wynikiem noszenia aparatu zębowego, zbyt mocne zaciskanie zębów w wyniku stresu, obgryzanie paznokci, przygryzanie przedmiotów , a także wybielanie zębów lub nazbyt duże ubytki.  Drugą przyczyną może być odsłonięcie szyjek zębowych. Wywołane zbyt intensywnym szczotkowaniem zębów, źle dobraną szczoteczką (twardą), złą metodą szczotkowania. W/w zachowania powodują odkrycie korzenia zęba, wrażliwego na zimno i ciepło.

Powikłania przy nadwrażliwości zębów

W przypadku nieleczenia nadwrażliwości zębów możemy być zagrożeni poważniejszymi chorobami jamy ustnej, a w konsekwencji nawet utratą zębów. Ból i dyskomfort przy każdym posiłku powodują często niechęć do spożywania jakichkolwiek pokarmów i unikanie picia napojów. W takiej sytuacji łatwo o utratę masy ciała, a także niedobory witamin i składników mineralnych, niezbędnych jako materiał budulcowy dla naszego organizmu. Niewystarczające spożycie płynów to problem głównie osób starszych, u których obniżone jest poczucie pragnienia i dużo łatwiej dochodzi do odwodnienia organizmu.

W przypadku nieleczenia nadwrażliwości zębów możemy być zagrożeni poważniejszymi chorobami jamy ustnej.  Konsekwencje nadwrażliwości zębów są niezwykle rzadkie i obejmują na przykład zakażenie tkanki zębowej, obumieranie zęba czy szybszy postęp paradontozy.

Leczenie nadwrażliwości zębów

Leczenie nadwrażliwości zębów może polegać na faktycznym leczeniu u stomatologa, bądź też tylko na łagodzeniu objawów. W celu złagodzenia przeszywającego bólu mamy do wyboru wiele preparatów. Można podzielić je na dwie grupy:  łagodzące nadwrażliwość zębów oraz wypełniające ubytki i uszkodzenia zapobiegając nadwrażliwości.

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć płyn do płukania jamy ustnej oraz pastę Meridol. Preparaty te  regenerują podrażnione dziąsła, przez co pomagają chronić szyjki zębowe, które odsłonięte powodują ból po kontakcie z jedzeniem.

Druga grupa to przede wszystkim pasty do zębów do naprawy szkliwa, przykładem może być pasta do zębów Colgate Sensitive Pro-Relief Naprawa Szkliwa.

Jeżeli chodzi o wybielanie, to zęby nadwrażliwe też mogą być śnieżnobiałe. Mamy do tego celu wybielającą pastę do zębów Biała Perła, która oprócz właściwości wybielających, działa bakteriostatycznie i ogranicza nadwrażliwość.

Czasem domowe środki okazują się niewystarczające, bo szkliwo jest bardzo zniszczone albo np. z powodu obniżenia dziąseł odsłonięte są całe szyjki. Wtedy trzeba szukać ratunku u stomatologa.

Profilaktyka przy nadwrażliwości zębów

Chcąc zapobiec rozwijaniu się nadwrażliwości zębów lub ją powstrzymać, musisz zadbać o właściwą pielęgnację. Kup miękką szczoteczkę o zaokrąglonych końcówkach włosia (soft). dobrze, by miała elastyczną rączkę, dzięki czemu będziesz mogła kontrolować siłę nacisku podczas szorowania. Należy zwracać szczególną uwagę na technikę szczotkowania (okrężne ruchy), oraz dobranie odpowiedniej pasty. Pamiętać należy także o pohamowaniu się od mycia zębów (około 60 minut) po spożyciu owoców cytrusowych oraz napojów gazowanych, bowiem po bezpośrednim kontakcie z tymi produktami nasze zęby są pozbawione warstwy ochronnej, a szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa.

Prócz regularnego mycia zębów specjalistyczną pastą, tuż przed pójściem spać nałóż jej odrobinę na nadwrażliwe zęby. Pozostaw pastę na zębach na noc. Powtarzaj tę czynność codziennie, a już za klika tygodni znacząco zredukujesz objawy nadwrażliwości.

Płukanka przygotowana w domu pomoże zmniejszyć ból spowodowany nadwrażliwością. Wystarczy przygotować łyżkę suszonej szałwii lub dziurawca i zalać zioła wrzątkiem. Odstawić do wystygnięcia. Płukać usta najlepiej trzy razy dziennie przez minimum trzy tygodnie. Na wrażliwe zęby można także ssać kawałki miodu, które będą dodatkową ochroną przed stanem zapalnym. Zamiast miodu w kawałkach można rozpuścić w wodzie kilka kropel propolisowych i tak przygotowaną mieszanką często płukać jamę ustną.

Dieta przy nadwrażliwości zębów

Dobrze dobrane menu może pomóc w dbaniu o wrażliwe zęby. Przede wszystkim dieta powinna być bogata w wapń, czyli podstawowy budulec zębów i kości. Warto więc spożywać sery, jogurty oraz mleko. Menu powinno być wzbogacone o owoce i warzywa. Należy jednak pamiętać, że najlepsze będą warzywa gotowane na parze, albowiem są miękkie i nie będą dodatkowo podrażniać zębów.

Owoce także powinny być przetworzone (na przykład w koktajlu). Należy z kolei unikać owoców cytrusowych, mocnej herbaty oraz napojów gazowanych. Te produkty niszczą szkliwo oraz uwrażliwiają zęby i dziąsła. W diecie nie powinny się także znajdować słodycze (nie warto także słodzić napojów). Wrogiem wrażliwej jamy ustnej są także potrawy o bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze. Dlatego też warto unikać lodów, kawy mrożonej, napojów z lodem, a także gorących zup oraz innych dań.

Wbrew przekonaniom nadwrażliwość zębów nie jest trudna do wyleczenia. Dlatego zacznijmy ją leczyć, aby już zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami.

J.Juszczyk

Zapraszamy do komentowania :-)