Temat: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego zalicza się do nieswoistych chorób jelita grubego. Schorzenie charakteryzuje się przewlekłymi stanami w obrębie błony śluzowej jelita lub odbytu. Choroba przebiega najczęściej w postaci ostrych rzutów przerywanych okresami remisji choroby.

http://kobiecezdrowie.pl/art/jelito.jpg

Objawy WZJG

Dominującym objawem choroby jest biegunka często z domieszką krwi. W przypadku zajęcia samej odbytnicy pojawia się tylko krwista biegunka , której towarzyszy ból brzucha ( w jego dolnej części po lewej stronie) oraz odbytnicy. W związku z biegunką następuje utrata wagi, ogólne osłabienie czasami może pojawić się gorączka. W chorobach jelit – również w tym przypadku – mogą ujawnić się objawy pozajelitowe, najczęściej są to schorzenia skóry, stawów i oczu. Zapaleniu jelit towarzyszyć mogą również choroby autoimmunologiczne np. stwardniające zapalenia dróg żółciowych.

U większości chorych przebieg choroby jest łagodny  i jedynymi objawami może być biegunka z domieszką krwi. Ciężki przebieg dotyczy ok. 20% pacjentów, chory oddaje stolec ok. sześć razy dziennie. Obserwuje się u niego znaczny spadek wagi ciała oraz duże osłabienie. Zaostrzenie się choroby charakteryzuje się obniżeniem ciśnienia tętniczego, tkliwością w obrębie jamy brzusznej oraz niedokrwistością.

Rozdęcie okrężnicy - powikłanie WZJG

W związku z zaostrzeniem objawów i przebiegu choroby może dojść do rozszerzenia światła jelit i w konsekwencji toksycznego rozdęcia okrężnicy. Występuje ono zazwyczaj u chorych z zajęciem całego jelita grubego w niedługim czasie po zachorowaniu. Objawami są wysoka gorączka powyżej 38 stopni, ciśnienie 120/min. Osłabienie oraz odwodnienie mogą powodować utratę świadomości oraz zaburzenia elektrolitowe.

Przyczyny powstawania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Przyczyny występowania choroby nie są dokładnie znane, najczęściej wymieniane to skłonności genetyczne. Dużą rolę w powstawaniu choroby przypisuje się również stresom psychicznym oraz niewłaściwej diecie ubogiej w błonnik. Przyczyny choroby dopatruje się również w zażywaniu nadmiernej ilości leków przeciwbólowych.

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Chorobę diagnozuje się na podstawie badania endoskopowego, pobrania wycinków wraz z ich badaniem histopatologicznym. Badanie to pozwala na ocenę stopnia zaawansowania choroby oraz na rozpoznanie zmian przednowotworowych i nowotworowych. Chorobę można również zdiagnozować za pomocą kolonoskopii, która jest badaniem kosztownym oraz nieprzyjemnym dla chorego. Wskazana jest dla osób , u których przebieg choroby jest łagodny lub średni. Metodą nowatorską w diagnozie jest kapsułka wyposażona w kamerę wideo, która pozwala uzyskać cały obraz przewodu pokarmowego oraz sięga tam gdzie zwykły endoskop nie jest w stanie dotrzeć. Dzięki wideo – kapsule dokładnie można określić miejsca krwawienia.

Leczenie wzjg

Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelit zależy od jego stopnia zaawansowania oraz ogólnego stanu pacjenta. Podstawowym leczeniem jest zażywanie niesterydowych leków przeciwzapalnych na bazie kwasu 5 – aminosalicylowego. Mają one działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Lekami które powszechnie stosuje się przy chorobie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są także kortykosteroidy, które działają głównie przeciwzapalnie. Maja jednak sporo działań ubocznych, m.in. zatrzymanie wody i sodu w organizmie oraz ryzyko wystąpienia zakrzepów. W przypadku zapalenia jelita grubego jego usunięcie (kolektomia) jest zabiegiem leczącym i dotyczy ok. 20% pacjentów którzy nie zareagowali na leczenie zachowawcze.

Wskazaniami do operacji jest perforacja jelita grubego, masywny krwotok( zapalenie otrzewnej ) oraz bardzo szybki i ciężki przebieg choroby.
Leczenie  zapalenia polega zapobieganiu nawrotom oraz łagodzeniu objawów i ma ono charakter przewlekły.

Sami możemy pomóc sobie odpowiednią dieta podczas gdy objawy się zaostrzają. Należy ograniczyć pokarmy z dużą zawartością błonnika oraz pokarmów bogatoresztkowych. Po zakończonym leczeniu należy pamiętać o regularnej kontroli stanu naszego zdrowia.  Należy przede wszystkim kontrolować czy zmiany w obrębie jelita grubego nie przeradzają się w zmiany nowotworowe.

D.Wysocka

2

Odp: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Zdrowa dieta to jednak postawa. Zwracając uwagę na to co jemy, jak jemy i kiedy jemy możrmy utrzymać swój organizm w dobrym stanie. Duża większość chorób jest skutkiem niewłaściwego odżywiania. Czy warto przez chwile radości z jedzenia fastfooda itp. rzeczy potem męczyć się z chorobą?

3

Odp: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

od pół roku walczę z wzjg. Biorę Sulfalazynę, zmieniłam dietę i rzuciłam palenie. lekarz kazał mi unikać stresu, choć czasem się nie da. Wcześniej miewałam krawienia, bóle brzucha, biegunki. Dopiero kolonoskopia w będzińskim intermedzie, pokazała mi na co choruję. Jest ciężko, ale jakoś trzeba życia. Pozdrawiam.

4

Odp: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Malva napisał/a:

od pół roku walczę z wzjg. Biorę Sulfalazynę, zmieniłam dietę i rzuciłam palenie. lekarz kazał mi unikać stresu, choć czasem się nie da. Wcześniej miewałam krawienia, bóle brzucha, biegunki. Dopiero kolonoskopia w będzińskim intermedzie, pokazała mi na co choruję. Jest ciężko, ale jakoś trzeba życia. Pozdrawiam.

spróbuj do tego zażywać lactoral IBD- to probiotyczne szczepy bakterii dedykowane specjalnie w tym schorzeniu- mnie tak zaproponował lekarz 3 miesiące temu jak miałam zaostrzenie i pomogło- zmniejszyła się liczba biegunek i bóle brzucha szybciej ustały niż jak ten sam problem miałam ostatnio i nie brałam probiotyku. Pozdrawiam

5

Odp: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

mnie rowniez bardzo pomogla kuracja probiotykiem Lactoral IBD, objawy wzjg byly znacznie slabsze, a jakustapily to czas reemisji wydluzyl sie jak nigdy, do kilku miesiecy!! teraz co jakis czas bede sobie robic takie kuracje zeby okresy bez objawow chorobowych byly jak najdluzsze!! a cena probiotyku jest dla mnie bardzo przystepna!! wreszcie cos w normalnej cenie dla nas!

6 Ostatnio edytowany przez Anima (2017-09-03 03:27:47)

Odp: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Moja mama niestety choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego już 10 lat. Lekarze mówią, że to choroba nieuleczalna i że w przyszłości może przerodzić się w raka jelita grubego. Mama najbardziej obawia się właśnie tej choroby oraz kolostomii, która przy chorobach jelita grubego zdarza się wcale nierzadko.

7 Ostatnio edytowany przez bibitka (2017-09-13 08:40:29)

Odp: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Dokładnie zdrowa dieta to podstawa bo właśnie później występują tego typu problemy choroby. Ja od jakiegoś czasu na łagodzenie bólu stosuję ekologiczne olejki z konopi CDB . Nie uzależniają jest tam minimalna zawartość konopi, więc jest bezpieczna dla organizmu można je zamówić na konopieizdrowie.pl ja polecam

8

Odp: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Olejki z konopi CBD faktycznie sa pomocne od jakiegos czasu (odkad mozna) zamawiam takie ze sklepu konopieizdrowie.pl i musze przyznac, ze efekty widac. Od zawsze bylam  zwolenniczka medycyny niekonwencjonalnej ktora sie opiera tylko na naturalnych skladnikach i w koncu mam mozliwosc leczyc sie wlasnie w ten sposob wink

9

Odp: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Dlatego warto badać swoje jelita bo choroby które je zaatakują dają o sobie znać przeważnie wtedy kiedy są już zaawansowane smile Np. Domowe Laboratorium ma w swojej ofercie test o nazwie zdrowe jelito smile Ja staram się wykonywać go raz na rok smile