Temat: Domowe testy dla kobiet i mężczyzn

Każdy z nas bardzo dobrze wie co to jest test. W ujęciu medycznym test służy do wykrywania danej substancji w organizmie w specjalnie do tego przygotowanym laboratorium. Już od bardzo dawna wykonuje się badania laboratoryjne do wyznaczania poziomu glukozy, czy też cholesterolu we krwi. Jednak od paru lat możemy wykonywać takie badania w zaciszu domu. Takie testy to nic innego jak nasączone odpowiednimi środkami paski, które reagują w obecności poszukiwanej substancji.

http://kobiecezdrowie.pl/art/dtesty.jpg

„Domowe testy”, bo o nich mowa, powstają głównie z myślą o ludziach zapracowanych, którzy nie mają czasu na udanie się do lekarza i laboratorium, a oczekiwanie na wynik jest dla nich bardzo stresujące. Dzięki takim testom możemy mieć wynik bez kolejek i długiego oczekiwania. Obecnie mamy bardzo wiele domowych testów na polskim rynku, a ich liczba nadal rośnie.

Domowe testy dla kobiet

Jednym z najpopularniejszych testów, jaki mamy możliwość wykonać w domu jest test ciążowy. Możemy wybrać spośród dwóch rodzai: strumieniowy (pasek testowy zamaczamy w pobranej próbce moczu) i płytkowy (specjalną pipetą pobieramy kilka kropel moczu i przenosimy na płytkę testową). Szczególnie godne polecenia są testy ciążowe płytkowe, są one bardzo wygodne w użyciu i potrafią wykryć nawet niewiele podwyższony poziom HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa). Na wynik oczekujemy 3-5 minut. Cena testów ciążowych waha się w granicach 10-20zł.  W przypadku wykrycia ciąży domowym testem ciążowym zaleca się potwierdzenia wyniku w laboratorium, bądź u lekarza ginekologa.

Kolejny test, dosyć popularny i przeznaczony wyłącznie dla kobiet, to test owulacyjny. Służy do jakościowego wykrycia wzrostu stężenia hormonu luteinizującego (LH) w moczu, co umożliwia ustalenie momentu owulacji (stężenia LH gwałtownie wzrasta na 24-48 godzin przed owulacją), a tym samym określa dni w cyklu kobiety,w których istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jak w przypadku testów ciążowych mamy do wyboru test płytkowy bądź strumieniowy. Ich cena oscyluje w granicach 20(strumieniowy)-26(płytkowy)zł. Testy owulacyjne przeznaczone do użytku domowego pakowane są po 5 szt.

Nowością na rynku polskim jest Afrodyta-test owulacyjny ze śliny. Jest to domowy mini mikroskop  wielokrotnego użytku do samodzielnego stosowania. Skuteczność tego testu opiera sie na naukowym odkryciu, że wysoki poziom hormonu estrogenu w ślinie po połączeniu z solami obecnymi w ślinie, po wyschnięciu, tworzą różne obrazy, które można zobaczyć po powiększeniu pod mikroskopem takim jak Afrodyta Tester Owulacyjny/Test Owulacyjny ze śliny. Cena testu wynosi ok. 110zł. Jest to test godny polecenia, ze względu na możliwość wielokrotnego użytku.

Następny to test płodności dla kobiet. Test immunologiczny do jakościowego wykrywania FSH w moczu, pomagający w ocenie płodności u kobiet. Pakowane po 2szt. Cena ok. 60zł. Polecany dla kobiet mających problem z zajściem w ciążę.

Testy dla mężczyzn

Test płodności dla mężczyzn to domowy dyskretny test pozwalający stwierdzić czy w nasieniu znajduje się wystarczająca do poczęcia ilość plemników. Pakowany po 2szt. Cena takiego testu to ok. 140-160zł.

Każda z nas wie jak nasi mężczyżni nie lubią się badać, chodzić do lekarza, może następny test będzie dobrą tego alternatywą? Mowa o teście dla mężczyzn do wykrywania antygenu prostaty (PSA) we krwi. Jest on szybkim testem, który w warunkach domowych w prosty i łatwy sposób pozwala określić czy poziom PSA we krwi jest prawidłowy, czy powyżej normy.  Antygen ten jest produkowany przez  komórki gruczołów stercza (prostaty) i głównie powoduje on upłynnienie nasienia. U zdrowych mężczyzn PSA przedostaje się do krwioobiegu jedynie  w ilościach śladowych. U mężczyzn ze zmienionymi chorobowo komórkami  prostaty do krwioobiegu przedostaje się znacznie więcej antygenu PSA.
Cena testu to ok. 26zł. Polecany dla mężczyzn po 50. roku życia.

Domowe testy dla wszystkich bez względu na płeć

Kolejny test może być dobrym wariantem dla zakłopotanej matki nastolatka. Chodzi o test na obecność narkotyków w moczu. Mamy do wyboru testy na wykrycie pojedynczych substancji lub ich zestawu. Zasada działania polega na zanurzeniu panelu testowego w próbce moczu i odczytaniu po 5 minutach wyniku. Łatwy w interpretacji wynik widoczny jest jako barwne linie na pasku testowym. Testy wykrywające pojedyncze narkotyki np. marihuana i haszysz; kokaina; opiaty :morfina, heroina i tzw. kompot; amfetamina mają zawężone pole działania. Polecane są jednak testy do wykrywania wielu narkotyków: amfetamina, ecstasy, marifuana i haszysz oraz opiaty.  Należy wspomnieć,iż w/w narkotyki są obecne w organizmie 1-3 dni od momentu ich spożycia.Cena testów na wykrycie pojedynczych narkotyków to ok. 10zł, natomiast na kilka substancji ok. 25zł.

Kolejnym testem jest test na obecność benzodiazepin w moczu. Benzodiazepiny są stosowane jako leki uspokajające, przeciwdrgawkowe i środki nasenne. Należą do najczęściej
przepisywanych leków spotykanych w analizach toksykologicznych. Benzodiazepiny są szybko wychwytywane wstępnie przez mózg i inne organy, zarówno po dożylnym jak i doustnym przyjęciu. Cena 10 szt. to ok. 115zł.

Następnym testem jest bardzo popularny test na obecność bakterii Helicobacter pylori w kale. Ponieważ w większości przypadków zakażenie bakterią H. pylori nie daje objawów, każdy powinien regularnie, najlepiej raz do roku, badać się w ramach profilaktyki. Obecność antygenu H. pylori w organizmie człowieka świadczy o aktualnym  zakażeniu. W celu postawienia ostatecznej diagnozy i podjęcia ewentualnego leczenia, należy zwrócić się do lekarza. Cena 1 szt. testu to ok. 30zł.

Kolejny test służy do wykrywania krwi utajonej w kale-jednego z objawów raka jelita grubego. Łatwy w użyciu - w  celu jego przeprowadzenia wystarczy wrzucić bibułkę testową do muszli  klozetowej.Wynik jest prosty w interpretacji - jeżeli jest obecna krew w kale, w ciągu 2 minut test zabarwi się na kolor niebiesko-zielony. Jest to  oznaka, że należy skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić szczegółowe badania diagnostyczne w kierunku raka jelita grubego. 5 testów to koszt ok. 20zł. Szczególnie polecany dla osób odczuwających częste bóle brzucha (jelit), z grupy podwyższonego ryzyka (członek rodziny chorował na raka jelita grubego).

Następny dość rzadki test to prosty i pewny test enzymatyczny na obecność izoenzymu M2 kinazy pirogronianowej. Izoenzym M2-PK został zidentyfikowany jako kluczowy enzym glikolizy szybko rosnących komórek (w polipach i rakach jelita grubego). Przeznaczony dla osób powyżej 35. roku życia. Zestaw ten służy do pobrania próbki i wysłania jej do laboratorium, wyniki zostają przesłane w przeciągu 10 dni od momentu dostarczenia próbki. Cena zestawu to ok. 160zł.

Na polskim rynku posiadamy również testy do oznaczania poziomu cholesterolu we krwi (25szt./180zł), białka w moczu 10szt./25zł) oraz glukozy i ciał ketonowych-dostępne na receptę.

Kolejnym i ostatnim testem jest nowość- test Food Detective, test na nietolerancje pokarmowe do samodzielnego wykonania. Test Food Detective, na podstawie próbki krwi pobranej z palca, pozwala określić produkty pokarmowe powodujące nadprodukcję przeciwciał‚ typu IgG. Można go przeprowadzić samodzielnie w domu. Wyniki testu mogą być podstawą do dostosowania diety. Test bada reakcje organizmu na 59 produktów żywnościowych podzielonych na 46 grup.Tacka do przeprowadzania badania ma pola pokryte wyciągami z białek występujących w pokarmach. Po pobraniu niewielkiej próbki krwi z opuszka palca i rozpuszczeniu jej w roztworze trzeba ją wylać na tackę. W kolejnych etapach badania, używając odpowiednich odczynników, identyfikujemy obecność przeciwciał pokarmowych w miejscach, gdzie na tacce pojawiły się niebieskie plamy. Porównanie z załączonym planem umieszczenia próbek żywności pozwoli dowiedzieć się, jakie pokarmy źle tolerujemy.Wyniki w badaniu Food Detective pojawiają się po zaledwie 40 minutach. Koszt takiego testu jest dość wysoki-360zł. Test polecany dla osób z alergią pokarmową na nieznany produkt- alternatywa dla testu alergologicznego u specjalisty.

Oto testy dostępne na polskim rynku, możemy być pewni,że nie ostatnie. Ich liczba będzie na pewno rosnąć, by dorównać wymaganiom współczesnemu zapracowanemu człowiekowi, by w wirze pracy i obowiązków nie zapomniał o swoim zdrowiu. Należy jednak pamiętać, że do każdego z w/w testów trzeba podchodzić z pewnym dystansem, a w przypadku jego niepokojącego wyniku , potwierdzić go w laboratorium, czy tez udać się do lekarza.

J.Juszczyk

Zapraszamy do komentowania :-)