Temat: Czym jest łupież i jak go skutecznie leczyć?

Łupież jest to zjawisko często bardzo uciążliwe i mało estetyczne. Często  bywa on efektem zaburzeń równowagi hormonalnej. Problemy ze skórą rozpoczynają się, gdy spada poziom estrogenów, wtedy cera może się albo przetłuszczać, albo nadmiernie łuszczyć.

Często łupież mylony jest z innymi chorobami skóry np. z grzybicą bądź łuszczycą. Łupież obejmujący skórę głowy dzieli się  na dwie odmiany: łupież zwykły (suchy) oraz łupież tłusty. Obie formy wiążą się z nadmiernym łuszczeniem się naskórka skóry głowy, któremu w przypadku odmiany tłustej towarzyszy stan zapalny, świąd, a nawet strupy, mocno przylegające do podłoża.  Osobom, u których występują problemy z przetłuszczaniem się skóry, najczęściej zaleca się kurację hormonalną.

Przyczyny i  objawy łupieżu:

Przetłuszczanie  Powodują gruczoły łojowe, przez co w efekcie na powierzchni skóry powstają drażniące kwasy tłuszczowe, które doprowadzają do odrywania się małych kawałków skóry. Pomocne przy łupieżu jest codzienne mycie głowy, dzięki któremu serum rozpuszcza się, a masaż głowy powoduje odpowiednie ukrwienie głowy, ograniczające aktywność gruczołów łojowych. Przyczyną łupieżu może też być zbyt częste używanie lakierów do włosów i innych tego typu kosmetyków.Powinniśmy używać odpowiednich dla siebie szamponów oraz odżywek, czy skusić się nawet o zabiegi fryzjerskie poprawiające kondycję skóry.Przyczyna łupieżu nie jest jednak tylko przetłuszczająca się skóra, ale też zbyt sucha. Łupież pojawiający się przy zbyt suchej skórze wiąże się z nieprawidłową budową naskórka.

Leczenie:

Chcąc pozbyć się łupieżu warto używać szamponów dermatologicznych. To one są największym sprzymierzeńcem w walce z nim.Szampony te usuwają zbędny tłuszcz ze skóry głowy, oczyszczając ją, jednocześnie eliminując łupież. Zawierają one aktywne składniki o działaniu przeciwgrzybicznym i keratolitycznym oraz składniki hamujące zbyt szybkie odnawianie się rogowej warstwy naskórka. Wybierając preparat, zwróć uwagę na skład. Najważniejsze by szampon miał w składzie siarkę, kwas salicylowy, cynk lub selen.Sprzymierzeńcem w walce z łupieżem jest również odrobina słońca! Ekspozycja na promienie UV ma działanie przeciwzapalne, dlatego latem większość osób nie ma problemu z łupieżem.  Jeżeli pomimo stosowania różnych kuracji oraz preparatów łupież nadal jest obecny, to wskazana jest wizyta u dermatologa.

Zapraszamy do komentowania :-)