Temat: Tabletki antykoncepcyjne a ryzyko wystąpienia zakrzepicy

Bardzo wiele kobiet, albo przynajmniej większość w  młodym wieku stosuje na co dzień pigułki antykoncepcyjne. Niestety - jak każda z nas wie ( czy to z ulotki dołączonej do opakowania tabletek, czy bezpośrednio od lekarza ) w czasie przyjmowania tabletek mogą wystąpić efekty uboczne.

http://kobiecezdrowie.pl/art/noga.jpg

Najczęściej kobiety uskarżają się na spadek libido (ochoty do zbliżeń), przyrost masy ciała, obrzmienie piersi, ogólne złe samopoczucie, rozbicie.  Niewiele z nas wie że stosowanie takiego sposobu antykoncepcji może przyczynić się do wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo- zatorowej. Choroba sama w sobie może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, ale jeśli dojdzie do powikłania czyli do  zatoru tętnicy płucnej może okazać się śmiertelna. 

Objawy zakrzepicy:

Objawy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych są bardzo mało charakterystyczne.  Najbardziej typowym objawem  jest ból i obrzęk łydek lub ud, różnica w ich obwodzie, napięta skóra, poszerzone żyły  powierzchniowe, czasami zaczerwienienie lub przebarwienia. Zazwyczaj stwierdza się ból w podudziu w następstwie grzbietowego zgięcia stopy kończyny objętej chorobą. Niekiedy za bezobjawowym przebiegiem zakrzepicy może przemawiać gorączka o niejasnej przyczynie, czy wystąpienie zatoru płucnego. Z drugiej strony stwierdzenie nawet kilku, wyraźnie zaznaczonych objawów miejscowych nie jest charakterystyczne dla zakrzepicy żył głębokich.

Objawy mogące świadczyć o zatorze tętnicy płucnej:

Objawy zatoru tętnicy płucnej są niecharakterystyczne, najważniejsze z nich to duszność, bóle w klatce piersiowej i przyspieszony oddech. U części osób pierwszym i jedynym objawem może być nagłe zatrzymanie krążenia i oddechu, z tego powodu właśnie choroba ta określana jest często jako „cichy zabójca”.

Miejsca występowania zakrzepów:

Najczęstszym miejscem powstawania zakrzepów są żyły głębokie goleni. Stopniowo narastając, skrzepliny z żył goleni mogą rozprzestrzeniać się na żyłę podkolanową i udową. Rzadziej pierwotnym miejscem powstania skrzeplin są dopływy żyły biodrowej wewnętrznej, żyła biodrowa zewnętrzna i żyła udowa.

Ryzyko wystąpienia choroby zatorowo - zakrzepowej:

Stosowanie hormonalnej antykoncepcji może powodować wystąpienie choroby zatorowo - zakrzepowej u zupełnie zdrowej młodej kobiety. Liczba przedwczesnych zgonów w wyniku powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego związanych ze stosowaniem doustnych środków  hormonalnych w antykoncepcji w grupie osób o małym ryzyku zakrzepicy (osoby niepalące, w wieku 20–24 lat) wynosi 2–6 osób/mln/rok. Liczba ta niestety zwiększa się do 100–200/mln/rok

Obecnie ryzyko wystąpienia zakrzepicy wynosi 1,5-2,0. Według danych Komitetu bezpieczeństwa stosowania leków ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo- zatorowych zależy od zawartości estrogenów. Oszacowano że ryzyko choroby zatorowo - zakrzepowej jest najwyższe u kobiet stosujących preparaty antykoncepcyjne trzeciej generacji. Największe ryzyko występuje na początku terapii ich częstość zmniejsza się do wartości obserwowanych przed leczeniem po 3 miesiącach od jej zaprzestania. Składnik estrogeny preparatów będzie nasilał krzepnięcie naszej krwi.   

U osób obciążonych genetycznie ryzyko to będzie zwiększone.   Największe ryzyko występuje na początku przyjmowania takich środków. Ponadto wiele kobiet decydujących się na taka formę antykoncepcji nie jest o tym ryzyku uprzedzana przez lekarzy. Najczęściej dowiadują się o tym z ulotek farmaceutycznych dostępnych w opakowaniu specyfiku, lub gdy już  z objawami chorobowymi zgłaszają się do placówki medycznej. Należy informować pacjentki o takim ryzyku,  ponieważ ten rodzaj antykoncepcji jest bardzo popularny wśród młodych kobiet gdzie podjęte ryzyko może skończyć się śmiertelnie. 

A.Pasierb

Zapraszamy do komentowania :-)