Temat: Czym jest astma oskrzelowa?

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Do powstania astmy oskrzelowej przyczynia się nadaktywność oskrzeli. Prowadzi ona do duszności, ściskania w klatce piersiowej, kaszlu oraz świszczącego oddechu, które występują głównie w nocy oraz rano. Na astmę oskrzelową cierpi ok. 1,5% ludzi z tego ok. 30% to dzieci.

Wpływ na jej powstanie mają m.in. inne choroby alergiczne, a także genetyczna skłonność do chorowania.

Przyczyny powstawania astmy:

Czynnikami wpływającymi na wystąpienie astmy są infekcje wirusowe lub bakteryjne, alergeny, a także spaliny samochodowe. Przyczyniać może się też dym tytoniowy oraz niektóre leki, takie jak aspiryna. Na występowanie astmy oskrzelowej narażone są głównie osoby pracujące w pewnych warunkach. Nie każdy wie, że nawet zimne powietrze ma tu swój wpływ.

Objawy:

Charakterystyczne dla astmy jest uczucie ciężaru w klatce piersiowej, świst oraz uczucie duszność podczas oddychania a także kaszel.
świszczący oddech
alergia
atopowe zapalenie skóry
nieżyt nosa
duszności
kaszel
uczucie ciężkości w klatce piersiowej
zmęczenie

Diagnostyka:

Chorobę diagnozuje się głównie na podstawie wywiadu z pacjentem. Wykonywane są także badania (spirometria) polegająca na zmierzeniu pojemności i objętości płuc , PEF, czyli badanie polegające na sprawdzeniu szybkości przepływu powietrza, a także testy wziewne, testy skórne oraz badanie krwi.

Leczenie astmy:

Istotne w leczeniu jest ograniczenie kontaktu z alergenami. Osoby chorujące są także poddawane terapii immunologicznej, która polega na odczulaniu. Często podejmuje się farmakologiczne leczenie stanu zapalnego. Podaje się leki, które powodują rozkurczanie oskrzeli. Najczęściej podawane są metodą wziewną przy użyciu inhalatorów proszkowych lub ciśnieniowych. W terapii dąży się do opanowania objawów choroby. Astma jest chorobą przewlekła, przez co  jej leczenie bywa długotrwałe.

Zapraszamy do komentowania :-)