Temat: Grzybica stóp

Grzybica stóp jest dolegliwością, którą zarazić się można głównie w miejscach ciepłych i wilgotnych. Najbardziej narażone są osoby, które większość dnia spędzają w nieprzewiewanym obuwiu, a  także przebywając na basenie lub w siłowni.

W takich miejscach nie powinniśmy chodzić boso. Grzybica stóp jest też problemem wśród sportowców korzystających często z publicznych prysznicy i siłowni.

Rodzaje grzybicy stóp:

*Międzypalcowa -Występuje najczęściej i to właśnie na nią często cierpią sportowcy.  Pierwsze zmiany pojawiają się między piątym a czwartym palcem stopy, gdyż między tymi palcami jest najciaśniej. Objawia się tym, że skóra u nasady palców staje się zaczerwieniona lub pęka. Z czasem choroba przenosi się na kolejne palce.

*Potnicowa - Objawia się poprzez drobniutkie pęcherzyki na podeszwach stóp.

*Złuszczająca - Charakteryzuje się rogowaceniem i złuszczaniem się skóry na stopie.

Objawy grzybicy:

Głównymi objawami grzybicy są zaczerwienienie oraz swędzenie skóry, szczególnie pomiędzy palcami. Innym objawem jest łuszczenie się skóry oraz matowienie i kruchość paznokci, które mogą też pękać i odwarstwiać się.

Jak zapobiegać powstawaniu grzybicy?

Jeśli boisz się zakażenia grzybicą stóp bądź jesteś tuż po wyleczeniu grzybicy i obawiasz się jej nawrotu musisz przede wszystkim zadbać o właściwą higienę stóp. Spędzając czas na basenie czy w siłowni należy pamiętać o własnych klapkach a przed powrotem do domu trzeba dokładnie wysuszyć stopy. Ponadto lepiej jest używać skarpetek z naturalnego materiału niż z materiałów syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza.

Leczenie grzybicy:

W przypadku wystąpienia grzybicy stóp warto udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie przeciwgrzybiczne leki doustne oraz maści. Obecnie można również używać nowoczesnych preparatów do leczenia grzybicy w postaci lakierów do paznokci. W leczeniu grzybicy ważna jest systematyczność i konsekwencja, ponieważ trzeba kontynuować terapię według zaleceń lekarza, co czasem może trwać przez dłuższy okres czasu.

Zapraszamy do komentowania :-)