Temat: Astma - można z nią żyć !

Ból w klatce piersiowej, kaszel, trudności ze złapaniem oddechu po ciężkim wysiłku fizycznym - to często spotykane problemy zdrowotne. Nie wszyscy jednak wiemy, że mogą być to pierwsze objawy astmy.

Jak sobie z nią radzić w codziennym życiu, by było ono takie, jak reszty zdrowej populacji? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Zacznijmy od objawów astmy.

http://kobiecezdrowie.pl/art/astma.jpg

Symptomy astmy oskrzelowej

Najczęstszym objawem astmy jest kaszel. Nie chodzi tutaj o zwykły kaszel, najczęściej ma on postać suchego i męczącego kaszlu. Oprócz w/w objawu astmie towarzyszą napady duszności, świszczący oddech, ból oraz uczucie ciężkości w klatce piersiowej. Astmie towarzyszy również nadmierna reakcja oskrzeli na bodziec, co nie występuje u osób zdrowych. Mówiąc nadmierna reakcja, mam tutaj na myśli nadzwyczajną wrażliwość oskrzeli, np. po wysiłku fizycznym u astmatyka wystąpi kaszel bądź duszność. Osoby chore na astmę mogą mieć tylko część w/w objawów i mogą one występować w różnym stopniu nasilenia. Objawy mogą ustąpić same lub w wyniku zażycia leków przeciwastmatycznych.

Przyczyny powstawania astmy

Podstawowymi czynnikami wywołującymi astmę są alergeny, np. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy też pyłki i pokarmy. Poza alergenami wiodącymi przyczynami astmy są środki chemiczne oraz częste zapalenia dróg oddechowych. Należy tutaj również wspomnieć o czynnikach, które powodują zaostrzenie choroby, czyli czynniki drażniące (dym tytoniowy, dym), czynniki fizyczne (śmiech, wysiłek, zimne powietrze), zakażenia dróg oddechowych, leki (NLPZ), oraz inne choroby (np. tarczycy), a także ciąża. Osoby mające w swojej rodzinie astmatyka lub osobę cierpiącą na chorobę alergiczną znajdują się w tzw. grupie ryzyka, czyli występuje u nich duże prawdopodobieństwo zachorowania na astmę.

Powikłania przy astmie

Niewłaściwa diagnoza prowadzi do niewłaściwego leczenia. U pacjentów u których astma nie została wcześnie wykryta, a leczenie nie zostało włączone, może dojść do poważnych zmian obturacyjnych, co może prowadzić do inwalidztwa oddechowego. Opóźnienie w rozpoznaniu astmy i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia może prowadzić do nieodwracanego pogorszenia czynności płuc.

Rozpoznanie astmy u lekarza

Skoro wiemy już jakie są symptomy astmy, to można zauważyć, że łatwo ją pomylić z inną chorobą, np. zapaleniem oskrzeli. Jednak astma jest chorobą poważną, więc jeśli masz świszczący oddech zwłaszcza w nocy lub po wysiłku fizycznym oraz długotrwały męczący kaszel, warto poprosić lekarza o sprawdzenie co może być przyczyną tych objawów. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, a następnie,w przypadku zaistnienia podejrzenia wystąpienia astmy, skieruje go na badanie wydolności układu oddechowego, zwanego spirometrią. Pacjent może również otrzymać skierowanie na rtg płuc w celu wykluczenia powstania zmian chorobowych w tym organie.

Leczenie astmy

Astma jest chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć. Prawidłowe leczenie pozwala jednak na ogół na kontrolowanie choroby i zwyczajne funkcjonowanie. Wysiłku fizycznego nie należy unikać, jest on zalecany wszystkim chorym. Powinien być poprzedzony powolną rozgrzewką lub wziewami leku. Jeżeli w ciągu dnia chory intensywnie odczuwa objawy astmy, oznacza to, że nie jest prawidłowo leczony, gdyż w znacznej większości przypadków optymalne leczenie zapewnia wyzbycie się objawów i powrót do normalnej aktywności. Należy więc wtedy zgłosić się do lekarza w celu modyfikacji leczenia. Celem terapii astmy jest zminimalizowanie lub całkowite zniesienie tych dolegliwości oraz ograniczenie potrzeby stosowania wziewnych leków ratunkowych (β2–mimetyki). W terapii astmy stosuje się dwie grupy leków: przeciwzapalne (do stosowania przewlekłego) oraz leki rozszerzające oskrzela (doraźnie). Leki mają postać inhalacji lub tabletek. W ciężkich stanach stosuje się również zastrzyki. W leczeniu astmy istotne jest to, iż brak objawów tej choroby nie może oznaczać przerwania samego leczenia.

Aby leczenie było skuteczne należy dążyć do sytuacji, w której pacjent jest świadomy swojej choroby, zna przyczyny, dla których zażywa konkretne leki oraz wie jakie konsekwencje wiążą się z jednostronnym zarzuceniem terapii.

Astma u kobiet w ciąży

Z astmą w ciąży bywa różnie: u części kobiet nasilenie choroby zmniejsza się, u niektórych zwiększa, a u reszty się nie zmienia. Słabo kontrolowana astma w ciąży wpływa niekorzystnie na rozwój płodu i może być przyczyną zwiększonej umieralności okołoporodowej, wcześniactwa i małej masy urodzeniowej. Jeżeli zaś astma jest kontrolowana, to rokowanie okołoporodowe jest takie same, jak u dzieci kobiet zdrowych. Warto zwrócić uwagę niepokojącym się o zdrowie i rozwój maleństwa przyszłym mamom, że większość leków stosowanych w leczeniu astmy nie wywiera niekorzystnego działania na płód. Większe zagrożenie dla dzieci niesie nieodpowiednia kontrola astmy u matki niż leczenie astmy. A zatem zdecydowanie lepsze są prawidłowe leczenie astmy i profilaktyka ataków w ciąży, niż obawa o działania niepożądane leków.

Astmatycy powinni być pod stałą opieką lekarską, wykonywać badania kontrolne, przyjmować leki rozszerzające oskrzela oraz dbać o zdrowie, unikając przeziębień.
Nie są to czynności zbytnio obciążające zdrowy tryb życia. Więc jak widać, z astmą można funkcjonować normalnie i cieszyć się życiem.

J.Juszczyk

2

Odp: Astma - można z nią żyć !

Jako alergiczka na wiele substancji niestety, przy jednej z wizyt dowiedziałam się, że mam astmę oskrzelową. Badania spirometrii, jakie były mi robione regularnie zawsze kończyły się tym samym czyli brakiem wyniku w zasadzie- nie mogłam dodmuchać do końca. Wynik wychodził, tak jakbym w ogóle przesttała oddychać. Brałam leki na astmę oraz noszę przy sobie inhalator. Chociaż muszę przyznać, że po kilku latach już stosowania wszystko złagodniało. Nie mogę powiedzieć, że ustąpiło bo nadal miewam duszności ale nie muszę już po kilka razy dziennie używać leku w inhalatorze. Mam nadzieje, że to nie wróci już na taki poziom jak było kiedyś.

3

Odp: Astma - można z nią żyć !

A czy leczenie opiera się tylko na sterydach? Ja dopiero od dwóch tygodni leczę się na astmę i boję się powikłań po tych lekach hmm już czuję, że moja jama ustna jest słabo nawilżona.

Zjadł wszystkie rozumy, lecz sensu nie mógł przełknąć.

4

Odp: Astma - można z nią żyć !

Ja na początku brania sterydow odczuwałam straszny dyskomfort. Nawet miałam stany lękowe, ale organizm się przyzwyczaił i zaczęły działać prawidłowo. Co do inhalatora to po selekcji padło na sprzęt z firmy Diagnosis i muszę powiedzieć, że sprawdza się bez zarzutów, to był dobry wybór

5 Ostatnio edytowany przez Marzenka (2016-12-15 06:49:51)

Odp: Astma - można z nią żyć !

Z astmą da się zyć ! Powiem Wam,ze tak samo ważne jak leczenie jest dostosowanie swojego miejsca życia. Choroba nie jest przyjemna, ale naprawdę nie należy się załamywać. Sama swego czasu usunełam z mieszkania praktycznie wsystkie dywany, zasłony oraz kwiaty doniczkowe.Było to trudne ponieważ przyzwyczaiłam się do takiego mieszkanka. Kiedy jednak to zrobiłam , mój stan znacznie sie poprawił.

Jest to jedna z metod leczenia astmy:
http://astmatycy.org.pl/leczenie-astmy/

Zerknij sobie na strone. Jest na niej więcej informacji.

6 Ostatnio edytowany przez fpatita (2017-12-20 06:08:23)

Odp: Astma - można z nią żyć !

Leki na astmę - http://euroclinix.net

7 Ostatnio edytowany przez cassan (2018-01-08 09:02:53)

Odp: Astma - można z nią żyć !

A ja ze strony http://www.totylkoastma.pl/ dowiedziałam się, że na astmę choruje ok. 5% Polaków i jest ona jedną z najczęstszych chorób chronicznych. Częściej chorują kobiety, choć nie w każdym wieku. Wśród dzieci do 10. roku życia astma jest częstsza u chłopców, przypuszczalnie ze względu na mniejszą średnicę oskrzeli i większe napięcie nabłonka w oskrzelach, przez co łatwiej się one zwężają. Po 10. roku życia różnica ta zanika, a podczas dojrzewania i w życiu dorosłym kobiety chorują częściej. Na astmę można zachorować w każdym wieku. Proces zapalny jest fizjologiczną reakcją na bodźce nieprawidłowe, zagrażające organizmowi. Pozwala obronić się przed bakteriami, wirusami czy grzybami. W odpowiedzi na „inwazję” drobnoustroju czy inny zagrażający czynnik uruchomiony zostaje w danym narządzie stan zapalny, który ma za zadanie obronę przed tym szkodliwym czynnikiem. U osób chorych na astmę reakcja ta jest nadmierna i prowadzi do niekorzystnych następstw.

8

Odp: Astma - można z nią żyć !

Moja córka boryka się z astmą oskrzelową, a wykryto ją u niej stosunkowo niedawno. Wszystko dzięki spiromerii. Badanie wykonywonywałyśmy w Centrum Zdrowej Skóry Damian. Samo badanie wykonane bardzo profesjonalne dodatkowo wyniki otrzymaliśmy bardzo szybko. Zdecydowanie polecam wszystkim, który mają problemy z płucami.