1 2012-03-07 22:30:15

Temat: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Problem z okiem miałam już od dziecka. Niestety miałam pecha- mieszkaliśmy na wsi i rodzice zaniedbał ten problem. Teraz mam 19 lat i sama próbuje coś z tym zrobić. Lekarz zdiagnozował mi na wizycie "leniwe oko " , twierdzi ,że w tym wieku już nic nie da się ze mną zrobić sad Czy ma rację ? Czy jednak mam jakąś szansę na wyleczenie ?

2 2012-03-20 16:01:07

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Zaburzenie to, popularnie nazywane leniwym okiem, w terminologii medycznej uzyskało nazwę amblyopia. Schorzenie to powstaje we wczesnym dzieciństwie, zwykle jeszcze przed 5 rokiem życia. Przyczyną może być nieznany proces osłabiający widzenie w jednym oku lub uraz oka. W obu przypadkach dochodzi do pogłębienia się różnicy w ostrości widzenia pomiędzy obydwoma oczami. Różnica ta, zwykle niewielka, może pogłębiać się z czasem, zwłaszcza w przypadku braku korekcji wady. Zasadą leczenia leniwego oka jest rzeczywiście jak najwcześniejsze podjęcie terapii. Ćwiczy się wówczas "leniwe oko" zmuszając go niejako do włączenia się w proces widzenia. Umożliwia to synchronizację widzenia obuocznego i symetryczną aktywację nerwów wzrokowych. Znaczenie ma też dobranie szkieł korekcyjnych, wyrównujących wadę w słabszym oku. Im starszy wiek pacjenta, tym trudniej korygować. Dzieje się tak, ponieważ zarówno oczy, jak i droga wzrokowa w mózgu przyzwyczaiły się już do pewnego schematu widzenia i ścieżek neuronalnych, którymi przebiega impuls wzrokowy. Nie oznacza to jednak, że leczenie wady w starszym wieku jest bezcelowe. Przy dużych zasobach włożonego własnego wysiłku i cierpliwości, efekty leczenia mogą być naprawdę zadowalające.

3 2015-03-20 23:36:00

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

mam ten sam problem. tydzien siedzialem w internecie az znalazlem.
- ponoc gry wideo z zakrywaniem zdrowego oka pomagaja starszym po ukonczonym wieku 12.
- znalazlem jeszcze kilka artykulow o tym ze przebywanie w ciemosci resetuje wzrok tym samym usuwa wade.

Moje doswiadczeniei i sugestie. (przejzalem wszystko co sie dalo i jest to moje zdanie)

Ja od 3 dni gram rano w tetrisa (zakryte zdrowe oko)  ipod wieczor w strzelanke ( tez zakryte zdrowe oko)

wydaje mi sie ze zaczynam w bardzo malym stopniu lepiej widziec, albo korygowac moje niedowidzenie lewego oka.

Polega to na tym ze na ekranie troche sie dzieje i mozg jest zmuszany do aktywacji niedowidzacego oka oraz dociera do niego ze oko zdrowe nie moze dluzej dzialac za 2 galki oczne.
Problem niedowidzenia lezy w tym ze mozg nauczyl sie ignorowac przejzyste przekazy z oka z niedowidzeniem, ceną jednego oka polepszyl drugie. Jest toproces odwracalny takze ze dla doroslych!!! jak to sie ma do tego ze zakrywanie zdrowego oka kompletnie nic nie daje jesli zakrywa sie je nawet na caly dzien i robi swoje codzienne obowiązki? tak ze mozg jest zmuszany do odczytywania tego co sie dzieje na ekranie, i bardzo mocno jest wysilane niedowidzace oko.  tak wiec napisze co z moim okiem po 2 tygodniach.


A co to resetowania wzroku kiedy przebywa sie dlugo w ciemnosci.. bardzo malo o tym jest napisane w internecie, ale odradzam to!!! nie wiadomo czy to na prawde dziala, ai jak to sie odbija na zdrowym oku..

4 2015-04-08 15:41:38

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Hej. A możesz podać z jakiej stronki grasz w te gry, no i jakie są rezultaty??? Mam z tym taki sam problem i coś muszę zrobić. Otóż okuliści w Polsce nie dają żadnych szans na wyleczenie dorosłych, więc trzeba trochę pokombinować na własną rękę. pozdrawiam

5 2015-05-02 18:26:21

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Również mam ten sam problem. Większość lekarzy w Polsce mówi, że po ukończeniu 12 roku życia nie można tego wyleczyć i odzyskać widzenia przestrzennego. Ale co innego jest za granicą - tam opracowano już wiele sposobów leczenia. Czytałem o tym bardzo dużo i jak na razie znalazłem:

- Vivid Vision (inna nazwa to "Diplopia Game"), jeden z najnowszych sposobów terapii jakim jest profesjonalna gra zaprojektowana pod urządzenie Oculus Rift i kontroler ruchu Leap Motion. Aby wygrać, gracz musi w pełni wykorzystać obraz pochodzący z obu oczu. Tym sposobem gra niejako zmusza umysł chorego, by w równym stopniu wykorzystywał informacje, a nie tylko z dominującego oka. Wystarczy grać około 1-2 godzin dziennie przez 2-3 tygodnie, by nastąpiła zauważalna poprawa. Autorem tego projektu jest James Blaha, który miał lekkiego zeza i śledził badania w temacie leczenia tego schorzenia, jak też pochodnych, by rozpocząć prace nad projektem. W kilka dni zgromadził fundusze na realizację swojego szczytnego celu na stronie  IndieGoGo. Firma ma nadzieję udostępnić oprogramowanie w wersji klinicznej w Japonii i Europie na początku 2016 roku. Dodatkowo tuż po konsumenckiej premierze urządzenia Oculus Rift (gdzieś w wakacje 2015 roku) firma planuje udostępnienie podstawowej wersji oprogramowania. W tej chwili możliwe jest testowanie gry w wersji beta, ludzie którzy z niej korzystają widzą dużą poprawę.

- Dr Elizabeth Quinlan w badaniach rejestrowała potencjały elektryczne pochodzące z kory wzrokowej i różnice między nimi wynikające z różnic między rodzajami bodźców, w jednym doświadczeniu wywołała niedowidzenie jednooczne u szczurów przez obturację oka. Po umieszczeniu zwierząt w całkowitej ciemności, a następnie poddaniu ich terapii widzenia szczury odzyskiwały pełną neurofizjologiczną zdolność widzenia. Wynika z tego, że ciemność zwiększyła neurolastyczność kory wzrokowej. To samo wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez kanadyjskich naukowców z Dalhousie University, opisanego na łamach najnowszego numeru pisma Current Biology. Badacze na dziesięć dni zamknęli młode koty z tzw. amblyopią – niedomaganiem jednego oka, w zaciemnionym pomieszczeniu. Po tym czasie zwierzęta niemal całkowicie odzyskały normalny wzrok. Autorzy badań wierzą, że przebywanie w ciemności sprawia, iż pewna część systemu wzrokowego wraca do wcześniejszej fazy rozwoju, fazy większej elastyczności. Pozwala to niejako uczyć się widzenia na nowo. Zdaniem badaczy podobny efekt będzie można uzyskać u ludzi. Kanadyjscy badacze przestrzegają jednak, by terapii ciemnością nie stosować samemu. Wciąż nieznany jest bowiem optymalny czas w jakim należy przebywać w pomieszczeniu bez światła, by terapia przyniosła skutek, a jednocześnie by uszkodzeniu nie uległo zdrowe oko.

- „Terapia niedowidzenia już nie jest tylko dla dzieci” - to słowa dr Michaela DePaolis w artykule, który pojawił się w Primary Care Optometry News. Opisuje on duży przełom w optometrii, zmianę zasad opieki nad pacjentem. Najnowsze badania wskazały, że mózg dojrzałego człowieka wykazuje bardzo dużą neuroplastyczność i to nie tylko w sferze wzrokowej. Dr Dennis Levi badał wykorzystanie działania gier wideo w leczeniu niedowidzenia u osób dorosłych. Dlaczego działanie gier wideo jest skuteczne w leczeniu niedowidzenia? „Akcja gry wymaga od grającego nabywania kolejnych ważnych umiejętności, oferuje bogaty zestaw wizualnych doświadczeń. Sam akt gry wydaje się trenować mózg. Gra zmusza gracza by w krótkim czasie jego układ wzrokowy wykorzystywał wszystkie informacje wzrokowe jakie widziane są przez niego na ekranie.” Levi przeprowadził badania z grupą 20 dorosłych osób z niedowidzeniem. I u wszystkich tych osób nastąpiła poprawa.

- Dwa lata temu opublikowano wyniki badań, według których gry komputerowe mogą pomóc w leczeniu niedowidzenia, zwanego również „leniwym okiem”. Całą sprawą zainteresowało się studio Ubisoft, które nawiązało współpracę z naukowcami z Uniwersytetu McGill oraz startupem Amblyotech. Jego założyciele twierdzą, że odkryli nowy, innowacyjny skuteczny sposób na leczenie leniwego oka za pomocą gier komputerowych. Przekonali do tego francuskiego producenta i wydawcę, a owocem ich współpracy jest gra Dig Rush. Grę uruchamia się na tablecie, a siedzący w okularach 3D pacjent ćwiczy zarówno zdrowe jak i chore oko. Dzięki zastosowaniu okularów do każdego oka mogą trafiać obrazy o innym stopniu kontrastu, "ucząc" organy właściwej współpracy. W efekcie, po odpowiednim czasie spędzonym na grze, poprawia się ogólna zdolność widzenia pacjenta. Niemniej ważnym jest też fakt, że nowy sposób terapii działa na osoby dorosłe – tradycyjna metoda leczenia leniwego oka nie może pochwalić się tym samym. Wyniki badań pokazują jeszcze jeden pozytywny wpływ gry - poza leczeniem leniwego oka poprawia ona zdolność widzenia trójwymiarowego.

- Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Berkeley przeprowadzili eksperyment na 20 osobach chorych na amblyopię (w wieku od 15 do 61 lat), którzy grali w gry wideo przez 40 godzin z zasłoniętym zdrowym okiem. Aż trzydziestoprocentowa poprawa ostrości widzenia była widoczna u każdego kto wziął udział w tym teście. Skąd wiadomo, że poprawa nie jest wynikiem samego zasłonięcia oka? Odpowiedzią na to są kolejne wyniki innych badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców. Drugie badanie polegało na tym, że 7 osób wykonywało codzienne czynności z zasłoniętym zdrowym okiem. Eksperyment nie wykazał żadnej poprawy. Dopiero kiedy te same osoby wykonały pierwszy test nastąpiła poprawa ostrości wzroku w leniwym oku.

Jak widać jest wiele metod. Pytanie tylko która jest najbardziej skuteczna? Jak dla mnie Vivid Vision prezentuje się świetnie ale trzeba trochę wydać na potrzebne urządzenia. Myślę, że dobrą opcją byłoby wykorzystanie większości sposobów. Osobiście planuje spróbować terapii w ciemności ale jak na razie nie znalazłem dobrego potwierdzenia jej działania na człowieku. Co wy na to aby stworzyć jakąś grupę na Facebooku dla ludzi z leniwym okiem na której będziemy dzielić się nowościami i naszymi postępami w odzyskiwaniu widzenia przestrzennego?

6 2015-05-03 22:44:07

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witam, ja jednak walczę na własną rękę, od 2tyg gram w terris 1godz dziennie, oko zdrowe mam zamknięte. Pierwsze dni jak zaczynałam nie ukrywam było ciężko cokolwiek zauważyć, ale teraz jest coraz lepiej. Pytałam lekarza co o tym sądzi- powiedział jak chcę spróbować mogę, chociaż on do tego sceptycznie podchodzi. Ja jak na razie ćwiczę i nie rezygnuję.

7 2015-05-06 18:18:03

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Zawsze należy pamiętać, aby dbać o oczy. Rodzice zaniedbali Twoją wadę, ale TY dopiero się za to wzięłaś w wieku 19 lat, a to też późno smile Ja tam działam od zawsze... Dbam o włosy, paznokcie, oczy, brwi - o wszystko. To co mogę polecić na wrażliwe oczy to z pewnością Gold Luteina - świetnie nawilża oczy i sprawia, że odpoczywają nawet kiedy nie śpimy smile

8 2015-08-19 07:53:04

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

aika, tetris? big_smile Ja polecam jednak udanie się do dobrego okulisty (jesteś z Warszawy -> Alfa-Lek! Genialni!), który powie co robić (a może też w co grać smile

9 2015-08-19 07:55:05

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Chodzi mi konkretnie o tę lecznicę: alfa-lek.pl/pl/nasi_specjalisci/28_okulista

10 2015-09-08 14:33:41

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Sceptycznie to ja odnoszę się do ćwiczeń oferowanych przez okulistów. Kiedyś chodziłam na ćwiczenia, podczas których miałam przez godzinę przestawiać obrazki - korekcja zeza. Nie odnotowano większej poprawy podczas miesięcznych ćwiczeń.
O syndromie leniwego oka jeszcze nie słyszałam.

11 2015-10-30 09:54:09

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

polinka napisał/a:

Sceptycznie to ja odnoszę się do ćwiczeń oferowanych przez okulistów. Kiedyś chodziłam na ćwiczenia, podczas których miałam przez godzinę przestawiać obrazki - korekcja zeza. Nie odnotowano większej poprawy podczas miesięcznych ćwiczeń.
O syndromie leniwego oka jeszcze nie słyszałam.

To idź do dobrego okulisty smile

12 2015-10-31 17:30:11

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

operacyjnie da się to leczyć?

13 2015-11-02 22:02:59

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

mt napisał/a:

Również mam ten sam problem. Większość lekarzy w Polsce mówi, że po ukończeniu 12 roku życia nie można tego wyleczyć i odzyskać widzenia przestrzennego. Ale co innego jest za granicą - tam opracowano już wiele sposobów leczenia. Czytałem o tym bardzo dużo i jak na razie znalazłem:

- Vivid Vision (inna nazwa to "Diplopia Game"), jeden z najnowszych sposobów terapii jakim jest profesjonalna gra zaprojektowana pod urządzenie Oculus Rift i kontroler ruchu Leap Motion. Aby wygrać, gracz musi w pełni wykorzystać obraz pochodzący z obu oczu. Tym sposobem gra niejako zmusza umysł chorego, by w równym stopniu wykorzystywał informacje, a nie tylko z dominującego oka. Wystarczy grać około 1-2 godzin dziennie przez 2-3 tygodnie, by nastąpiła zauważalna poprawa. Autorem tego projektu jest James Blaha, który miał lekkiego zeza i śledził badania w temacie leczenia tego schorzenia, jak też pochodnych, by rozpocząć prace nad projektem. W kilka dni zgromadził fundusze na realizację swojego szczytnego celu na stronie  IndieGoGo. Firma ma nadzieję udostępnić oprogramowanie w wersji klinicznej w Japonii i Europie na początku 2016 roku. Dodatkowo tuż po konsumenckiej premierze urządzenia Oculus Rift (gdzieś w wakacje 2015 roku) firma planuje udostępnienie podstawowej wersji oprogramowania. W tej chwili możliwe jest testowanie gry w wersji beta, ludzie którzy z niej korzystają widzą dużą poprawę.

- Dr Elizabeth Quinlan w badaniach rejestrowała potencjały elektryczne pochodzące z kory wzrokowej i różnice między nimi wynikające z różnic między rodzajami bodźców, w jednym doświadczeniu wywołała niedowidzenie jednooczne u szczurów przez obturację oka. Po umieszczeniu zwierząt w całkowitej ciemności, a następnie poddaniu ich terapii widzenia szczury odzyskiwały pełną neurofizjologiczną zdolność widzenia. Wynika z tego, że ciemność zwiększyła neurolastyczność kory wzrokowej. To samo wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez kanadyjskich naukowców z Dalhousie University, opisanego na łamach najnowszego numeru pisma Current Biology. Badacze na dziesięć dni zamknęli młode koty z tzw. amblyopią – niedomaganiem jednego oka, w zaciemnionym pomieszczeniu. Po tym czasie zwierzęta niemal całkowicie odzyskały normalny wzrok. Autorzy badań wierzą, że przebywanie w ciemności sprawia, iż pewna część systemu wzrokowego wraca do wcześniejszej fazy rozwoju, fazy większej elastyczności. Pozwala to niejako uczyć się widzenia na nowo. Zdaniem badaczy podobny efekt będzie można uzyskać u ludzi. Kanadyjscy badacze przestrzegają jednak, by terapii ciemnością nie stosować samemu. Wciąż nieznany jest bowiem optymalny czas w jakim należy przebywać w pomieszczeniu bez światła, by terapia przyniosła skutek, a jednocześnie by uszkodzeniu nie uległo zdrowe oko.

- „Terapia niedowidzenia już nie jest tylko dla dzieci” - to słowa dr Michaela DePaolis w artykule, który pojawił się w Primary Care Optometry News. Opisuje on duży przełom w optometrii, zmianę zasad opieki nad pacjentem. Najnowsze badania wskazały, że mózg dojrzałego człowieka wykazuje bardzo dużą neuroplastyczność i to nie tylko w sferze wzrokowej. Dr Dennis Levi badał wykorzystanie działania gier wideo w leczeniu niedowidzenia u osób dorosłych. Dlaczego działanie gier wideo jest skuteczne w leczeniu niedowidzenia? „Akcja gry wymaga od grającego nabywania kolejnych ważnych umiejętności, oferuje bogaty zestaw wizualnych doświadczeń. Sam akt gry wydaje się trenować mózg. Gra zmusza gracza by w krótkim czasie jego układ wzrokowy wykorzystywał wszystkie informacje wzrokowe jakie widziane są przez niego na ekranie.” Levi przeprowadził badania z grupą 20 dorosłych osób z niedowidzeniem. I u wszystkich tych osób nastąpiła poprawa.

- Dwa lata temu opublikowano wyniki badań, według których gry komputerowe mogą pomóc w leczeniu niedowidzenia, zwanego również „leniwym okiem”. Całą sprawą zainteresowało się studio Ubisoft, które nawiązało współpracę z naukowcami z Uniwersytetu McGill oraz startupem Amblyotech. Jego założyciele twierdzą, że odkryli nowy, innowacyjny skuteczny sposób na leczenie leniwego oka za pomocą gier komputerowych. Przekonali do tego francuskiego producenta i wydawcę, a owocem ich współpracy jest gra Dig Rush. Grę uruchamia się na tablecie, a siedzący w okularach 3D pacjent ćwiczy zarówno zdrowe jak i chore oko. Dzięki zastosowaniu okularów do każdego oka mogą trafiać obrazy o innym stopniu kontrastu, "ucząc" organy właściwej współpracy. W efekcie, po odpowiednim czasie spędzonym na grze, poprawia się ogólna zdolność widzenia pacjenta. Niemniej ważnym jest też fakt, że nowy sposób terapii działa na osoby dorosłe – tradycyjna metoda leczenia leniwego oka nie może pochwalić się tym samym. Wyniki badań pokazują jeszcze jeden pozytywny wpływ gry - poza leczeniem leniwego oka poprawia ona zdolność widzenia trójwymiarowego.

- Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Berkeley przeprowadzili eksperyment na 20 osobach chorych na amblyopię (w wieku od 15 do 61 lat), którzy grali w gry wideo przez 40 godzin z zasłoniętym zdrowym okiem. Aż trzydziestoprocentowa poprawa ostrości widzenia była widoczna u każdego kto wziął udział w tym teście. Skąd wiadomo, że poprawa nie jest wynikiem samego zasłonięcia oka? Odpowiedzią na to są kolejne wyniki innych badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców. Drugie badanie polegało na tym, że 7 osób wykonywało codzienne czynności z zasłoniętym zdrowym okiem. Eksperyment nie wykazał żadnej poprawy. Dopiero kiedy te same osoby wykonały pierwszy test nastąpiła poprawa ostrości wzroku w leniwym oku.

Jak widać jest wiele metod. Pytanie tylko która jest najbardziej skuteczna? Jak dla mnie Vivid Vision prezentuje się świetnie ale trzeba trochę wydać na potrzebne urządzenia. Myślę, że dobrą opcją byłoby wykorzystanie większości sposobów. Osobiście planuje spróbować terapii w ciemności ale jak na razie nie znalazłem dobrego potwierdzenia jej działania na człowieku. Co wy na to aby stworzyć jakąś grupę na Facebooku dla ludzi z leniwym okiem na której będziemy dzielić się nowościami i naszymi postępami w odzyskiwaniu widzenia przestrzennego?

Bardzo dziękuję Ci za te informacje. O kilku słyszałem, kilka jest nowych. Od siebie mogę dodać że jest książka która uczy leczyć leniwe oko - ale po angielsku. Szczerze jednak średnio do mnie przemawiała. Chociaż to było parę lat temu - musiałbym do niej znowu zajrzeć. Ciężko jest znaleźc lekarza który by się znał na tym. Byłem u wielu i u każdego to samo. Zacznę chyba grać w te gry. Opcja z fejsem super.  Odezwij się można się zgadać. Pozdrawiam!

14 2015-11-02 22:06:15

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

kingakarolina napisał/a:

Chodzi mi konkretnie o tę lecznicę: alfa-lek.pl/pl/nasi_specjalisci/28_okulista

Niestety nikt z podanych przez Ciebie lekarzy nie zajmuje się tym.
Byłem już u najlepszych w Polsce i szkoda kasy - czekam na kogoś kto faktycznie tym będzie się zajmował.

15 2016-02-15 19:54:39

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witam
Mam ten sam problem z okiem.
Od dzisiaj zaczynam terapię na własną rękę grając w specjalnego tetrisa w okularach 3d.Bede informował na bieżąco czy to przyniesie jakiekolwiek efekty.

16 2016-05-13 12:01:15

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Piotr napisał/a:

Witam
Mam ten sam problem z okiem.
Od dzisiaj zaczynam terapię na własną rękę grając w specjalnego tetrisa w okularach 3d.Bede informował na bieżąco czy to przyniesie jakiekolwiek efekty.

Witam, proszę napisz czy zauważyłeś jakąś poprawę!!!

17 2016-07-17 19:54:00

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witam.Coś nowego w tamacie?Medycyna się rozwija może operacyjnie?:)Pozdrawiam

18 2016-09-27 15:31:03

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witam wszystkich serdecznie. Rowniez mnie dotknela choroba leniwego oka. Aktualnie mieszkam za graniaca (Austria). I tutaj i w Polsce kazdy lekarz mówił mi ze nic sie juz nie da zrobic z moim wzrokiem, ale ja postanwilam nie dawac za wygrana. Po przeszukaniu internetu, postanowilam spróbować z grami. W chwili obecjnej, jestem po 60 godzinach grania w gry ( zaslaniam zdrowe oko, gram tym slabym okiem). Effekty ktore zauwazylam to rzeczywiscie jest poprawa, widze wszystko podwujnie, co jest bardzo meczace. Widze troche bardziej ostro, ale nie mam wlasciewie na to zadnego potwierdzenia. Wczesniej jak chodzilam do okulisty, to potrafilam przeczyta slabym okiem tylko 2 pierwsze linijki na tablicy, a jak poszlam niedawno do nowego lekarza, to ta tablica wygladala juz inaczej ( normalnie zwsze bylo ze pierwsza , najwieksza linijka to tylko jedna cyfra, i druga linijka z chyba z 2 cyframi i tylko to potrafilam przeczytac), w kazdej linijce bylo duzo cyfr, wiec nie umiem sie do tego odniesc, w kazdym razie potrafilam przeczytac 3 linijki, tylko nie wiem czy lekarka pokazala ta tablice od najwiekszych wlasnie cyfr, czy tak jakby od pewnego mometu, w środku. Mam nadzieje ze zrozumiecie o co mi chodzi.
Nie wiem czy wam jakos pomoglam czy nie. Ale nie poddawajcie sie. Cwiczcie dalej i piszcze o swoich doswiadczeniach w internecie, bo bardzo ciezko jest znalesc cos na ten temat. Ja bede cwiczyla dalej i za jakis czas sie odezwe.

19 2016-11-09 07:16:25

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Ja ostatnio wybrałam się do optometrysty, a nie okulisty. Teraz co tydzień chodzę do niego na półgodzinne ćwiczenia leniwego oka. Oprócz tego polecił mi zakrywanie zdrowego oka przez godzinę dziennie. Po trzech tygodniach okazało się, że potrafię odczytać z tablicy dwa mniejsze rzędy, oko rzeczywiście bardziej pracuje. Czyli poprawa jest. Czeka mnie jeszcze 7 wizyt. Wtedy zobaczymy jaki będzie efekt końcowy.

20 2016-11-14 12:57:22

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Myślę, że jest na to rada. Sama miałam podobny problem i udałam się do doktora Hanarza, do gabinetu Okoakcent. Doktor bardzo profesjonalnie do mnie podszedł. Był do tego miły i umiał mnie słuchać. Zaproponował mi ćwiczenia na oko, które o dziwo poskutkowały. oko coraz mniej ucieka.

21 2016-11-20 20:58:55

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witam wszyskich. Tez mam syndrom leniwego oka. Od jakiś 4 miesięcy gram w tetrisa w okularach 3D. Polega to ze jedno oko widzi tylko spadające klocki a drugie te które już leżą na powierzchni. Grałem najpierw na telefonie teraz na tablecie. Muszę przyznać choć jeszcze nie byłem u okulisty, że oko słabsze widzi trochę lepiej. To znaczy nie mogę powiedzieć, czy widzi ostrzej ale zdecydowanie polepszyła mi się postrzeganie głębi. Otóż jak ktoś już wcześniej napisał jest wiele metod leczenia tej przypadłości. Można powiedzieć, ze gra w tetrisa 3D zubożała wersja vivid vision. Polega na tym samy. Otóż vivid vision jest udostępniane tylko i wyłącznie kliniką jako sposób leczenia niedowidzenia u dzieci i dorosłym. Narazie nie ma możliwości kupienia do użytku prywatnego ( to znaczy samej gry vivid vision for Amblyopia ) choć miał być taka możliwość już pierwszej połowie 2016 roku. Według mnie to narazie najlepsza metoda i są potwierdzone wyniki. Ale do czego zmierzam jak wyczytałem udostępnili to technologie klinice uvea klinika okulistyczna w Martin na Słowacji. ( chyba jedynej klinice narazie w Europie środkowej a nawet w całej ) .Na ich stronie ( nie mogę dodawać linków ale wpiszcie sobie w Google ) można przeczytać ( wersja po angielsku lub słowacku ) ze oferują możliwość leczenia wiadomo dla dzieci ale również dla dorosłych. I maja potwierdzone wyniki, ze dużej części to pomaga w znacznym stopniu. Sam bym się odezwał do nich jak wyglada leczenie. Bardziej mi chodzi o to jak długo trwa leczenie, podejrzewam codzienne sesje przez dłuższy czas a ja niestety nie mieszkam w Polsce, gdzie jest w miarę blisko na Słowację. Pozdrawiam

22 2016-11-23 10:31:45

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Kolejne potwierdzenie że coś jest na rzeczy z tą ciemnością, najnowsze badania z 2016 potwierdzają skuteczność metody.

Jak ktoś jest zainteresowany to mogę podrzucić link czy PDF (informacje są także na stronie "MIT" i "PNAS"). Z chęcią pisał bym się na taki eksperyment smile

Mimo ćwiczeń od prawie roku, zero efektów, granie w tetrisa w czerwono niebieskich-okularach około pół roku również nie pomogło.

23 2016-11-27 23:32:08

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Scor napisał/a:

Kolejne potwierdzenie że coś jest na rzeczy z tą ciemnością, najnowsze badania z 2016 potwierdzają skuteczność metody.

Jak ktoś jest zainteresowany to mogę podrzucić link czy PDF (informacje są także na stronie "MIT" i "PNAS"). Z chęcią pisał bym się na taki eksperyment smile

Mimo ćwiczeń od prawie roku, zero efektów, granie w tetrisa w czerwono niebieskich-okularach około pół roku również nie pomogło.

Tak tez czytałem o tych badaniach a raczej eksperymentach. Tyle ze były one przeprowadzane na zwierzętach kotach oraz myszach. Jedyne mi znam badanie na ludziach to "Project LUMA" ale nadal trwa, wynik poznamy prawdopodobnie w 2017r. Naukowcy z uniwersytetu z Waterloo badają wpływ stymulacji mózgu prądem tDCS na ludzi z niedowidzeniem ( leniwym okiem, amblyopia ) wyniki są pozytywne. Może w tym leży nadzieja... Pozdrawiam

24 2017-01-10 23:32:22

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Mam pytanie mam 37 lat. Zacząłem mieć zaburzenia widzenia. Muszę sie mocno skupić zeby dobrZe widzieć. Mam pytanie cz ktoś z was ma to samo? Czasami tez czuje jakbym cos miał w leniwym oku. Byłem u lekarzami mi powiedział ze tak jest w zaawansowanym leniwym oku i nicnie można zrobić. Jestem kierowca, może to mi meczy wzrok.

25 2017-02-19 12:29:43

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witam...u mnie leniwe oko wykryto w wieku 8l at...chodzenie z zakrytym okiem 2 wizyty w szpitalu po miesiącu

Ćwiczenia w szpitalu:

- wpatrywanie się przez mikroskop po 30 min dziennie w kropke

- oczywiście chodzenie z zakrytym okiem

Na drugie oko miałem 0 ale teraz mam 32 lata i juz na to "zdrowe" oko mam 1,75

Niestety wizyty w szpitalu i ćwiczenia nie pomogły w poprawie wzroku w oku leniwym

Medycyna idzie w przodu i może bedzie to operowalne...cały czas szukam zagranica, jeśli ktoś by na cos natrafił dajcie znać smile

26 2017-02-21 00:11:20

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

niestety ale z wiekiem tak się dzieje

27 2017-02-22 16:43:18

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witam,
Jako jeden z nielicznych ortoptystów zajmuję się leczeniem niedowidzenia u pacjentów dorosłych. W gabinecie wykorzystujemy stymulator Cambella, koordynator MIT,eutyskop,cheiroskop jak rownież wiele innych urządzeń. Nowością stosowaną u pacjentów z głębokim niedowidzeniem jest wykorzystanie mikroperymetru do zmiany miejsca fiksacji.
Zapraszam chętne osoby na konsultację.

Gabinet Leczenia Zeza i Niedowidzenia.Ćwiczenia ortoptyczno-pleoptyczne.
Żory, ul. Dworcowa 8

28 2017-05-19 11:10:06

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witajcie,

Firma Vivid Vison z Kanady ma przedstawiciela w Polsce w Chorzowie, lecz na ich stronie jest brak informacji:


Jeżeli ktoś ma wiedzę w temacie to prośba o info

Pozdrowienia

29 2017-06-17 19:43:48

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witajcie.
Mam ten sam problem czyli niedowiedzenie lewego oka. Mam 36 lat chciałem zrobić operację wszczepienia soczewek fakijnych w Czechach jednak w lewym oku nie dałoby to żadnego rezultatu.
Byłem w Polsce u najlepszych profesorów ale niestety nie dali nadziei na poprawę wzroku. Jeżeli będziecie mieć jakieś informację to piszcie proszę.
Pozdrawiam.

30 2017-06-17 21:41:03

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witam jestem nowym użytkownikiem stronki mam pytanie czy jest gdzieś specjalista który zajmuje się leczeniem leniwego oka, mam 47 lat, od 3lat zaczołem słabiej widzieć w zdrowym oku,muszę nosić okulary do czytania,zaczyna mnie to męczyć proszę o rade

31 2017-06-26 14:02:00

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Ja zawsze miałam lewe oko słabsze, z tym, że mam dodatkowo nadwzroczność wrodzoną. prawe oko (silniejsze=) w najlepszym razie 4,5 D, a najczęściej +5. Lewe zwykle 1, a nawet 2 D słabsze. Jako dziecko oczywiście chodziłam regularnie do okulisty. Okulary zaczęłam nosić chyba w okolicy 3. roku życia. Okulistka dawała wskazówki, jak ćwiczyć słabsze oko i ja to robiłam. Jednak, mimo lat ćwiczeń, wada nie uległa zmniejszeniu, a ja za każdym  razem dostawałam od okulistki po uszach, że tak jest (przez co w końcu zaczęłam mieć traumę na punkcie okulisty :-). Kiedy miałam już lat kilkanaście, okulistka przestała się ustosunkowywać do słabszego oka; przechodziłam badania, dopasowywano mi odpowiednie okulary i na tym koniec. W wieku kilkunastu lat (nawet nie wiem, kiedy), zanikł mi zez zbieżny w słabszym oku i to był cały skutek lat ćwiczeń. Teraz czuję się trochę opuszczona przez okulistę z tym problemem. Czytałam już informacje przytaczane przez Forumowiczów powyżej i znów zaczynam ćwiczyć to oko - bo co mam do stracenia? Teraz robię to dla siebie, bez stresu, że okulistka znów mnie ochrzani i nie uwierzy, że oko było ćwiczone :-)

32 2017-06-26 14:05:27

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Darek napisał/a:

Witam jestem nowym użytkownikiem stronki mam pytanie czy jest gdzieś specjalista który zajmuje się leczeniem leniwego oka, mam 47 lat, od 3lat zaczołem słabiej widzieć w zdrowym oku,muszę nosić okulary do czytania,zaczyna mnie to męczyć proszę o rade

A do okulisty tak w ogóle chodzisz? Zacznij od tego, do którego jest Ci się najłatwiej dostać (pamiętaj o skierowaniu od lekarza pierwszego kontaktu) i jego zapytaj, czy w Twoim mieście (lub ewentualnie gdzie najbliżej) może przyjmować okulista dobrze znający się na tej przypadłości. Choć powiem Ci szczerze, że w Polsce  wciąż pokutuje przekonanie, że leniwe oko leczy się tylko u dzieci i trudno ocenić, ilu okulistów w ogóle czyta, co tą sprawą robi się na świecie...

33 2017-06-26 14:09:08

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Pabllo napisał/a:

Witam...u mnie leniwe oko wykryto w wieku 8l at...chodzenie z zakrytym okiem 2 wizyty w szpitalu po miesiącu

Ćwiczenia w szpitalu:

- wpatrywanie się przez mikroskop po 30 min dziennie w kropke

- oczywiście chodzenie z zakrytym okiem

Na drugie oko miałem 0 ale teraz mam 32 lata i juz na to "zdrowe" oko mam 1,75

Niestety wizyty w szpitalu i ćwiczenia nie pomogły w poprawie wzroku w oku leniwym

Medycyna idzie w przodu i może bedzie to operowalne...cały czas szukam zagranica, jeśli ktoś by na cos natrafił dajcie znać smile

Czytałam właśnie, że leniwe oko jest często niedowidzeniem i operacja - tu cytat: "NIEDOWIDZENIE – nie jest wadą wzroku, a nieprawidłowością w przekazie impulsów między okiem a korą mózgową, dlatego niemożliwe jest wyleczenie niedowidzenia w dorosłym wieku, gdy wykształcenie układu nerwowego uległo już zakończeniu. W przypadku osób z wadą wzroku oraz niedowidzeniem występującym jednocześnie zabieg laserowej korekcji może polepszyć widzenie o tyle, ile najlepsza korekcja okularowa." (strona www: życie bez okularów", podstrona "Dla kogo laserowa korekcja wzroku?"
Rozumiem, że u Ciebie leniwe oko jest spowodowane wobec tego nieprawidłową budową oka i to można zoperować?

34 2017-06-26 14:26:33

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

aika napisał/a:

Witam, ja jednak walczę na własną rękę, od 2tyg gram w terris 1godz dziennie, oko zdrowe mam zamknięte. Pierwsze dni jak zaczynałam nie ukrywam było ciężko cokolwiek zauważyć, ale teraz jest coraz lepiej. Pytałam lekarza co o tym sądzi- powiedział jak chcę spróbować mogę, chociaż on do tego sceptycznie podchodzi. Ja jak na razie ćwiczę i nie rezygnuję.

BŁĄD: NIE zamykaj silniejszego oka, tylko je zasłaniaj. Dlaczego? Zauważ, że jak zamykamy jedno oko, to ma to jednak przynajmniej minimalny wpływ na mięśnie otaczające słabsze oko i nauczysz je lepiej widzieć, ale np. kiedy będzie troszkę zmrużone - rozumiesz, o czym piszę? Podczas ćwiczenia obydwa oczy powinny być normalnie otwarte, tylko silniejsze zasłaniamy - nawet zwykłą chusteczką. Poza tym są do kupienia zasłonki na oko, nawet dla osób, które nienoszą okularów.

35 2017-09-09 22:24:13

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Czesc

Mi leniwe oko wyczesie wykryto 4 lub 5 rok życia. Wada była widoczna bo sie potykałam o przedmioty w domu. Teraz mam małą wadę jakieś 1,5 i 2,5 na leniwe prawe. Jak byłam u okulistki to powiedziała ze leniwe jest całkiem ok miałam szczęście że tak wcześnie wykryto. Jednak nie miałam robionych ćwiczeń. Lekarka wysłała nas na operacje ale ryzyko było za duże mama się bała ze będę całkiem ślepa. Teraz mam 29 i od 3 tygodni widzę ze coś jest nie tak znowu sie potykam o sciany i cos zwale. Ide do lekarki ale jak pamiętam z dzieciństwa to zasłanianie  jest najlepsza metoda i noszenie dobrze dobranych i dobrej jakości okularów ( raz mi sprzedano podroby z chińskimi szkłami  i .... złe to wspominam). Ja pracuje na kompie wiec mogę mieć wadę korporacyjna ze jak oko się przemęczy to wada jak by się na parę godz zmienia a potem wraca do poprzedniego stanu. Stracha mam bo jak przestane widzieć to co to będzie ..... jak życ jak życ

Marta

36 2017-09-20 12:55:46

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Vivid Vision for Amblyopia dostępny w Polsce w Klinice Optomed Chorzów, ul. Katowicka, szczegóły również na stronie FB Optomedu

37 2017-12-23 14:46:30

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Ja nie dowidze na prawe oko,które wylaczylo się z widzenia. Okulistka stwierdziła zez utajony,bez możliwości poprawy.Stwierdzona mam Jaskrę i miałem laserowa poszerzanie kanały przepływu płynu wewnątrz galkowego.Mysle o ćwiczeniach, ale okulistki mówią że w moim wieku to będą mizerne efekty bo widzę tylko obrazy za mgła z paru metrów. Na lewe oko widzę bdb tyle że w okularach.

38 2017-12-27 14:46:40

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

A co na to okulista? Wydaje mi się, że da się to leczyć. Spróbuj może się skonsultować i zobaczyć jakie masz opcje. Skąd jesteś?

39 2018-01-17 13:38:57

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Z tego co czytałam to chyba da się laserowo poprawić ostrość w oku, ale to zapewne jest bardzo kosztowne.

40 2018-05-02 09:51:12

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Dzień dobry,
Czy ktoś z Państwa, kto zaczął ćwiczyć z użyciem gier komputerowych może napisać, jakie są efekty? Czy lekarz okulista stwierdził poprawę?
Czy ćwiczenia z wykorzystanie gier komputerowych robicie Państwo na normalnym komputerze, czy na innym urządzeniu?
Czy ktoś z Państwa korzystał z gier trójwymiarowych?

41 2018-05-02 10:01:15

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

I jeszcze jedno pytanie - Czy jako dzieci zasłaniali Państwo oko?

42 2018-05-16 21:26:31

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Witam proszę o informacje z jakieś strony brać grę Tetris 3D i jakie okulary do tęgo?

43 2018-08-06 20:03:14

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Musisz wybrać się do dobrego okulisty. Z mojej strony mogę polecić lekarza Annę Walczak. Przyjmuje w Centrum Medycznym doktorA przy Trakcie Brzeskim w Warszawie. Polecam serdecznie wink Na pewno nic nie umknie jej uwadze wink Zostawiam Ci link do strony, tam numer do rejestracji  https://www.doktora.pl/ smile

Ostatnio edytowany przez beza (2018-08-06 20:03:20)

44 2018-08-31 18:09:04

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Z tego co wiem to jesli panstwu chodzi o estetyke mozna operacyjnie ustwawic to chore oko rowno do drugiego tagze nie ucieka (nie ma zeza)ale niestety nie poprawia to widzenia w tym oku!

45 2019-01-26 14:17:59

Odp: Leniwe oko - czy jest na to rada ?

Na pewno pomoże dobry okulista. Ja chodzę do doktora Hanarza, który przyjmuje w oko akcent w Krakowie. Świetny specjalista z dobrym podejściem do pacjenta!