Temat: Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego, wywoływane jest najczęściej przez bakterie dostające się do pęcherza poprzez cewkę moczową. W pęcherzu dochodzi do infekcji (zapalenie śluzówki pęcherza), która wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.

Kto jest najbardziej narażony?

Na zapalenie pęcherza moczowego bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. Spowodowane jest to długością cewki moczowej, gdyż u kobiet jest ona krótsza i w ten sposób bakteriom jest łatwiej dostać się do pęcherza. U mężczyzn dochodzi do zapalenia pęcherza głównie w momencie powiększenia prostaty. Głównie narażone są osoby chorujące na cukrzycę, mające problemy z kamieniami nerkowymi, o wadach układu moczowego oraz osoby z cewnikiem.

Zapobieganie stanom zapalnym - jeżeli mamy tendencje do nawrotów choroby - to przede wszystkim: unikanie intymnych dezodorantów, ostrych mydeł, płynów do kąpieli; regularne oddawanie moczu ( nie przetrzymywanie moczu w pęcherzu ); dostarczanie dużej ilości płynów, wody do organizmu.   

Objawy zapalenia pęcherza moczowego:

Najczęstszymi i pierwszymi objawami zapalenia pęcherza moczowego  są bóle w dolnej części brzucha oraz częste ale małe ilości oddawanego moczu , którym towarzyszy bolesność.  Występować może również gorączka oraz złe samopoczucie.  W moczu zauważalne są białka oraz większa ilości leukocytów. Mocz bywa mętny a nawet krwisty oraz ma specyficzny zapach. W niektórych przypadkach pojawia się czerwony kolor ( obecność krwi ) i ostry zapach moczu.

Leczenie stanów zapalnych pęcherza:

*Sposoby domowe:

Kiedy pojawia się zapalenie pęcherza moczowego ważne jest aby mocz rozcieńczyć i zakwasić. Warto pić wodę przegotowaną (ok. litra) i zakwaszoną sokiem z cytryny (witamina C). Napój należy wypić w Mocz robi się klarowny a ból ustępuje po ok. dwóch dniach. Innym sposobem jest picie soku z czarnej porzeczki lub żurawiny, które zapobiegają rozwijaniu się bakterii. Stosować można też leczenie ziołami, jednak ważne jest wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem. Innymi sposobami są również  spożywanie łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie, zażywanie środków przeciwbólowych, odpoczynek z nogami do góry.Za każdym razem po oddaniu moczu delikatnie umyć i osuszyć swoje genitalia.

*Leczenie lekarskie:

Jeżeli pomimo leczenia zapalenia domowymi sposobami trzeba udać się do lekarza. Bardzo ważne jest stosowanie się do porad lekarza w szczególności, gdy wydalany mocz zawiera krew oraz kiedy występuje ono u dzieci, mężczyzn i kobiet w ciąży.

Zapalenie pęcherza moczowego jest nieprzyjemne, ale najczęściej nie bywa zjawiskiem niebezpiecznym. Niemniej, przypadki nie leczone mogą z czasem doprowadzić do ostrego i przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Zapraszamy do komentowania :-)