Temat: Na czym polega zwichnięcie stawu skokowego?

Zwichnięcie stawu skokowego, zwane inaczej zwichnięciem kostki jest to kontuzja lub uraz kostki polegający na przemieszczeniu się względem siebie kości tworzących staw. Często bywa tak, że kości po zwichnięciu wskakują z powrotem na swoje miejsca, jednakże niekiedy do tego nie dochodzi i konieczne jest ich nastawienie przez lekarza.

Przyczyny zwichnięcia stawu skokowego:

Często głównymi przyczynami zwichnięcia stawu skokowego jest po prostu odwrócenie się kostki podczas chodzenia. Na zwichnięcie stawu skokowego narażone są w głównej mierze kobiety noszące buty na wysokich obcasach, a także sportowcy podczas treningów. Do zwichnięcia kostki może dojść również podczas czynności, takich jak chodzenie, skoki, jazda na rowerze, czy rolkach a także wielu innych powodujących  rotację stawu skokowego.Czasem złe stąpnięcie, spowodowane np. przez krzywą nawierzchnię  może doprowadzić do uszkodzenia stawu skokowego.

Objawy i diagnostyka:

Pierwszym i głównym objawem zwichnięcia kostki jest silny ból. Następnie dochodzi do opuchnięcia kostki, co może uniemożliwić poruszanie stopą. Zwichnięcie stawu skokowego lekarz potwierdza zazwyczaj poprzez rozmowę z pacjentem, przeprowadzenie badania a w razie potrzeby także przez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Jest ono wykonywane w celu wykluczenia innych poważnych złamań.

Profilaktyka:

Ciężko jest zapobiec uszkodzeniu stawu skokowego, gdyż jest ono urazem mechanicznym, ale powinniśmy czasami rozważyć kilka możliwych działań, tzn. u osoby z osłabionym stawem skokowym warto wzmacniać go używając opasek i bandaży elastycznych.Przed treningiem sportowym dobrze jest przeprowadzić rozgrzewkę, aby rozruszać i rozciągnąć stawy, co pomoże uniknąć kontuzji, gdyż rozciągnięte mięśnie oraz ścięgna lepiej amortyzują niewłaściwe ruchy stawów. W sytuacji kiedy zamierzamy chodzić po nierównym terenie ( np. spacery i wspinaczki górskie) warto nosić wysokie buty usztywniające kostkę. Takie buty amortyzują część obciążeń, które w przypadku noszenia innego obuwia mogą prowadzić do zwichnięcia stawu.

Leczenie zwichnięcia stawu skokowego:

Leczenie zwichnięcia stawu skokowego polega głównie na szybkim nastawieniu zwichniętej kostki oraz jej unieruchomieniu, a także ułożeniu jej na podwyższeniu. Jeżeli uraz jest poważniejszy i doszło  do zerwania ścięgna lub mięśnia wykonywany jest zabieg operacyjny polegający na jego zszyciu.

Aby nie doszło do kolejnych zwichnięć zalecane jest dodatkowe usztywnienie chorej kostki bandażem lub opaską elastyczną. Oba, która przeszła taki uraz powinna nosić sztywne obuwie z płaską podeszwą. Zapewni to kostce stabilność, nawet na nierównym terenie. Zanim osoba po urazie wróci do aktywności fizycznej konieczne jest rozciągnięcie wszystkich mięśni.
Dla złagodzenia bólu oraz stanu zapalnego po zwichnięciu stawu skokowego stosuje się leki przeciwzapalne. Stosować można również żele do stosowania miejscowego, łagodzące ból i obrzęk kostki. Jeżeli uraz okazuje się naprawdę ciężki niezbędna jest operacja, jednakże rzadko jest ona konieczna.

Zapraszamy do komentowania :-)