Temat: Ból - co powinniśmy wiedzieć o zapobieganiu bólowi ?

Ból to subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane.

Przyczyn bólu może być bardzo wiele,ze względów praktycznych zajmę się tutaj tylko niektórymi jego  przyczynami.

http://kobiecezdrowie.pl/art/bol.jpg

Ból stawów

Bóle stawów mogą być spowodowane urazami, wynikać z chorób zakaźnych, zniszczeń struktury stawu, stanu zapalnego lub chorób autoimmunologicznych i nowotworowych. Zajmę się tutaj bólem spowodowanym urazami, stanem zapalnym oraz uszkodzeniem struktury stawu. We wszystkich w/w przypadkach niezbędna jest pomoc lekarska. Aby jednak złagodzić ból towarzyszący uszkodzeniu struktury stawu, czy też  spowodowany urazami lub stanem zapalnym pomocny może okazać się diklofenak zawarty w żelu Naklofen oraz ibuprofen (Ibum, Ibuprom) posiadający działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle stawów mogą być wywołane zbyt małą ilością płynu stawowego, co prowadzi do uszkodzenia tkanki chrzęstnej, w tej sytuacji niezbędny może się okazać suplement diety z kolagenem i glukozaminą w składzie, np. Orton Flex.

Wszelkie komplikacje związane z bólem stawów mogą pojawiać się stopniowo i zmieniać w zależności od przyczyny. Ponieważ bóle stawów mogą być spowodowane poważnymi chorobami, nie rozpoczęcie leczenia może prowadzić do powikłań. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w przypadku bólu chronicznego lub innych nietypowych objawów.

Bóle brzucha

Skupię się na najbardziej popularnej przyczynie bólu brzucha- błąd dietetyczny. Jak wiadomo istnieje wiele przyczyn bólu brzucha, są one jednak poważniejsze i wymagają interwencji lekarza, a czasem nawet chirurga. Ból brzucha wywołany błędem dietetycznym jet ostry, ale przemijający. Czasami towarzyszą mu krótkotrwałe wymioty i biegunka. Poza tym nie stwierdzono występowania innych objawów

W celu złagodzenia lub całkowitego pozbycia się bólu brzucha polecana jest herbata miętowa lub krople miętowe oraz tabletki Raphacholin Forte- jest lekiem zawierającym kompozycję kwas dehydrocholowego z dodatkiem wyciągu z czarnej rzodwki, o działaniu zwiększającym objętość wydzielanej żółci (żółciopędnym) oraz przyspieszającym jej transport do dwunastnicy. Zwiększona ilość żółci pobudza pracę jelita grubego, a także wykazuje działanie osmotyczne, dzięki czemu produkt posiada łagodne działanie przeczyszczające. Pomocny może okazać się również Colon C, zalecany do stałego stosowania, w przypadku często występujących bólów brzucha wywołanych niewłaściwą dietą. W przypadku biegunki należy zażyć węgiel leczniczy Carbo Medicinalis.

Bóle menstruacyjne

Są kobiety, które nie wiedzą, co to ból miesiączkowy. Niestety, ponad 60% kobiet regularnie doznaje silnego bólu miesiączkowego. Są to bóle w okolicy krzyżowej, w podbrzuszu, jak też bolesne skurcze macicy. Ból może pojawiać się już na kilka dni przed miesiączką, a także w jej trakcie.

Przyczyn bólu miesiączkowego może być bardzo wiele, np. niewłaściwa dieta, życie w stresie, choroby (mięśniaki macicy, endometrioza), intensywny wysiłek fizyczny, anatomiczna budowa ciała (wąska szyjka macicy) Niezastąpioną pomocą w tych ciężkich dniach kobiety może okazać się Vegantalgin H, obecnie Panadol Femina, zawierający w swoim składzie przeciwbólowy paracetamol oraz rozkurczający butylobromek hioscyny Następną propozycją godną polecenia i bardzo skuteczną są tabletki Cefalgin lub Saridon, zawierające paracetamol, propyfenazon oraz kofeine.. Można również stosować, tak dobrze znaną No-spe, jednak jest to lek rozkurczowy słabo działający,więc nie wszystkim przyniesie ulgę.

Bóle zębów

Nie ma chyba osoby, która nie spotkałaby się z bólem zęba. Przyczyna takiego stanu rzeczy w większości przypadków dotyczy nieleczonej próchnicy czy też szalejącego stanu zapalnego. Niemniej istnieje jeszcze szereg innych czynników, które mogą powodować ból zęba. Są nimi m.in. nadwrażliwość zębów, ból po zabiegu leczenia kanałowego i tuż po plombowaniu.
Aby uśmierzyć ból zęba  pomocny może być Aleve, zawierający w składzie naproksen sodowy. W przypadku powstania bolącego ubytku zęba niezastąpiony może okazać się Plomb-R, pasta, tymczasowe wypełnienie zęba.

Prawda stara jak świat. Celem zapobiegnięcia bólom zębów należy dbać o higienę zębów i jamy ustnej. Oprócz szczotkowania (zębów i języka), płukania jamy ustnej (np. płyn Elmex, Listerine) i stosowania nici dentystycznych trzeba ograniczyć spożywanie cukru do zbędnego minimum. Oczywiście nie można zapomnieć o regularnych kontrolach uzębienia w gabinecie stomatologicznym, bowiem zaleczenie niewielkiego ubytku jest całkowicie bezbolesne, a świadomość posiadania zdrowych zębów to powód do dumy.

Ból jest zawsze informacją od organizmu, że coś jest „nie tak”. Choć jest nieprzyjemny, często nieznośny to konieczny w naszej egzystencji. Informuje o większości podstawowych problemów organizmu, w tym chorobach, przeciążeniu, a nawet niedożywieniu. Zwykle pomaga ratować życie. Mimo wszystko w wielu sytuacjach jego utrzymywanie się może być nie wygodne, obniżać jakość życia, skutecznie utrudniać rehabilitację, a nawet zagrażać zdrowiu. Dlatego jego leczenie powinno być konsultowane ze specjalistą, a powyższe porady mają pomóc nam go tylko chwilowo uśmierzyć.

J.Juszczyk

Zapraszamy do komentowania :-)