Temat: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Bezsenność to poważny, coraz częściej spotykany problem społeczny. Sen jest niezwykle istotny dla naszego zdrowia, a jego brak może skutkować zmęczeniem, brakiem koncentracji, rozdrażnieniem i różnymi chorobami.

Bezsenność to najprościej mówiąc zmniejszona ilość lub jakość snu spowodowana trudnościami z zasypianiem lub przedwczesnym budzeniem się, a także brakiem uczucia wyspania.

Rodzaje bezsenności:

-przygodna: spowodowana różnymi wydarzeniami w naszym życiu np. podróżą,     egzaminem. Trwa kilka dni.
-krótkotrwała: jest kontynuacją reakcji na powyższe wydarzenia ( stres). Trwa od kilku     dni do 3 tygodni i może być spowodowana chorobą somatyczną.
-przewlekła: przyczyny upatruje się w schorzeniach somatycznych jak i psychicznych.     Trwa dłużej niż 3 tygodnie. Wymaga specjalistycznego leczenia.
   
Dlaczego brak snu nam szkodzi

U osób śpiących mniej niż pięć godzin na dobę w dłuższym okresie czasu, zwiększa się ryzyko przedwczesnej śmierci. Prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych wzrasta ponad dwukrotnie. Wiele badań wykazuje także, że brak snu zwiększa ryzyko otyłości, nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy. W badaniach brytyjskich badaczy odkryto jednak także, że ponad ośmiogodzinny sen - także nie jest korzystny dla naszego organizmu. Dlatego najlepiej wybrać wersję optymalną : 7-8 godzin snu zapewni nam konieczny odpoczynek i zdrowie.

Sposoby na dobry sen:

Jeżeli cierpimy na bezsenność, warto zastanowić się nad jej powodami. Może wynikają one z naszego stylu życia, przemęczenia lub notorycznego stresu - który nasila się właśnie przed snem, gdzie zamiast odpocząć myślimy o trudnych sprawach dnia codziennego i problemach w pracy lub w domu ? Co więc możemy zrobić, aby zasnąć ? Oto kilka porad :

-stała godzina snu: staraj się zasypiać i wstawać o tej samej porze, nawet  w dni wolne     od pracy czy szkoły.  Weekendowe odsypianie do godziny 12, wybija z rytmu co     skutkuje zmęczeniem i sennością w ciągu dnia. 
-rytuał: ustal sobie własny rytuał czyli szereg czynności, które wykonujesz przed snem. W ten sposób organizm przyzwyczai się do schematu, który kończy się     zasypianiem.
-zmęczenie: Kładź się do łóżka tylko wtedy, gdy czujesz zmęczenie. Jeśli nie możesz zasnąć, wstań i przejdź do innego pokoju (nie leż w łóżku dłużej niż 10-15 minut).     Pozostań tam tak długo dokąd nie zechcesz się położyć spać. Unikaj spania w ciągu dnia.
-sypialnia: zadbaj o temperaturę i wilgotność miejsca, w którym śpisz. Najlepiej się śpi w pomieszczeniach chłodnych, średnio wilgotnych. Pamiętaj o „ ciemności” - zasłoń zasłony, zamknij drzwi.   
-łóżko: wybieraj łóżka twarde, unikaj zaś zbyt miękkich, które są niezdrowe dla kręgosłupa.  Łóżko powinno Ci służyć jedynie do spania lub aktywności seksualnej, unikaj jedzenia, oglądania telewizji, czytania gazet w łóżku.
-piżama: unikaj spania w ubraniach, w których chodzisz w ciągu dnia. Piżama powinna być wygodna, luźna, najlepiej bawełniana.
-aktywność ruchowa:  ćwicz regularnie, najlepiej rano. Staraj się nie gimnastykować ok. 3 godziny przed snem, ponieważ może to skutkować problemami z zaśnięciem.
-higiena ciała: weź gorącą, relaksującą kąpiel kilka godzin przed snem. Nie kładź się     nigdy do łóżka z makijażem.
-napoje: unikaj spożywania kawy, mocnej herbaty, alkoholu już od popołudnia.  W zamian za to możesz wypić mleko z miodem, albo herbatę owocową.
-papierosy: staraj się zerwać z nałogiem palenia tytoniu, gdyż zawarta w dymie nikotyna ma działanie pobudzające i utrudnia zasypianie.
-wizyta u lekarza: jeżeli powyższe metody nie przynoszą rezultatu, skonsultuj się z lekarzem.

K.Magiera

Zapraszamy do komentowania :-)