Temat: Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa polega na występowaniu w układzie moczowym kamieni moczowych. Kamienie te są zbudowane z substancji chemicznych występujących w moczu w formie rozpuszczonej.

W sytuacji, gdy ich stężenie jest za duże nie rozpuszczają się zupełnie i dochodzi do powstania kryształków, nazywanych „piaskiem w nerkach”. Kiedy jest ich za dużo łączą się w skutek czego powstają kamienie moczowe prowadzące do kamicy nerkowej.

Przyczyny kamicy nerkowej:

Do przyczyn powstawania kamicy można zaliczyć nieprawidłowy odpływ moczu z nerki spowodowany przerostem gruczołów. Innym powodem jest zbyt mała ilość substancji hamujących powstawanie kamieni, takich jak magnez oraz cytryniany. Przyczynami są także inne choroby, np.: nadczynność przytarczycy, operacje jelita cienkiego a nawet nadmierne  przyjmowanie witaminy D, C  i wapnia. Powodem występowania tego schorzenia bywa też nadmierne zagęszczenie moczu spowodowane piciem zbyt małej ilości płynów oraz zakażenia układu moczowego , np.: przewlekłe zapalenie nerek. Jeżeli nie można ustalić przyczyny powstania kamicy, określa się ją mianem samoistnej.

Objawy kamicy:

Czasem bywa tak, że nawet przez kilka lat nie wiemy o występowaniu w naszych nerkach kamieni, gdyż nie dają one żadnych objawów, jednak w tym czasie mogą się one znacznie powiększyć, wtedy u osoby z tym schorzeniem może występować ból pleców. Jednym z głównych objawów kamicy jest kolka nerkowa charakteryzująca się silnym bólem, który porównywalny jest do bóli porodowych. Do powstania kolki przyczynia się przemieszczenie kamienia z nerki do moczowodu. Ból ten jest  silny, czasem kurczowy, występuje  w okolicy nerki lub w dole brzucha. Spotkać się można też z nudnościami i wymiotami. Często wydzielany jest czerwony mocz. Spowodowane to jest obecnością krwi.
Inne objawy kamienia moczowego jest  uczucie chęci częstego oddawania moczu, pieczenie podczas oddawania moczu oraz uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza

Diagnostyka:

Kamicę nerkową często wykrywa się podczas badań USG. Dzięki badaniu USG możemy uzyskać informacje dostarczające wielkości, liczby oraz miejsca występowania kamieni moczowych. Niekiedy potrzebna jest urografia, czyli badanie radiologiczne układu moczowego lub tomografia komputerowa brzucha. Kiedy okazuje się, że pacjent cierpi na  kamicę nerkową zalecane jest badanie krwi i moczu. Niestety u większości chorych z kamicą nerkową mimo wykonania odpowiedniej diagnostyki nie można potwierdzić bezpośredniej przyczyny powstawania kamicy.

Leczenie kamicy:

Leczenie schorzenia polega na zapobieganiu jej powrotom i powikłaniom. W momencie, gdy kamica nerkowa objawia się silnymi bólami, lekarz zapisuje środki przeciwbólowe lub rozkurczowe. Dobrym sposobem są też ciepłe okłady oraz spożywanie dużych ilości wody.
Innym sposobem leczenia jest litrotrypsja, czyli zabieg wykonywany przez urlologa, polegający na rozkruszaniu dużych kamieni nerkowych za pomocą ultra dźwięków. Rozbite w ten sposób kamienie nerkowe mogą zostać wydalone z moczem. Zabieg ten wykonywauje się w szpitalu i trwa ok. 30-50 minut.

Czasem wykonuje się zabieg zwany endoskopią. Polega on na usuwaniu kamieni nerkowych za pomocą tzw. cystoskopu. Dzięki niemu można dostać się do moczowodu i rozbić powstałe kamienie nerkowe.

Niekiedy jednak trzeba wykonać  klasyczną operację kamicy nerkowej. Polega ona na usunięciu złogu  z nerki przez nacięcie miedniczki nerkowej. Operacje tą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Zapraszamy do komentowania :-)