1 2012-03-09 10:42:08

Temat: Anoreksja

Wydaje mi się, że koleżanka z pracy - nowej pracy gdzie właśnie jestem od miesiąca - cierpi na anoreksje. Nigdy nie widziałam, żeby jadła coś porządnego, jest bardzo wychudzona. Wiem, ze ma obsesje na punkcie wagi. Czy można po tych czynnikach podejrzewać u niej tę chorobę ? Co jej doradzić, jak jej pomóc jeżeli na nią cierpi ?

2 2012-03-11 23:56:33

Odp: Anoreksja

Temat anoreksji to bardzo delikatna kwestia. Nawet, jeśli podejrzewamy u kogoś chorego, trudno o pytanie wprost. Podejrzenie anoreksji może być krzywdzące, jeśli dana osoba z natury jest szczupła lub może wywołać mechanizm zaprzeczenia u osoby chorej. Na początku choroby niewiele pacjentek chce być leczona i szuka pomocy. Większość uważa stałe odchudzanie za element ich codziennego życia i nie widzi nic złego w drastycznym obniżeniu wagi. Anorektyczki to zwykle osoby niezwykle zorganizowane, ambitne i konsekwentne. Duże napięcie życiowe, problemy rodzinne powodują u nich odreagowanie emocji, poprzez przeniesienie energii w sferę odchudzania. Chore doskonale znają kaloryczność każdego pokarmu, często także interesują się tematyką kulinarną, przygotowują wyszukane posiłki, których same nie jedzą. Jeśli podejrzewamy u kogoś bliskiego anoreksję, czeka nas trudna rozmowa. Pomoc i leczenie znaleźć można u psychoterapeuty zajmującego się terapią zaburzeń odżywiania. Skrajne przypadki wychudzenia oraz anorektyczki niepełnoletnie mogą być hospitalizowane bez ich zgody. Wszystkie inne przypadki wymagają deklaracji chorej o zgodzie na leczenie.

3 2012-09-03 16:27:55

Odp: Anoreksja

Do powyższej wypowiedzi dodałabym jeszcze, że choć anoreksja objawia się wychudzonym ciałem, to jej głównym podłożem jest chora dusza. Anorektyczki niezwykle często pochodzą z domów, w których ogromny nacisk kładzie się na dyscyplinę, postępy w nauce, często też nakłada się na nie dodatkowe zajęcia i obowiązki, jednym słowem czują, że aby zasłużyć na czyjąś miłość muszą być grzeczne i pilne w nauce. Stąd zresztą tak powszechnie występujący u nich perfekcjonizm. Jeśli do tego dodać niskie poczucie własnej wartości, wynikające z nadmiaru wymagań współistniejących z małą ilością pochwał oraz brakiem okazywania akceptacji, a także brak wpływu na własne życie, to u zdominowanej, młodej osoby rodzi się potrzeba samokontroli, a w jej pojęciu (jest to zresztą zwykle nieuświadomione) jedynym polem, nad którym może panować jest jej własne ciało. Panując nad ciałem stwarza sobie natomiast iluzję panowania nad życiem.

Na rozwój choroby może mieć też wpływ poczucie osamotnienia lub też kolejne niepowodzenia w miłości - młoda osoba wyrabia w sobie przekonanie, że jeśli będzie ładna, to inni będą ją lubić. Natomiast bycie ładną sprowadza się do osiągnięcia szczupłej sylwetki. Niestety wraz z upływem czasu postrzeganie własnego ciała zostaje zaburzone - bardzo wychudzona już osoba przeglądając się w lustrze wciąż widzi swoją nadwagę, a jednocześnie panicznie boi się każdego dodatkowego kilograma.

4 2012-09-06 09:20:41

Odp: Anoreksja

Koleżanka z pracy miała śliczną i mądrą córkę. Niestety dziewczyna ubzdurała sobie, że jest gruba i przestała jeść. Było wiele kłótni, zamykanie dziewczyny w ośrodkach które leczyły z anoreksji, niestety jak tylko wracała do domu problem zaczynał się odnowa. Zmarła w wieku 19 lat sad

5 2017-01-25 07:06:16

Odp: Anoreksja

Niestety jest to coraz częściej widziane u nastolatków.

6 2017-01-25 13:05:02

Odp: Anoreksja

Dokładnie . Sprzyja temu kult piękności jaki widzi się w popularnych kolorych czasopismach oraz w telewizji. Modelki są przerażliwie chude oraz dziewczyny chcą je naśladować. Anoreksja moze również wynikać z innych problemów. Jak na przykład z braku pewności siebie, ze złego postrzegania swojego ciała.

Na tej stronie jest to opisane:
http://anoreksjastop.net.pl/

Skutki choroby mogą byc opłakane. Chora osoba moze nawet umrzeć.

Ostatnio edytowany przez Katia (2017-01-25 13:05:09)

7 2017-01-25 17:41:22

Odp: Anoreksja

Ja nie wtrącałabym się do tego. Też mam pewien problem, widoczny na zewnątrz i po prostu nie znoszę, jak ktoś mi się wtrąca. To nie pomaga, a często szkodzi i nasila objawy chorobowe.

Ostatnio edytowany przez Biedrona (2017-01-25 17:41:45)

8 2018-10-23 11:28:06

Odp: Anoreksja

Porozmawiał z nią o tym, kwestia wagi jest delikatną kwestią, dlatego powinnaś uważać na słowa. Mimo wszystko powiedz, że chcesz jej pomóc, że widzisz, że coś jest nie tak.