1 2012-09-26 18:25:08

Temat: Kłębuszkowe zapalenie nerek

U mojego męża stwierdzono kłębuszkowe zapalenie nerek. Zanim udał się do specjalisty zauważył kilka niepokojących objawów - zmniejszenie ilości oddawanego moczu, jego ciemne zabarwienie, uporczywe pieczenie i ból przy oddawaniu moczu. Ponadto pojawiły się charakterystyczne obrzęki wokół oczu i wzrost ciśnienia krwi.

Przeczytałam, że kłębuszkowe zapalenie nerek jest chorobą, w której zapaleniu ulegają kłębuszki lub małe naczynia w nerce. Może objawiać się krwiomoczem lub białkomoczem, a nawet ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek. Przyczyny choroby mogą być pierwotne i te dotyczą chorób samych nerek (kłębuszków), ale mogą być też wtórne, które wynikają z innych chorób lub czynników, w tym z infekcji, zwłaszcza bakteryjnych, przyjmowanych leków, chorób systemowych i układowych, nowotworów.

W jaki sposób leczy się tę chorobę i jakie mogą być jej powikłania?

2 2012-09-26 18:34:27

Odp: Kłębuszkowe zapalenie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek jest bardzo niebezpieczną chorobą. Wykrywa się ją na podstawie badań moczu i krwi, biopsji nerki, USG nerek, zleconego dobowego pomiaru ilości oddawanego moczu, jak również na podstawie badania poziomu kreatyniny i oznaczenia w krwi przeciwciał ASO.
Leczenie następuje poprzez zastosowanie antybiotykoterapii, podawania sterydów lub leków immunosupresyjnych, obniżanie ciśnienia, podawania leków moczopędnych i przeciwzakrzepowych. Niestety w ciężkich przypadkach konieczne są dializy, leżenie w łóżku oraz ograniczenie w diecie soli i białka.
Powikłaniami choroby mogą być: ostra niewydolność nerek, zatory żył, nadciśnienie tętnicze, ostra niewydolność krążenia.

3 2018-10-23 11:34:29

Odp: Kłębuszkowe zapalenie nerek

Nie uzyskaliście takich informacji od lekarza prowadzącego?