Temat: Jak leczyć i czym jest opryszczka?

Opryszczka jest to choroba wielopokoleniowa. Do dziś nie wynaleziono sposobu, aby pozbyć się jej raz na zawsze. Niestety zarażając się nią raz, będzie ona nas trapić do końca życia. Wirus ten wpływa na nasze samopoczucie i niezbyt estetycznie wygląda.

Zazwyczaj opryszczka ujawnia się w okolicy ust jako powierzchniowe pęcherzyki zapalne, które zmieniają się w strupki. Choroba ta wywoływana jest przez wirus Harpes simplex 1 (HSV-1) lub Harpes simplex 2 (HSV-2). Wirus HSV-1 jest odpowiedzialny za opryszczkę wargową, a wirus HSV-2 za opryszczkę narządów płciowych.

Przyczyny powstawania opryszczki:

W przypadku opryszczki wargowej należy pamiętać, że płyn zawarty z pęcherzykach jest zakaźny., dlatego warto pamiętać aby unikać kontaktu z osobą zarażoną i nie korzystać z tych samych sztućców czy ręcznika. Opryszczka najczęściej ujawnia się po przebytej chorobie, gdy organizm jest osłabiony. Również inne czynniki takie jak stres, czy np. zwiększone działanie promieni ultrafioletowych ( np. długi pobyt na plaży) może wywołać nawrót opryszczki.
Wirus typu 2, atakuje główne narządy płciowe i  można się nim zarazić przez przekazanie drogą płciową. Podobnie jak opryszczka wargowa, powraca gdy organizm człowieka jest osłabiony, a u kobiet często jest to przed miesiączką.
Wirusy HSV-1 i HSV-2 można przekazać dziecku podczas porodu. Największe ryzyko zarażenia następuje, kiedy kobieta dostanie objawy opryszczki po raz pierwszy w późnym okresie ciąży.

Objawy opryszczki:

Gdy wirus opryszczki zaczyna atakować, na naszej skórze pojawiają się pierwsze zmiany. Początkowo można zauważyć zaczerwienienie, a następnie pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Kiedy pękną pozostaje strupek a w miejscu jego powstania występować miejscowe swędzenie. Zakażeniu wirusem opryszczki często towarzyszy też gorączka, bóle głowy a także osłabienie organizmu i powiększenia węzłów chłonnych. Niekiedy objawy mogą być początkowo niezauważalne a czasem opryszczka bywa bardzo bolesna. Objawy zależą przede wszystkim od rodzaju zarażonego miejsca.

Rodzaje zakażeń:

Pierwsze z nich to zakażenie pierwotne. Ma ono miejsce gdy do kontaktu z wirusem dochodzi po raz pierwszy. Kolejnym rodzajem jest infekcja niepierwotna i występuje ona, kiedy osoba zarażona jednym typem wirusa zostaje ponownie zainfekowana przez innego nosiciela. Trzecim rodzajem jest zakażenie nawracające.

Istnieją choroby, które wywołuje właśnie wirus opryszczki i są to, np.: opryszczka wargowa, która występuje zazwyczaj na ustach lub w okolicach otworów nosowych. Inną także bardzo znaną chorobą jest opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i dziąseł. Zakażeniu temu towarzyszy często także gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Najbardziej niebezpieczną chorobą jest opryszczkowe zapalenie mózgu i opon rdzeniowo-mózgowych. Nie leczona może prowadzić nawet do śmierci. Można się spotkać także z opryszczkowym zapaleniem skóry i błon śluzowych oraz opryszczkowym zapaleniem spojówek. Bardzo często wirus wywołuje też opryszczkowe zapalenie narządów płciowych.

Leczenie opryszczki:

Na opryszczkę pomagają maści cynkowe, które skutecznie je wysuszają, jednak nie usuwają jej na zawsze. Warto, jednak wzmacniać swoją odporność przez prawidłowe odżywianie się.  Trzeba spożywać dużo produktów z ziarna zbóż, świeżych owoców, warzyw, chudego mięsa i ryb, a unikać posiłków nasyconych dużą ilością kwasów tłuszczowych. Ograniczając kofeinę, alkohol oraz papierosy pomagamy organizmowi skuteczniej zwalczać wirus. Trzeba wiedzieć też, że stres jest sprzymierzeńcem wirusa opryszczki.

Sposoby leczenia opryszczki są różne. Jednym z nich jest leczenie miejscowe, które polega na użyciu różnych maści czy past osuszających i dezynfekujących chore miejsce. Innym przykładem jest leczenie ogólne. Kurację taką przeprowadza się, kiedy opryszczka natarczywie powraca. Ten typ leczenia zazwyczaj wykorzystuje się przy zainfekowaniu narządów płciowych.

Zapraszamy do komentowania :-)