Temat: Wrzody żołądka

Wrzody żołądka są ubytkiem błony śluzowej żołądka albo dwunastnicy w kształcie wgłębień. Wrzody, które powstają w ścianie żołądka lub dwunastnicy różnią się między sobą wielkością – od maleńkich do kilkucentymetrowych,  a do tego mogą być  głębokie na kilka lub kilkanaście milimetrów oraz mogą przechodzić przez całą grubość ściany żołądka.

Przyczyny powstawania wrzodów żołądka:

Główną przyczyną powstawania wrzodów żołądka jest bakteria zwana Helicobacterem pyroli. Zarazić się nią można przede wszystkim drogą pokarmową. Trzeba pamiętać jednak o fakcie, iż nie zawsze obecność bakterii wiąże się z chorobą wrzodową, gdyż często jej nosiciele nie chorują na wrzody żołądka. Mówi się, że wrzody żołądka mogą być chorobą dziedziczną a największą grupą osób chorujących są osoby z grupą krwi 0. Inną przyczyną tej choroby jest zarzucanie żółci do żołądka.

U zdrowego człowieka znajduje się ona tylko w dwunastnicy, jednak w momencie wystąpienia problemów zdrowotnych żółć cofa się do żołądka co powoduje uszkodzenie  bariery ochronnej. Również nadmierne zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które zawierają kwas acetylosalicylowy też niszczy błonę śluzową żołądka. Przyczyną może być też nadmierny stres, który powoduje wydzielanie większej ilości kwasu przez organizm, palenie papierosów oraz zażywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach.

Objawy wrzodów:

Objawy są różne w zależności od umiejscowienia wrzodu i wieku. Najczęstszym objawem jest ból umiejscowiony pośrodku brzucha, głównie nasilający się po jedzeniu,  któremu mogą towarzyszyć mdłości, zgaga, a czasem nawet wymioty. Przy chorobie wrzodowej dwunastnicy ból występuje  pod prawym łukiem żebrowym. Często przyczyną takich bólów są nadżerki, które nieleczone zamieniają się we wrzody.  Czas nasilania się choroby to najczęściej wiosna i jesień.

Diagnostyka:

Aby zdiagnozować chorobę wrzodową wykonuje się badanie zwane endoskopią. Polega ono na wprowadzeniu przez przełyk aparatu (gastroskop) z przewodem zakończonym minikamerą. Przyrząd ten może pobrać wycinki z owrzodzenia..Na takich wycinkach można też przeprowadzić test potwierdzający obecność bakterii. Czasem jednak bywa tak, że nawet podczas endoskopii można coś przeoczyć i wtedy konieczne jest wykonanie zdjęć RTG przewodu pokarmowego. Osoba badana musi wypić przed wykonaniem zdjęć tzw. Kontrast.

Leczenie wrzodów żołądka:

Sposobem na zniszczenie bakterii jest zażywanie dwóch antybiotyków oraz leków zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego. W większości przypadków leczenie zakończone jest sukcesem. Trzeba pamiętać jednak, że kurację trzeba doprowadzić do końca. Zaleca się też leki osłaniające śluzówkę żołądka oraz te, które przyśpieszają gojenie. Jeżeli terapia nie zadziała ostatecznym sposobem na pozbycie się wrzodów żołądka jest operacja

Zapraszamy do komentowania :-)