1

Temat: Jakie techniki relaksacyjne stosować na bóle głowy?

Jakie znacie naturalne techniki relaksacyjne na migrenowe bóle głowy ? Czy jakiś automasaż rzeczywiście pomaga na tę dolegliwość ?

2

Odp: Jakie techniki relaksacyjne stosować na bóle głowy?

Wiele osób w przypadku pierwszych objawów bólu głowy sięga po tabletkę. Tymczasem nie jest ona jedynym rozwiązaniem. Słabo nasilone bóle głowy możemy redukować za pomocą technik relaksacyjnych. Z czasem w ten sposób uda nam się pokonać również silniejsze bóle. Jeśli zdobędziemy się na odrobinę wysiłku ból minie, a nasz żołądek i wątroba nie będą narażone na kolejne obciążające tabletki. Podstawową zasadą technik relaksacyjnych jest wyeliminowanie do mnimum napięcia i stresu nam towarzyszącego. Osiąga się to najczęściej przez sukcesywne napinanie kolejnych partii mięśni, a następnie ich rozluźnianie. Bardzo ważne jest też wyrównanie oddechu. Umysł powinen oddalić się na chwilę od nurtujących go problemów. Skupienie się na poszczególnych częściach ciała oraz próba współpracy z nimi to klucz do relaksacji.

3

Odp: Jakie techniki relaksacyjne stosować na bóle głowy?

Masaż, bądź automasaż może pomóc, choć nie musi i jest to jak sądzę uzależnione od przyczyny bólu migrenowego. A z etiologią w tym przypadku nie jest łatwo, bowiem nieznane są jak dotąd konkretne przyczyny migreny. Dlatego właśnie jej leczenie jest tak trudne.
Masaż zacząć możemy od intensywnego ugniatania okolic karku i obręczy barkowej. Przy okazji, jeśli nie korzystało się wcześniej z masażu może się okazać, że te okolice są dosyć obolałe. Człowiek w reakcji na stres przypomina trochę stusia - nie chowa co prawda głowy w piasek smile, chowa ją jednak w siebie (czyli unosi ramiona do góry). Robimy to nieświadomie, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z napięcia w tej okolicy, dopóki nie zacznie nam dokuczać ból kręgosłupa szyjnego, albo tez inne dolegliwości z nim związane.
Wróćmy jednak do masażu. Po kilkuminutowym ugniataniu i rozcieraniu naszych mięśni karku (od ramion do potylicy) robimy przerwę i przez kilka minut obserwujemy ból - oceniamy, czy się nasila, czy ustępuje, czy też jest bez zmian. Jeśli nie ustępuje, a wręcz narasta - masaż nie jest dla nas. Niestety w inny sposób się o tym nie przekonamy, jak tylko metodą prób i błędów (oczywiście zakładając, że lekarz nie wykluczył możliwości stosowania masażu z innych przyczyn).
Jeśli ból nie narasta, możemy przystąpić do masażu twarzy. Wykonujemy kolejno:
- głaskanie wszystkich "elementów" twarzy, tj. czoła, skroni, powiek, policzków, wargi górnej i dolnej, żuchwy
- uciskamy punkty (jednocześnie po obu stronach trzema palcami): nad brwiami, skronie, środki kości policzkowych, okolice poniżej stawów żuchwowych (można je wyczuć przykładając palce przed uszami i ruszając żuchwą), oraz punkt na środku karku pod potylicą.
Dobrze jeśli mamy pod ręką kogoś, kto taki masaż może nam wykonać.
Do wyboru mamy również uciskanie punktów akupresurowych (odsyłam do internetu, jest to bowiem zbyt obszerny temat)

4

Odp: Jakie techniki relaksacyjne stosować na bóle głowy?

Megi dzięki za opis masażu. Ja do tej pory nie dość, że sięgałam po tabletki to mocno pocierałam czoło i ugniatałam skronie. Chyba sobie wmawiałam, że mi lepiej. Teraz będę stosować Twoją metodę.