1

Temat: Helicobacter pylori

Jakie są objawy zakażenia tę bakterią ? Czy obecność w organizmie Helicobacter pylori może powodować jakieś poważne konsekwencje ? Co jest przyczyną zakażenia tą bakterią ? I jak leczyć Helicobacter pylori  ?

2

Odp: Helicobacter pylori

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest niezwykle popularne w naszej populacji. Szacuje się, że blisko 80% z nas jest nosicielami Helicobacter. Do zakażenia dochodzi zwykle już w wieku dziecięcym. Przebiega ono zwykle bezobjawowo lub z niewielkimi objawami grypowymi. Bakteria może ulec wtórnej aktywacji w starszym wieku i wywołać chorobę wrzodową. Ponieważ alkalizuje ona środowisko żołądka, dochodzi do uszkodzeń jego śluzówki i powstania stanów zapalnych. Objawem tych zmian mogą być dolegliwości gastryczne, ból żołądka, zwłaszcza na czczo, jak również zgaga i nudności. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka żołądka. Eradykację bakterii przeprowadza się tylko u osób o szczególnych wskazaniach lub posiadających objawy choroby. Polega ona na dwutygodniowej terapii skojarzonej.

3

Odp: Helicobacter pylori

Zawsze miałam ładną cerę i jakieś 5 lat temu pojawiły się problemy. Na początku myślałam, że to zwykłe uczulenie (jestem alergikiem), potem stwierdziłam, że może czas iść do kosmetyczki i to właśnie ona poradziła mi, żebym zrobiła sobie badania na obecność Helicobacter Pylori. Badanie krwi wykazało, że mam bakterię i to już taką zaawansowaną, więc zaczęłam kurację antybiotykami. Przez 2 tygodnie zażywałam 2 różne antybiotyki, czułam się przy tym fatalnie, miałam ciągle gorzki smak w ustach, byłam senna, miałam wrażenie że wszystko robię w zwolnionym tempie. Po całej kuracji przez pól roku zażywałam jakieś tabletki osłonowe (niestety nie pamiętam nazw leków). Udało mi się pozbyć bakterii, ale mam świadomość że może ona do mnie wrócić. Także od czasu do czasu lekarz pierwszego kontaktu kieruje mnie na badania kontrolne.

4

Odp: Helicobacter pylori

Mojej siostrze w pierwszym badaniu nie wyszło, że bakteria jest. Dopiero w kolejnych. Dostała zestaw antybiotyków z tego co pamiętam w pierwszym etapie leczenia nie czuła się najlepiej. Potem dodatkowo zaczęła jeść miód z krzewu manuka i po kilku miesiącach się udało. Wiem, że miała też nawroty.

5

Odp: Helicobacter pylori

Jakieś 7 lat temu robiłam gastroskopie i wykryto bakterie Helicobacter. Oczywiscie dostałam serie antybiotyków na 2 tygodnie. Przeszlo mi ale Helicobacter powracał. Od tamtej pory nie robiłam powtórnych badań ani testów na Helicobactera. Ciągły brak czasu, zycie w biegu i w stresie. Czy kuracja antybiotykami to jedyne wyjście?Pytanie do stokrotki,co to za miód z krzewu manuka? Na jakiej zasadzie działa i czy spożywanie tego specyfiku może być jedyną formą leczenia czy jako wspomagajaco przy antybiotykach?

6

Odp: Helicobacter pylori

Emiliaa - nie wiem. Siostra leczyła się pod okiem lekarza, równolegle przyjmowała antybiotyki. Wspomniałam o miodzie, jako takiej nowince alternatywnie. Nie twierdzę, że jest to złoty środek i pewnie każdemu nie pomoże ale czasem warto sięgać po naturalne sposoby. A siemię lniane pijesz? Podpytaj lekarza, poczytaj na portalach.