1 2012-02-21 19:39:09

Temat: Kamica żólciowa

Często mam kolkowe bóle brzucha, czytałam ,że mogą być one objawem kamicy żółciowej . Czy to prawda ? Mam sporą nadwagę i stosuję doustną antykoncepcję - koleżanka powiedziała mi, że te 2 czynniki mogą zwiększać właśnie ryzyko kamicy żółciowej sad Poproszę o jakieś informacje o tej chorobie oraz jakie są czynniki ryzyka. A także jakie badania są potrzebne, żeby dowiedzieć się czy mam kamienie.

2 2012-02-23 15:00:28

Odp: Kamica żólciowa

Kolkowe bóle brzucha mogą mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest właśnie kamica żółciowa. Prowadzą do niej gromadzące się w pęcherzyku żółciowym złogi, zbudowane z różnych substancji. Nieprawidłowa dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce i cholesterol może sprzyjać powstawaniu kamieni. Często jednak kamienie występują rodzinnie i mamy niewielki wpływ na ich powstanie. Kamienie mogą przemieszczać się, powodując zatory w przewodach wyprowadzających żółć. Stan taki wywołuje często żółtaczkę oraz bardzo silne bóle, które mijają po lekach rozkurczowych. Kamica żółciowa może też być przyczyną zapaleń trzustki. Aby uwidocznić kamienie, konieczne jest badanie USG jamy brzusznej. Drobne kamienie zawierające wapń mogą być też widoczne na zdjęciu rentgenowskim.

3 2017-04-25 06:53:11

Odp: Kamica żólciowa

Dziewczyny mi lekarz powiedziałże musze iść na operację. Czy nie ma opcji aby to wyleczyć w inny sposób?

4 2017-04-25 08:40:03

Odp: Kamica żólciowa

Na dzień dzisiejszy nie.....
Na tej stronie jest kilka artykułów w temacie:
http://kamicazolciowa.edu.pl/

Jeśli kamienie żółciowe są duże, to może pomóc jedynie operacja. Nie ma w tym przypadku możliwości rozbijania ultradźwiękami jak w przypadku kamieni nerkowych. Nie powinnaś sie jednak tak bardzo bać ponieważ operacja obecnie wygląda zupełnie inaczej niż w przeszłości. Wszystko wykonywane jest za pomocą laparoskopu. Czyli robią Ci 3 małe dziurki w brzuchu Nie rozcinają Ci go jak w przeszłości.

Ostatnio edytowany przez Marzenka (2017-04-25 08:40:09)