1 2012-03-30 13:05:53

Temat: Ćwiczenia zapobiegające żylakom

Czy znacie jakieś ćwiczenia, które mogłyby zapobiegać powstawaniu żylaków ? Moja mam ma tragiczne żylaki i mimo ,że jestem młoda obawiam się żeby też nie mieć i chciałabym coś zrobić żeby im zapobiec już teraz.

2 2012-04-01 09:09:07

Odp: Ćwiczenia zapobiegające żylakom

Żylaki to niestety w dużym stopniu cecha uwarunkowana genetycznie. Jeśli Pani mama rzeczywiście cierpi z powodu zaawansowanych żylaków, warto już teraz pomyśleć o dobrej profilaktyce. Bardzo duże znaczenie ma rodzaj wykonywanej pracy oraz waga ciała. Aby uniknąć nadmiernych obciążeń żył kończyn dolnych wskazane jest unikanie długotrwałego stania oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Osoby narażone na żylaki powinny również unikać gwałtownych zmian temperatur, na przykład sauny lub solarium. Ćwiczenia mogące pomóc w walce z żylakami są bardzo proste. Celem ćwiczeń jest uruchomienie pompy mięśniowej łydek, która wypycha zalegającą w żyłach krew. Poruszanie stopami, nawet podczas siedzenia znacznie ułatwia ten przepływ. Poruszanie może przypominać dreptanie w miejscu, przenoszenie ciężaru z palców na pięty lub krążenie stopami. Jeśli dysponujemy większą ilością wolnego czasu, świetne będą ćwiczenia na stepperze, rower lub jogging.

3 2012-04-04 21:30:17

Odp: Ćwiczenia zapobiegające żylakom

W dyżurce pielęgniarskiej stół służy głownie temu, żeby było gdzie położyć nogi smile. A poważnie, jako stały punkt odpoczynku po pracy (wręcz rytuał) należy wprowadzić leżenie z nogami opartymi o ścianę (albo przynajmniej oparcie sofy, czy tapczanu...) - min. 10 minut. Oprócz ćwiczeń jest to element niezbędny w profilaktyce p/żylakowej.
Jeśli chodzi rower, należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór siodełka, by niewłaściwa pozycja nie upośledzała krążenia w nogach (co jest odczuwalne jako mrowienie, zaburzenia czucia w palach stóp).

4 2012-06-15 19:24:16

Odp: Ćwiczenia zapobiegające żylakom

W mojej rodzinie żylaki też występują. Jeśli genetycznie jesteśmy obciążone to żadne ćwiczenia nam nie pomogą. Mój lekarz twierdzi nawet, że zbyt duży wysiłek też powoduje żylaki. Ja staram się codziennie położyć na łóżku z nogami opartymi o ścianę lub na jakimś podwyższeniu. Na pewno poczujesz ulgę po ciężkim dniu.