1

Temat: Krwawienie po dostaniu menopauzy

Już od kilku lat mam menopauzę i nagle ni stąd ni zowąd dostałam krwawienia ta jak normalnej miesiączki kiedyś. Czy to normalne zjawisko czy zwiastuje jakieś problemy ?

2

Odp: Krwawienie po dostaniu menopauzy

W okresie przedmenopauzalnym, który trwa około 2-3 lata przed właściwą menopauzą, pojawiają się pierwsze zaburzenia cyklu. Pojawiają się cykle bezowulacyjne, wydłużenie lub skrócenie okresu pomiędzy kolejnymi menstruacjami, a także nieregularne plamienia. Trwa to aż do momentu całkowitego zahamowania cyklu. Czasem kobiety mylnie biorą pierwsze zaburzenia menstruacji za menopauzę. Tymczasem krwawienie może pojawiać się czasem po 2-3 miesięcznej przerwie. Jeśli jednak po wygaśnięciu cyklu obserwowaną kilkuletnią przerwę, menstruacja nie powinna powrócić. Krwawienia z dróg rodnych wymagają w takiej sytuacji wizyty u ginekologa. Mogą one być powodowane przez groźne stany rozrostowe macicy lub przydatków. Bardzo ważne jest wykonanie cytologii oraz ocena ginekologiczna szyjki macicy. Inne rzadsze powody krwawień pomenopauzalnych mogą wiązać się z przyjmowaniem leków zmniejszających krzepliwość krwi.

3

Odp: Krwawienie po dostaniu menopauzy

Myślę, że warto wybrać się do ginekologa. W mojej rodzinie była taka sytuacja. Okazało się, że krwawienie było spowodowane wystąpieniem guza na jajniku, który w rezultacie był guzem złośliwym. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.