1

Temat: masło czy margaryna?

Masło ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych uważane jest za szkodliwe. Z drugiej jednak strony jest bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Zdania na ten temat są podzielone. Jak sądzicie, lepiej wybrać masło czy margarynę roślinną? Podobno margaryny roślinne miękkie są lepsze ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych obniżających poziom cholesterolu.

2

Odp: masło czy margaryna?

Margaryny roślinne miękkie rzeczywiście zawierają kwasy tłuszczowe nienasycone, które mają właściwości prozdrowotne. Na rynku dostępność prawdziwego masła jest mała. Często jest to masło z domieszką olejów, dlatego trzeba uważać co się kupuje. W przypadku problemów z poziomem cholesterolu, lepiej wybrać margaryny roślinne miękkie. Dzieciom do 3 r.ż. podaje się wyłącznie masło.

3

Odp: masło czy margaryna?

czyli dalej nie wiem co lepsze smile przyszłam tu, bo na pogromcach mitów medycznych jeszcze nie ma wypowiedzi lekarza, a ja ciągle nie wiem czym posmarować kanapke... ech chyba bede sie kierować smakiem smile)

4

Odp: masło czy margaryna?

Łucja55 napisał/a:

czyli dalej nie wiem co lepsze smile przyszłam tu, bo na pogromcach mitów medycznych jeszcze nie ma wypowiedzi lekarza, a ja ciągle nie wiem czym posmarować kanapke... ech chyba bede sie kierować smakiem smile)

Możesz np. wybrac trzecia drogę i smarować (czy raczej skrapiać wink pieczywo oliwą z oliwek lub olejem (a jak już byłyby tłoczone na zimno, to byłoby wręcz idealnie). Wydaje się dziwne (ah ta siła przyzwyczajeń) ale tacy inne narody chwala sobie coś takiego wink Albo jako alternatywę dla masła i margaryny spożywać awokado- jest źródłem wielu witamin i pierwiastków.. smile

5

Odp: masło czy margaryna?

Hm.. pewnie zwolennicy masła maja swoje argumenty „za” . atak jak i zwolennicy margaryny.. jako ciekawostke podam, że według zasad obowiązujących w kuchni pięciu przemian margaryna to samo zło. Kuchnia ta zaleca się stosowanie „dobrych” tłuszczów takich jak oliwa z oliwek, olej lniany oraz dobre masło. „dobry” jest tłuszcz który jest naturalny i  "rozpuszczalny" w wodzie, taki który można zmyć np. z rąk za pomocą samej wody

6

Odp: masło czy margaryna?

masło powinny spozywać dzieci do 7 roku życia, kobiety w ciąży i matki karmiące (bo masło zawiera witaminy: A, E, D oraz kartenoidy, co bardzo ułatwia przyswajanie tych witamin z innych produktów). Ponadto trzeba pamiętać, ze autentyczne masło jest białe, jednak w celu uzyskania kremowego lub żółtawego koloru producenci barwią je barwnikami (zwykle jest to beta-karoten)

7

Odp: masło czy margaryna?

moim zdaniem masło! bo:

1.jest naturalnym produktem (jeśli bardzo byśmy chcieli to możemy je sobie zrobić w domu a z margaryną to się na pewno nie uda
2.ma witaminy
3.jest smaczniejsze
4. co prawda zawiera nasycone kwasy tłuszczowe -niekorzystne dla zdrowia bo  podwyższają poziom cholesterolu ale po 1) nie tylko ono a po 2)twarde margaryny (nie te kubkowe) zawierają szkodliwe sztuczne izomery trans- gorsze jeszcze od NKT

8

Odp: masło czy margaryna?

odpowiem w podobnym stylu wink
dla mnie margaryna! Bo:

1.    latwo się rozsmarowuje
2.    margaryna nie zawiera cholesterolu
3.    margaryny dostarczają większych ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (a te przeciwdziałają sklerozie, zatykaniu się żył, wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają metabolizm cholesterolu)
4.    margaryna Zawiera witaminy A i D (często też inne)

9

Odp: masło czy margaryna?

Ani masło, ani margaryna - najlepsze wyjście smile