Temat: Otyłość metaboliczna - jak z nią walczyć ?

Wiele kobiet pragnąc uzyskać wymarzoną sylwetkę stosuje diety redukujące masę ciała. Taki sposób zwykle jest skuteczny, a cel zostaje osiągnięty. Prawidłowa masa ciała nie zawsze jednak daje nam 100% pewność, że nie cierpimy na otyłość. 

Mimo, iż waga jest prawidłowa może okazać się, że zawarta w ciele tkanka tłuszczowa jest zbyt wysoka, co w konsekwencji prowadzi do powikłań zdrowotnych.

http://kobiecezdrowie.pl/art/fat.jpg

Skąd bierze się problem otyłości metabolicznej ?

Nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej stanowią podstawowe warunki powstawania tego rodzaju otyłości. Jest jednak kilka czynników do niej predysponujących, a mianowicie niska masa urodzeniowa wynosząca poniżej 2500g i niska masa ciała dziecka do 1 roku życia. Nawet niewielki przyrost masy ciała (2-10kg) w życiu dorosłym może wpływać na rozwój otyłości metabolicznej. Zagrożone są nią osoby, których tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30% organizmu oraz odznaczające się niską masa mięśniową.

Konsekwencje otyłości metabolicznej

Nadmierne otłuszczenie ciała może wpływać na wystąpienie chorób metabolicznych (cukrzyca, miażdżyca itp.) oraz zaburzać rozrodczość i rozwój płodu. Osoby z otyłością metaboliczną charakteryzuje zmniejszona wrażliwość komórek na działanie insuliny oraz wtórna hiperinsulinomia. Lekceważenie problemu może więc w znaczący sposób odbić się na stanie zdrowia.

Jak zbadać skład naszego ciała?

Zbadanie ilości tkanki tłuszczowej organizmu jest możliwe poprzez wykonanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, densytometrii lub bioimpedancji. Można również wykonać pomiar fałdów skórno-tłuszczowych. Pomiar taki, wykonany w czterech miejscach jest stosunkowo pewny, błąd oszacowania wynosi 1-2%, a cena badania jest niska. Coraz popularniejsze stają się analizatory składu ciała używane w poradniach dietetycznych. Dzięki wykonaniu takiego badania, można sprawdzić ile tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej zawarte jest w organizmie.

Sposoby walki z otyłością

Jednym z elementów terapii jest zmiana sposobu odżywiania polegająca na spożywaniu mniejszej ilości węglowodanów prostych w postaci słodyczy, cukru, dżemów, miodu, białego pieczywa, makaronów, białego ryżu, klusek i innych produktów z białej mąki oraz produktów bogatych w tłuszcz, czyli fast food, potraw smażonych na olejach, tłustych gatunków mięs (szczególnie wieprzowiny), podrobów, tłustych serów, smalcu, boczku, słoniny, kiełbasy i tym podobnych produktów. Dieta powinna być oparta o zasady racjonalnego odżywiania.

Niech obfituje w bardziej wartościowe produkty z pełnego ziarna, mniej tłuste gatunki mięs i wędlin, warzywa i owoce. Warto też zrezygnować  z gotowych mieszanek przyprawowych i sosów, kostek rosołowych, soli, a wprowadzić zioła. Masło i margarynę zamienić na oleje roślinne dobrej jakości i margaryny miękkie z nich wytwarzane, a od czasu do czasu przysłowiowego „schabowego” zamienić na dobrą rybę – niekoniecznie panierowaną w bułce i usmażoną.

Kolejnym istotnym elementem jest wprowadzenie wysiłku fizycznego. Istotne jest zastosowanie wymienionych powyżej sposobów jednocześnie. Dzięki temu zmniejsza się masa tłuszczowa organizmu, depozyt tkanki tłuszczowej trzewnej oraz poprawia się wrażliwość komórek na działanie insuliny.
W przypadku występowania dodatkowo nadciśnienia tętniczego, zaburzenia lipidowe, należy zastosować dodatkowo leczenie farmakologiczne.

E.Zawadzka

2

Odp: Otyłość metaboliczna - jak z nią walczyć ?

Jeżeli chodzi o walkę z otyłością to tutaj w grę wchodzą dwa czynniki: aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta. W większości przypadków polecany jest takze basen,pływanie to najbardziej wszechstronne z możliwych ćwiczeń.

3

Odp: Otyłość metaboliczna - jak z nią walczyć ?

Warto może przejść się na spotkanie z dietetykiem, który odpowiednio dopasuje dietę dla organizmu. Czasami samo ograniczenie nie pomaga, ponieważ dobór skąłdników w posiłku jest nieodpowiedni.