Temat: Depresja sezonowa czyli SAD

Jesień i zimna są mało lubianymi porami roku. Dni są krótkie, często wychodzimy do pracy w ciemnościach a gdy wracamy do domu ponownie jest ciemno. Pogodna nie rozpieszcza nas zarówno pod względem temperatury oraz słońca. W taką pogodę mało kto ma ochotę na spacer, jogging oraz aktywne spędzanie czasu.

Czujemy się non stop zmęczeni, bierni bez ochoty na cokolwiek. U niektórych osób jesienne przemęczenie przeobraża się w przygnębienie, permanentną senność, chroniczne zmęczenie – ten stan rzeczy nazywany jest sezonowymi zaburzeniami nastroju w skrócie SAD.

http://kobiecezdrowie.pl/art/depresiv.jpg

Objawy depresji sezonowej

Objawy SAD mogą przypominać łagodną depresję, kiedy to uczucie smutku i przygnębienia dominuje w naszym życiu i utrudnia normalne funkcjonowanie. To co do tej pory sprawiało nam radość: sport, gotowanie, praca, sex nie ma już dla nas żadnej wartości. Najlepszym spożytkowaniem dnia jest spędzenie go w łóżku przed telewizorem, wyłączonym telefonem i zamkiem zamkniętym na cztery spusty. Możemy zaobserwować wzrost lub brak apetytu w zależności jaką funkcje przejmie u nas jedzenie. U kobiet obserwuje się zanik napięcia przedmiesiączkowego oraz brak ochoty na sex.

Objawy pojawiają się na przełomie października i listopada, poprawa nastroju następuje wraz z pojawianiem się pierwszych promieni słońca na wiosnę a objawy całkowicie ustępują latem. Depresja sezonowa często ma charakter cykliczny i pojawia się rokrocznie. Bardzo rzadko zdarza się, że objawy pojawiają się na przełomie wiosny i lata i dotyczą głownie mieszkańców obszarów okołorównikowych.

Powikłania przy depresji sezonowej

Nieleczone lub bagatelizowane objawy SAD mogą pogłębiać się i doprowadzić do powstania niebezpiecznej i trudnej do wyleczenie depresji.  Objawy depresji sezonowej mogą powodować powikłania zdrowotne oraz natury psychospołecznej. Apatia oraz problemy
z koncentracją, bierność przyczynią się do problemów w pracy oraz relacjach rodzinnych. Pewnego rodzaju oziębłość oraz brak zaangażowania będą powodem małżeńskich kłótni.

Przyczyny powstawania depresji

Naukowcy upatrują przyczyn SAD w niedostatecznej ilości światła dziennego docierającego do mózgu. Po zapadnięciu zmroku szyszynka znajdująca się w mózgu  zaczyna produkować melatoninę – hormon snu, promienie słoneczne i światło hamuje jego produkcje. Gdy jednak dzień jest krótki a za oknem szaro produkcja melatoniny trwa niemal nieustannie co powoduje senność i apatie. Zbyt wysokie stężenie hormonu snu nie pozwala uaktywnić się kortyzonowi, który zwany jest hormonem pobudki.

Leczenie depresji sezonowej

Leczenie chorych na sezonową depresję polega głównie na fototerapii. To metoda najbardziej tolerowana przez pacjentów nie dająca skutków ubocznych. Fototerapia polega na naświetlaniu pacjenta lampa fluorescencyjną emitującą światło o natężeniu 2500 – 10 000 luksów (zwykła żarówka emituje światło o natężeniu 300 – 500 luksów).  Terapia jest najskuteczniejsza gdy stosuje się ją dwa razy dziennie rano oraz wczesnym wieczorem. Naświetlania trwają od pół godziny do dwóch godzin przez kilka dni.  Fototerapię należy stosować pod nadzorem lekarza, można zakupić także specjalna lampę posiadająca odpowiedni atest. Należy pamiętać, że terapia przeprowadzona nieprawidłowo może grozić pojawieniem się uczucia niepokoju i rozdrażnienia.

Fototerapia często łączona jest z leczeniem farmakologicznym które przepisuje lekarz. Mogą to być leki przeciwdepresyjne, które zwalczają objawy depresji i poprawiają nastrój oraz leki ziołowe sprzedawane bez recepty.Sami także możemy wspomóc leczenie sezonowej depresji. Najbardziej efektywny może okazać się wyjazd w ciepłe rejony z dużą ilością słońca.

Na naszą kondycje fizyczną korzystnie wpłynie aktywność fizyczna: spacery( zwłaszcza w słoneczne dni), basen, aerobik. Ważne jest aby w diecie osób cierpiących na SAD znalazło się duże witaminy B, znajdziemy ją m.in. w drożdżach, wątróbce, otrębach, jajkach. Istotna jest także obecność kwasu foliowego : sałata, kapusta, natka pietruszki, buraki, ogórki. Dieta powinna być zróżnicowana i kolorowa, powinny znaleźć się w niej również owoce cytrusowe kojarzące się ze słońcem i ciepłem.

W tym okresie należy być dla siebie wyrozumiałym i nie narzucać sobie zbyt wielu obowiązków, powinno się także unikać sytuacji stresowych oraz trudnych – które mogą pogorszyć nasz nastrój.

D.Wysocka

2

Odp: Depresja sezonowa czyli SAD

W taką pogodę gdzie wszystko jest szare, smutne i nie do życia to nawet z łóżka nie chce się wyjść a co tu dopiero mówić o aktywnym spędzaniu czasu. Ale muszę przyznać, że pomysł z basenem u mnie bardzo sprawdza. Dwa razy w tygodniu chodzę na basen, wieczorem tak ok 19 żeby jak wrócę do domu po 20 można się było już ubrać po domowemu, napić herbatki i w niedługim czasie położyć spać. To bardzo dobra forma ruchu.