1 2012-12-05 00:16:03

Temat: Chlamydia jak leczyć ?

co wiecie o chlamydii? To jakaś bakteria czy wirus? Co powoduje? Moja siostra  od jakiegos czasu ma problemy z gardlem i w tym kontekście pojawila się ta nazwa.jesli rzeczywiście ma te chlamydie to czym jej to grozi? W jaki sposób można się zarazić czymś takim i jaka chorobą chlamydia może się skończyć? Wiecie cos na ten temat? Zaraził się ktoś kiedyś tym? Mam nadzieję, ze uzyskam tu jakieś odpowiedzi

2 2012-12-05 12:59:38

Odp: Chlamydia jak leczyć ?

chlamydia jest bakterią. Lekarze raczej nie wspominają o jej pochodzeniu, ale wyczytałam gdzieś, że jest to choroba weneryczna i przenosi się często poprzez kontakty seksualne lub kontakty z wydzielinami osób zarażonych. W przypadku Twojej siostry pojawiła się widocznie w wyniku stosunku oralnego z chorym mężczyzną.
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn chlamydia powoduje głównie zapalenie cewki moczowej, u kobiet zapalenie szyjki macicy, niekiedy także powikłania w trakcie ciąży lub nawet bezpłodność.
Ważne więc, aby zabezpieczać się prezerwatywą. Jesli natomiast do zarażenia już doszło, lekarz powinien przepisać doksycyklinę. W przypadku kobiet w ciąży stosuje się jakiś zamiennik. Antybiotyk przyjmować należy regularnie i według zaleceń lekarza, aby nie wystąpił nawrót choroby, bo może być jeszcze trudniej ją wyleczyć. Całkowite wyleczenie powinno nastąpić po ok. 3 tygodniach kuracji.

3 2012-12-05 21:33:53

Odp: Chlamydia jak leczyć ?

tak- chlamydia to bakteria. A choroby wywoływane przez chlamydie to chlamydiozy.Rodzajów chlamydii- bakterii jest kilka. To co opisuje Paloma23 to Chlamydia trachomatis- odpowiedzialna za infekcje układu moczowo-płciowego. Poza nią występuje również chlamydia pneumoniae-wywołuje infekcje dróg oddechowych (częstokroć o ciężkim przebiegu). Kolejną odmiana tej bakterii jest , jak również chlamydia psittaci - powoduje ornitozę (chorobę ptasią). Siostra Niutka niekoniecznie musiała się zarazić „w wyniku stosunku oralnego z chorym mężczyzną”..Równie dobrze (a raczej źle) może to być zarażenie chlamydią pneumoniae

4 2012-12-05 21:49:07

Odp: Chlamydia jak leczyć ?

a ja jako ciekawostkę dodam, że jest jeszcze czwarty rodzaj tego ustrojstwa czyli chlamydia pecorum- niegroźna dla ludzi, groźna za to dla koni.
Skoro powyzej opisano zarażenie chlamydią trachomatis, to ja skupię się na chlamydii pneumoniae. Przenosi się drogą kropelkową i jest przyczyną dość powszechnie występujących zakażeń, które przebiegają z zajęciem zatok przynosowych, krtani, zatok, oskrzeli, płuc. Bakteria może prowadzić do ostrego zapalenia. Zwykle jednak infekcja przebiega stosunkowo łagodnie, bezobjawowo lub z nieznacznymi objawami w postaci zapalenia gardła i krtani. Czasami dochodzi do zapalenia płuc.

5 2012-12-05 22:09:56

Odp: Chlamydia jak leczyć ?

Zakażenia tą bakterią, która wywołuje infekcje dróg oddechowych (c.pneumoniae) są najczęstsze u ludzi młodych. Druga grupa narażona na te zakażenia są osoby w podeszłym wieku. W leczeniu infekcji stosuje się antybiotyki a leczenie trwa około 14 dni. Po zakończeniu antybiotykoterapii trzeba wzmocnic organizm np. poprzez leki ukierunkowane do mobilizacji sił odpornościowych  (pamiętając przy tym, ze chlamydia to bakteria wewnątrzkomórkowa)

6 2012-12-05 22:24:17

Odp: Chlamydia jak leczyć ?

jak już tu wyżej napisano leczenie wszystkich zakażeń chlamydialnych polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków- ważne jest (jak przy każdej antybiotykoterapii), żeby nie odstawiać leku zaraz po  pierwszej poprawie ale wziąć go do końca. Jeśli chodzi o  powikłania wywołane ta bakterią, to mogą to być przewlekłe zapalenie zatok, gardła czy stawów a także nawracający katar.