Temat: Odleżyny- jak łagodzić i leczyć?

Odleżyny, co to takiego?
Jest to uszkodzenie skóry aż do tkanki kostnej, z nią włącznie na skutek stałego i długotrwałego ucisku. Najczęstszą jego przyczyną jest ciężar ciała osoby długotrwale leżącej. Odleżny takich właśnie osób dotyczą. Odleżynom towarzyszy martwica tkanek i są to rany bardzo trudno gojące się. W celu ich zapobiegania należy wykonywać kilka razy dziennie masaż części ciała narażonej na ich wystąpienie, najczęściej są to plecy. W przypadku, gdy już niestety doszło do ich powstania stosuje się najczęściej specjalne opatrunki do tego przeznaczone.

2

Odp: Odleżyny- jak łagodzić i leczyć?

Witam, opiekuje sie bardzo chorym ojcem, ktory juz niestety nie wstaje. Jak mu pomoc by problem odlezyn go nie dotyczyl? jak rozpoznac ze zaczynaja sie robic odlezyny?

3

Odp: Odleżyny- jak łagodzić i leczyć?

Mam cukrzyce i po zranieniu ciezko mi zagoic ta rane. wiem ze moze to niewlasciwy temat, ale nie znalazlam odpowiedniego:( jak sobie poradzic z ranami u cukrzykow?

4

Odp: Odleżyny- jak łagodzić i leczyć?

W wypadku pojawienia się odlezyn rozwiniecie ich do kolejnego ztadium wzrasta dziesieciokrotnie! dlatego podstawa jest zapobieganie odlezynom.
nuuudin, aby Twoj tata nie zostal dotkniety odlezynami, nalezy zadbac o odpowiedni materac, taki aby ciezar ciala zostal rownomiernie na nim rozlozony, ponadto pamietaj o zmianie pozycji lezenia najlepiej co 2h, stosuj podporki, w celu utrzymania ciala w danej pozycji siedzacej. Muszisz również pamietac, by skora nie byla zagrozona wilgocia,czy tez nadmiernie przesuszona mydlem i goraca woda. Poza tym zaleca sie odpowiednia dietę (nutricia Cubitan) dla takich osob, oraz nalezy przeciwdzialac nietrzymaniu moczu i stolca, bo to zwieksza ryzyko wystapienia odlezyn.
Do okreslenia stadium rozwoju odlezyn sluza stopnie, dlatego tez stopien I to zaczatek tej choroby, objawiajaca sie zaczerwienieniem. stopien II to juz zaczerwienienie nie znikajace pod wplywem nacisku. Od w/w stopni zaczyna się problem odlezyn.

5

Odp: Odleżyny- jak łagodzić i leczyć?

Droga malwamalwa,
bardzo trudne do wygojenia sa rany cukrzycowe-niestety. podstawa leczenia jest oczyszczanie, odkazanie i stosowanie leczniczych opatrunkow np. nasączone jodyną. W przypadku gdy rana nie chce sie goic nalezy sie wspomoc mascia do tego celu po konsultacji z lekarzem. Nalezy również pamietac o profilaktyce, np. specjalna seria kosmetykow dla diabetykow  frmy AA (Oceanic AA Therapy Diabetes)

6

Odp: Odleżyny- jak łagodzić i leczyć?

Odleżyny są jednym z pierwszych i najbardziej kłopotliwych powikłań wynikających z dłuższego pozostawania w bezruchu. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych pozostających w łóżku, odleżyny mogą powodować znaczne problemy.
Sudocrem w tym wypadku działa naprawdę skutecznie, pomaga uniknąć odleżyn a także goi już te powstałe.

7

Odp: Odleżyny- jak łagodzić i leczyć?

Moja babcia po udarze miała odleżyny. Lekarz który się nami zajmował na oddziale neurologii powiedział mi, że odleżyny nie koniecznie muszą powstawać w wyniki długotrwałego leżenia. Określił mi tylko że niektóre czynniki zwiekszaja szanse na szybsze wystąpienie odleżyn. Zalicza się do nich na pewno unieruchomienie, otyłość, choroby wspołtowarzyszace np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze które uszkadzają naczynia krwionośne. W wyniku tego dochodzi do okresowego niedożywienia tkanek i rozpoczyna się proces obumierania. Stad powstaje rana. Najczęściej rany powstają w miejscach gdzie jest blisko skory kość, np. kość krzyżowa, łopatki, również dlatego że tamte okolice sa narażone na zwiekszona wilgotność. W chwili gdy chory- jak moja babcia - długo leży, ma choroby wspoltowarzyszace, występowała wilgotnośc skory powstała maceracja. Wiec nie jest to chyba tak że każdy kto leży ma od razu odleżynę czy po jakimś konkretnym czasie.

8

Odp: Odleżyny- jak łagodzić i leczyć?

Bliska mi osoba niestety ale jest leżąca .....

W jaki sposob zapobiegać odleżynom?

9 Ostatnio edytowany przez Marzenka (2019-01-02 13:11:43)

Odp: Odleżyny- jak łagodzić i leczyć?

Najczęściej odleżyny pokazują się na kości krzyżowej, potrafią być duże i trudne w leczeniu. Jest to wynikiem tego, że osoba leżąca najczęściej nosi pampersy a dostęp w ciągu dnia do zadbania o to miejsce jest utrudniony. Dobrze aby kilka razy dziennie leżącego pacjenta oklepywać i smarować spirytusem w szczególności zwracając uwagę na plecy. Należy jak najczęściej zmieniać pozycję oraz dbać o to aby okolica ta była natłuszczona....
Zaopatrz sie również w profesjonalne kosmetyki:
https://over-clean.pl/pl/grupa-kosmetyki/
Kosmetyki te są specjalnie stworzone do pielęgnacji takiej skóry.

Odleżyny bardzo trudno jest wyleczyć jak się pojawiły tak wiec nie powinno się do nich dopuścić.