Temat: Suplementy diety czy warto z nich korzystać ?

Bardzo często słyszymy  hasło suplement diety w mediach a także środkach medialnego przekazu. Najczęściej ma ono charakter reklamowy, widoczny wszędzie na ulicy, w szkole, w sklepach, aptekach, przychodniach, szpitalach.

Najczęściej kierowane jest ono także do nas w formie pytania: czy odczuwasz, lub czy masz kłopoty z… i tutaj pada najczęściej jakaś dolegliwość.  Ale czym właściwie są te cudowne i kolorowe pigułki??            

http://kobiecezdrowie.pl/art/lekoman.jpg

Cała prawda o suplementach diety

Suplementy diety - pod tym pojęciem kryją się wszystkie powszechnie reklamowane preparaty odżywczo- witaminowe, które mogą być uzupełnieniem naszej diety, ale jej nie zastępują. Nie są również lekami, co jest czasami mylnie pojmowane. Ich celem jest wzbogacenie, bądź uzupełnienie naszej codziennej diety. W związku z tym po przyjęciu takiego preparatu  nasze samopoczucie powinno się poprawić, a wydolność naszego organizmu wzrosnąć. 

Suplementy pomagają nam również osiągnąć nasze szczególne cele takie jak np.: zmniejszyć odczucie zmęczenia,  schudnąć bez wysiłku,  mieć piękne, błyszczące włosy, czy piękną cerę, itp. Ich działanie jest głównie oparte na  jednym lub kilku składnikach zawartych w danym preparacie. Takie środki mogą być dobierane indywidualnie do potrzeb w zależności od zawartości danych składników.

Suplementy dla zestresowanych

Dla osób żyjących bardzo szybko, pracujących pod presja czasu, spożywających spore ilości kawy są polecane preparaty zawierające w swoim składzie magnez, lub większą jego dawkę. Magnez wspomaga on nasz układ nerwowy wpływając na naszą koncentrację, pamięć a także nastrój.

Suplementy dla chorowitych

Dla osób, które często się przeziębiają i zapadają na choroby sezonowe polecane są różnego rodzaju preparaty zawierające w swoim składzie wiele różnych witamin głównie witaminę C. Dzięki niej możemy skrócić czas trwania przeziębienia, pobudzić nasz układ odpornościowy.   

Suplementy dla osób uczących się

Bardzo wiele preparatów na naszym rynku, jest kierowanych do studentów podczas trudnego okresu sesji, gdzie poziom aktywności umysłowej jest bardzo wzmożony. Takie suplementy najczęściej zawierają podwójną dawkę magnezu, oraz taurynę lub kofeinę. Kofeina oraz tauryna działają pobudzająco na nasz układ nerwowy, poprawiają sprawność i szybkość myślenia, wzmagają nasza koncentrację, pobudzają do działania, dają poczucie energii, poprawiając skuteczność uczenia się.   

Suplementy dla dzieci

Dla dzieci, również  jest wiele takich preparatów mają one różne śmieszne i ładne formy np. misie, żelki, ufoludki, oraz przyjemny smak najczęściej owocowy oraz zawierają głównie witaminę C.  Swoim wyglądem  zachęcają naszą pociechę do zażycia tabletek.

Suplementy dla kobiet

Wiele jest preparatów adresowanych tylko i wyłącznie dla kobiet, bo  która z nas nie marzy o pięknych, błyszczących i zdrowych włosach oraz paznokciach. W odpowiedzi na takie pragnienia stworzono gamę takich preparatów zawierających w swoim składzie najczęściej skrzyp polny, który ma za zadanie wzmocnić nasze włosy i paznokcie. Poza tym skrzyp polny jest bardzo dobrym źródłem krzemu dzięki czemu odżywia nasze paznokcie, włosy, poprawia wygląd naszej skóry. Jednak długotrwałe przyjmowanie takich preparatów może spowodować w naszym organizmie niedobór witaminy B1. W trakcie stosowania takiego preparatu zaleca się jednoczesną suplementację tej witaminy. Również co chyba, jest najbardziej pożądane przez każdą z kobietę nasz rynek farmaceutyczny oferuję nam bardzo dużo produktów dzięki którym masz stracić na wadzę i być szczuplejsze, a co za tym idzie piękne. Najczęściej w takich preparatach jest zawarta   L-karnityna, która ma za zadanie  zwiększyć nasz metabolizm oraz umożliwia zwiększenie ilość spalonych kalorii w czasie wysiłku fizycznego.   

Takie środki tak naprawdę nie mogą one zastąpić naszego naturalnego jedzenia, z którym dostarczamy do naszego organizmu potrzebne i niezbędne mu witaminy i składniki mineralne. Ich brak oraz nadmiar będzie manifestować się występowaniem różnego rodzaju dolegliwości takimi jak np. kołatania serca, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, bóle głowy. Mogą nawet spowodować choroby np. kamica nerkowa, dlatego przed wzięciem takiej kolorowej tabletki najlepiej jest zasięgnąć rady lekarza, lub farmaceuty, aby upewnić się czy na pewno jest nam taki środek potrzebny. 

A.Pasierb

Zapraszamy do komentowania :-)