Temat: Farmakologiczne leczenie nadpotliwości

Wydzielanie potu, czyli pocenie- jest to naturalny mechanizm naszego organizmu do utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała. Zapobiega zbytniemu wychłodzeniu, a także przegrzaniu. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe. Największe ich skupiska znajdują się na powierzchni skóry dłoni oraz stóp.

Nadpotliwość- jest to nadmierne wydzielanie potu, najczęściej dotyczy skóry pod pachami, dłoni oraz stóp. Nie ma jednoznacznie określonej ilości potu, jaką wydzielamy prawidłowo w ciągu doby. Nadpotliwość diagnozuje się na podstawie subiektywnego odczucia danej osoby. Jest to niestety bardzo kłopotliwe zjawisko, które powoduje niską samoocenę, trudności w nawiązywaniu kontaktów. Jest jednak szereg preparatów, oraz  nawyków, które pozwolą na opanowanie nadmiernego pocenia.

http://kobiecezdrowie.pl/art/pot.jpg


Dlaczego nadmiernie się pocimy ?:

1. Wiele różnych chorób i schorzeń:
   - nocne pocenie jest typowym objawem gruźlicy
   - białaczka
   - choroby na tle hormonalnym, także okres menopauzy
2. Złe nawyki żywieniowe:
  - tłusta dieta
  - napoje gazowane oraz z kofeiną
  - pikantne pokarmy
3. Noszenie ubrań oraz bielizny ze sztucznych materiałów, przegrzewanie organizmu
4.Stres
5. Nieodpowiednia higiena
6. Palenie papierosów
7. Osłabienie organizmu
8. Używki
9. Z innych bliżej nieokreślonych powodów

Co możemy zrobić żeby ograniczyć nadmierną potliwość?

1. Prawidłowa higiena
  - noszenie bielizny bawełnianej
  - stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry ze skłonnością do nadmiernego pocenia
  - kąpiel z dodatkiem kory dębu, brzozy
  - depilacja pach i miejsc intymnych

2. Odpowiednia dieta
  - unikanie pikantnych pokarmów
  - unikanie napojów słodkich, gazowanych
  - ograniczenie picia kawy
  - zachowanie racjonalnej diety bogatej w warzywa, owoce

3. Odpowiedni strój
- zakładanie przewiewnych, naturalnych ubrań
- zakładanie bielizny typowo bawełnianej
- ubieranie się „do pogody”, by się nie przegrzewać i zbytnio nie wychładzać

Jeżeli mamy problem z nadmiernym poceniem skóry stóp, dłoni, pach mówimy wówczas  o nadpotliwości miejscowej. Można z nią walczyć wykorzystując preparaty dostępne w aptece:

1. Antyperspiranty dostępne w aptece
- Odaban, Etiaxil, Perspirex, Antidral, Driclor. Zawierają chlorek glinu, który blokuje czasowo przewody potowe. Zaleca się je początkowo stosować na noc przez kilka dni codziennie, a następnie z redukować stosowanie do 2-3 razów tygodniowo. Zawierają od 10 do 20% chlorku glinu. Są to bardzo skuteczne środki (skuteczność do 90%)
-Warty uwagi jest preparat Iwostin Aspiria trójaktywny perspirant o potrójnym działaniu: hamuje wydzielanie potu (zawiera sól glinową), powstrzymuje rozwój bakterii, chroni przed powstawaniem przykrego zapachu.

2. Preparaty do stóp
   - Acerin Komfort dezodorant do stóp i obuwia, a także Acerin perspirant krem do stóp
   - Armed balsam do stóp 
   - Floslek Dr Stopa, dezodorant, bądź żel do stóp
   - Farmona Nivelaziona
   - Neutrogena formuła norweska antyperspiracyjny spray do stóp
   - preparaty scholl- żel przeciw potny, zasypka,  preparat przeciwpotny
   - Uro krem do stóp przeciw nadmiernej potliwości
   - ABE talk przeciwpotny do stóp
   - preparaty Acerin
   - mieszanka ziołowa w nadmiernej potliwości stóp
   - SWEAX wkładki przeciwpotowe dla mężczyzn i kobiet

3. Preparat na dłonie
  - Odaban antyperspirant
  - Pedipur zawiesina, puder
  - Activblock spray

4. Preparaty ogólne, wspomagające kurację:
  - mydełko naturalne w płynie z nanosrebrem, którego zastosowaniem jest min.     nadmierna potliwość
  - sól do kąpieli Armed- ma działanie odprężające
  - Antyperspirant, tabletki- mają działanie przeciwpotne
  - Perspi-Block, tabletki
  - Barwa Balnea, mydło
  - liść szałwii w saszetkach- szałwia ma działanie przeciwpotne
  - szałwia tabletki

Wiele kobiet ma problem z nadmiernym poceniem. Rynek farmaceutyczny oferuje nam szereg preparatów, które pozwolą na walkę z przykrą dolegliwością. Warto poradzić się farmaceuty w wyborze preparatu. Jeżeli preparaty dostępne bez recepty będą nieskuteczne, to należy zgłosić się do lekarza, który przepisze środek na receptę, albo skieruje na badania.

E. Janicka

2

Odp: Farmakologiczne leczenie nadpotliwości

Mój chłopak patrząc na powody, których skutkiem może być nadmierne pocenie spełnia i zalicza się do kilku kategorii. Przede wszystkim kofeina, papierosy, napoje gazowane, tłusta niezdrowa dieta słodycze. Ale najgorsze jest to, że nie można go od tego odciągnąć. z Dietą jest mniejszy problem, ponieważ jeszcze jakos udaje mi się ograniczyć fastfoody itp. ale papierosy to nałóg z którym ciężko walczyć. Każda rozmowa irytuje i drażni a on nie jest gotowy żeby rzucić. Preparaty, które zostały tutaj wymienione możliwe, że pomagają ale trudno również do nich przekonać.

3

Odp: Farmakologiczne leczenie nadpotliwości

Używacie po prostu systematycznie dezodorantu naturalnego HB i wtedy wszystko będzie w porządku.
Nie są potrzebne żadne cuda - tylko normalna systematyczność i jakościowy kosmetyk.
Sami zauważycie, że docelowo będzie zdecydowanie lepiej - przerabiałam ten temat.
Wiem, jaką masakrą jest pot.

4 Ostatnio edytowany przez jmali (2018-06-12 10:00:15)

Odp: Farmakologiczne leczenie nadpotliwości

Są jednak przypadki, w których tego typu leczenie nie jest skuteczne. Tak było właśnie w mojej sytuacji. Miałam od zawsze spory problem z potliwością. Byłam u wielu lekarzy, którzy twierdzili, że z czasem problem bedzie przechodził i będzie się zmniejszał. Niestety, ale  nie zmniejsza się wink
Dobry okazał sie zabieg zabieg,o którym sie dowiedziałam od kolezanki która miala go wykonywany w gab.elite-to blokowanie gruczołów potowych botoxem.

Możecie sobie o nim poczytać na stronie:
https://www.zdrowie.com.pl/leczenie-nad … iala-4739/

Efekt utrzymuje się calkiem długo, bo 6 miesięcy.