1 2012-03-09 11:26:10

Temat: Zespół stopy cukrzycowej

Moja mam od dawna już choruje na cukrzycę. W trakcie ostatnich badań zdiagnozowano u niej zespół tzw. stopy cukrzycowej. Co to jest za choroba ? Jakie ma konsekwencje ?

2 2012-03-14 16:52:30

Odp: Zespół stopy cukrzycowej

Cukrzyca to schorzenie związane z nieprawidłową gospodarką węglowodanami. Za właściwy poziom glukozy we krwi odpowiada insulina. W cukrzycy stężenie tego hormonu we krwi jest znacznie obniżone, co sprawia że glukoza nie może być metabolizowana. W zależności od typu cukrzycy, niedobór insuliny jest gwałtowny lub narasta z czasem. Glukoza i jej poziom nie są obojętne dla stanu organizmu. Jej wysokie stężenia mogą działać uszkadzająco na nerwy i naczynia obwodowe, a także sprzyjać niewydolności nerek. Jednym z powikłań cukrzycy jest właśnie stopa cukrzycowa. W schorzeniu tym dochodzi do zaburzeń ukrwienia i unerwienia stopy, a zwłaszcza palców. Chory przestaje czuć dotyk, a nawet ucisk lub ból. Staje się to przyczyną urazów stopy, nawet w wyniku niewygodnego obuwia oraz nawracajacych zakażeń, głównie grzybiczych. W przypadku stwierdzenia stopy cukrzycowej konieczna jest zwiększona dbałość o higienę stopy, aby uniknąć ciężko gojących się owrzodzeń.

3 2012-05-29 13:19:30

Odp: Zespół stopy cukrzycowej

Jeśli wystąpiły u niej rany na stopach niech smaruje je żelem Curiosin, zapewnia on odpowiednie środowisko do gojenia się ran, ułatwia ziarninowanie.