Temat: Lakiery, zmywacze wrogiem dla paznokci ?

Płytka paznokcia zawiera w sobie około 18 % wody. Kiedy myjemy ręce zbyt często środkami alkalicznymi, a także stosujemy zbyt dużo lakierów i zmywaczy to musimy liczyć się z tym, że nasze paznokcie utracą dużo wody, czyli odwodnią się.

Suche paznokcie są z kolei podatne na większą łamliwość oraz rozdwajanie się. Dlatego też dobrze wiedzieć jakie kosmetyki warto wybrać do pielęgnacji naszych paznokci, a jakie produkty lub składniki lepiej omijać szerokim łukiem.

http://kobiecezdrowie.pl/art/pazurki.jpg

Jakich substancji unikać w lakierach do paznokci

Toluen (metylobenzen) ma intensywny zapach, pachnie dość przyjemnie, do tego stopnia, że pojawia się nawet w składach niektórych perfum. Jest to substancja szkodliwa przede wszystkim dla układu oddechowego, ale również krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby.

Formaldehyd  jako substancja rakotwórcza kategorii 3. Wolny formaldehyd może być stosowany wyłącznie w utwardzaczach do paznokci, w ilości do 5 proc. (w przeliczeniu na czysty formaldehyd). Wówczas na opakowaniu należy umieścić informację „zawiera formaldehyd” i ostrzeżenie, że należy chronić skórę olejem lub tłuszczem przed działaniem preparatu. Moja rada, produkty takie po prostu zostawcie na półce!

Ftalany, najczęściej używany jest ftalan dietylu, który wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik, plastyfikator, skażalnik alkoholu etylowego. Natomiast ftalan dibutylu  jest substancją palną, toksyczną, działającą na rozrodczość przy tym bardzo niebezpieczną dla środowiska. Może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki!!! Możliwe ryzyko upośledzenia płodności.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zmywaczy do paznokci?

Przy wyborze zmywaczy do paznokci musimy unikać tych, które zawierają w sobie aceton. Ta substancja oddziałuje bardzo szkodliwie na organizm człowieka. Aceton dodatkowo odwadnia płytkę paznokciową.

Krótko mówiąc zwracajmy uwagę na skład! Lakiery nie zawsze mogą Nam niszczyć paznokcie, wystarczy poszukać odpowiednich marek (np. Bell, Vipera), które mają przystępne ceny produktów, a nie zawierają powyżej wymienionych substancji. smile

K.Mochalska-kosmetolog

Zapraszamy do komentowania :-)