Temat: Kawa i wpływ kofeiny na nasze zdrowie

Kawa to „napój diabła” - tak sądzili niegdyś chrześcijanie. Jakie działanie i wpływ na organizm ludzki ma ten specyficzny, budzący wiele sporów napój?  Kawa to napój który doczekał się wielu anegdot oraz opinii sławnych osób sztuki, filozofii czy literatury. Poniżej dwa sławne cytaty o kawie - w każdym z nich znajduje się ziarenko prawdy :

"Szukajcie natchnienia i radości życia, bo błyskotliwość myśli i łatwość skojarzeń w brunatnym napoju się budzi."
Immanuel Kant

"Nic tak nie stymuluje komórek mózgowych jak filiżanka kawy."
Sherlock Holmes

Pozytywne właściwości kawy

Zacznijmy od plusów picia kawy. Kawa znana jest ze swych właściwości pobudzających. Wchodząca w jej skład kofeina przyśpiesza akcję serca, podnosi chwilowo ciśnienie tętnicze krwi, rozszerzając naczynia krwionośne oskrzeli przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu. Ponadto kofeina poprawiając krążenie w mózgu, wpływa na polepszenie koncentracji i krótkotrwałej pamięci, przyśpiesza zatem proces uczenia się. Nieodzowną zaletą kawy jest też zwiększenie odporności na zmęczenie. Warto wiedzieć także, że kawa przyśpiesza przemianę materii, spalanie tkanki tłuszczowej, jest zatem przydatna w walce z nadwagą.

Kawa ma również, udowodnione naukowo właściwości lecznicze. Uważa się, że zmniejsza ryzyko raka jelit, wątroby, pęcherza moczowego. Redukuje także zachorowania na: cukrzycę typu II, chorobę Parkinsona, Alzheimera, kamicę żółciową u mężczyzn, marskość wątroby. Kawa ma działanie przeciwhistaminowe, zatem zapobiega i minimalizuje skutki alergii. Badania dowiodły, że zwiększa efektywność leków przeciwbólowych. Ostatnie badania przeprowadzone w USA donoszą, że istnieje związek między spożyciem kawy, a zmniejszonym ryzykiem śmierci na choroby układu krążenia.

Negatywne właściwości kawy

Przejdźmy do minusów, którymi nie będą zachwyceni kawosze. Nadmierne spożycie kawy prowadzi do tzw. „ rozdrażnienia kofeinowego” czyli nerwowość, niepokój, zdenerwowanie. Kofeina działająca pobudzająco utrudnia zasypianie. Poza tym, nieznacznie przyczynia się do zmniejszenia płodności, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Picie kawy na czczo powoduje bóle brzucha, nudności, przyczynia się do wystąpienia choroby wrzodowej żołądka. Spożycie dużej ilości kawy zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca, próchnicy zębów, podniesienie poziomu cholesterolu.

Przeciwwskazania do picia kawy- sprawdź czy powinieneś pić kawę

Istnieje pewna grupa ludzi, którzy powinni unikać kawy. Zaliczają się do nich osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia rytmu serca, jaskrę, wrzody żołądka                  i dwunastnicy, refluks żołądkowo – przełykowy, nerwicę, choroby psychiczne czy zaburzenia emocjonalne. Również kobiety w ciąży powinny unikać tego napoju.

Co zrobić – pić kawę czy nie?

Spory dotyczące powyższego pytania toczą się od dawna, ale do dziś nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi. Decyzja o piciu kawy to nasz osobisty wybór. Decydując się, musimy mieć na uwadze, iż picie kawy w małych ilościach ( do 3 filiżanek dziennie) nie jest szkodliwe. Poza tym  najbardziej zalecana jest kawa parzona z dodatkiem mleka lub śmietanki.  Ważne podczas wyboru jest również to, że kawa mimo wielości swoich pozytywnych właściwości, może także zaszkodzić naszemu organizmowi. Pamiętajmy, że nadużywając kawy, narażamy siebie nie tylko na nieprzyjemne dolegliwości, ale także na poważne choroby.

K.Magiera

Zapraszamy do komentowania :-)