Temat: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Bezsenność to poważny, coraz częściej spotykany problem społeczny. Sen jest niezwykle istotny dla naszego zdrowia, a jego brak może skutkować zmęczeniem, brakiem koncentracji, rozdrażnieniem i różnymi chorobami.

Bezsenność to najprościej mówiąc zmniejszona ilość lub jakość snu spowodowana trudnościami z zasypianiem lub przedwczesnym budzeniem się, a także brakiem uczucia wyspania.

Rodzaje bezsenności:

-przygodna: spowodowana różnymi wydarzeniami w naszym życiu np. podróżą,     egzaminem. Trwa kilka dni.
-krótkotrwała: jest kontynuacją reakcji na powyższe wydarzenia ( stres). Trwa od kilku     dni do 3 tygodni i może być spowodowana chorobą somatyczną.
-przewlekła: przyczyny upatruje się w schorzeniach somatycznych jak i psychicznych.     Trwa dłużej niż 3 tygodnie. Wymaga specjalistycznego leczenia.
   
Dlaczego brak snu nam szkodzi

U osób śpiących mniej niż pięć godzin na dobę w dłuższym okresie czasu, zwiększa się ryzyko przedwczesnej śmierci. Prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych wzrasta ponad dwukrotnie. Wiele badań wykazuje także, że brak snu zwiększa ryzyko otyłości, nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy. W badaniach brytyjskich badaczy odkryto jednak także, że ponad ośmiogodzinny sen - także nie jest korzystny dla naszego organizmu. Dlatego najlepiej wybrać wersję optymalną : 7-8 godzin snu zapewni nam konieczny odpoczynek i zdrowie.

Sposoby na dobry sen:

Jeżeli cierpimy na bezsenność, warto zastanowić się nad jej powodami. Może wynikają one z naszego stylu życia, przemęczenia lub notorycznego stresu - który nasila się właśnie przed snem, gdzie zamiast odpocząć myślimy o trudnych sprawach dnia codziennego i problemach w pracy lub w domu ? Co więc możemy zrobić, aby zasnąć ? Oto kilka porad :

-stała godzina snu: staraj się zasypiać i wstawać o tej samej porze, nawet  w dni wolne     od pracy czy szkoły.  Weekendowe odsypianie do godziny 12, wybija z rytmu co     skutkuje zmęczeniem i sennością w ciągu dnia. 
-rytuał: ustal sobie własny rytuał czyli szereg czynności, które wykonujesz przed snem. W ten sposób organizm przyzwyczai się do schematu, który kończy się     zasypianiem.
-zmęczenie: Kładź się do łóżka tylko wtedy, gdy czujesz zmęczenie. Jeśli nie możesz zasnąć, wstań i przejdź do innego pokoju (nie leż w łóżku dłużej niż 10-15 minut).     Pozostań tam tak długo dokąd nie zechcesz się położyć spać. Unikaj spania w ciągu dnia.
-sypialnia: zadbaj o temperaturę i wilgotność miejsca, w którym śpisz. Najlepiej się śpi w pomieszczeniach chłodnych, średnio wilgotnych. Pamiętaj o „ ciemności” - zasłoń zasłony, zamknij drzwi.   
-łóżko: wybieraj łóżka twarde, unikaj zaś zbyt miękkich, które są niezdrowe dla kręgosłupa.  Łóżko powinno Ci służyć jedynie do spania lub aktywności seksualnej, unikaj jedzenia, oglądania telewizji, czytania gazet w łóżku.
-piżama: unikaj spania w ubraniach, w których chodzisz w ciągu dnia. Piżama powinna być wygodna, luźna, najlepiej bawełniana.
-aktywność ruchowa:  ćwicz regularnie, najlepiej rano. Staraj się nie gimnastykować ok. 3 godziny przed snem, ponieważ może to skutkować problemami z zaśnięciem.
-higiena ciała: weź gorącą, relaksującą kąpiel kilka godzin przed snem. Nie kładź się     nigdy do łóżka z makijażem.
-napoje: unikaj spożywania kawy, mocnej herbaty, alkoholu już od popołudnia.  W zamian za to możesz wypić mleko z miodem, albo herbatę owocową.
-papierosy: staraj się zerwać z nałogiem palenia tytoniu, gdyż zawarta w dymie nikotyna ma działanie pobudzające i utrudnia zasypianie.
-wizyta u lekarza: jeżeli powyższe metody nie przynoszą rezultatu, skonsultuj się z lekarzem.

K.Magiera

2

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Higiena snu to podstawa. Jeśli ona nie pomoże to warto doraźnie sięgnąć po tabletki nasenne z melatoniną. Jeśli mimo to nadal nie otrzymamy pożądanego efektu, musimy zgłosić się do specjalisty.

Pozdrawiam.

Magda,
doradca online Sen Apotex.
www.senapotex.pl

3

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Zgadzam się z przedmówcą powyżej, że sen to podstawa. Czasami jednak życie tak nas doświadczy, że nie wystarczy tutaj tylko i wyłącznie odpowiednie łóżko czy też wyciszenie itd. Ja np. nie poradziłabym sobie gdyby nie tabletki, które zaczęłam brać jakiś czas temu. Forsen Forte z melatoniną postawił mnie na nogi i jest to suplement diety, który chciałabym polecać. Bezsenność to poważny problem, który dotyczy wielu ludzi i co za tym idzie...dekoncentruje i przeszkadza w życiu codziennym. Ciekawą alternatywą jest fakt, że mamy możliwość kupna preparatów, które są bezpieczne. To co mnie uratowało to właśnie fakt, że mogłam się w końcu wyspać. Biorę do dnia dzisiejszego jedną tabletkę 30 min przed snem i wstaję jak nowo narodzona. Polecam wam kochani...

4

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Znam i staram się stosować do wszystkich rad wyżej wymienionych smile Zazwyczaj dobry sen daje mi sport i coś ciepłego do picia. Ale zdarza się, że mam takie dni, zwlaszcza po cięzkim dniu w pracy, że nic nie jest w stanie mnie wyciszyć, bo myśli krążą wokół tematów związanych z pracą. Biorę wtedy  tabletki Nervocalm Noc. Mają dobry, silny skład wiec skutecznie ułatwiają zasypianie, wyciszam się, uspokajam i zasypiam smile

5

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

U mnie bezsenność pojawiła się bardzo dawno i dała mi konkretnie popalić. Przez to, że nie mogłam się skoncentrować straciłam pracę, facet miał mnie dość, bo ciągle byłam nerwowa, ogólnie wszystko zaczęło się sypiać. Zaczęłam się ratować domowymi sposobami, ale szczerze mówiąc patrząc na to z perspektywy czasu, mam wrażenie, że to co robiłam było zupełnie bez sensu. Zdecydowałam się na środki na senne, ale nie chciałam od razu sięgać po coś bardzo mocnego, bo bałam się, że w ogóle się nie obudzę. Podobnie jak UrszulaMinke sięgnęłam po forsen forte i już po 3 dniach stosowania zasypiałam po kilkudziesięciu minutach. Wcześniej zajmowało mi to pół nocy. Dużo lepiej też czuję się dzięki temu środkowi:) Doczytałam, że ma chmiel w składzie, może to dlatego:)

6 Ostatnio edytowany przez renatazo (2014-12-16 16:34:56)

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Słyszałam że na bezsenność pomaga sok wiśniowy, prawdziwy. Zawiera substancje które wydłużają sen i skracają czas zasypiania https://farm8.staticflickr.com/7340/12770766294_9715e68d9f_o.gif

Maria Awaria.

7

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

podczas pełni księżyca również nie mogę spać. To jest dla mnie męczące, ale znalazłam sposób żeby można było jednak zasnąć. Po prostu przed snem ze 2 godzinki się wyciszam, wyłączam tv, nie jem, nie sprzątam, odpoczywam na kanapie. To pomaga spokojnie zasnąć.

8

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Koleżanka tak ma jak świeci księżyc to ona już nie śpi i jest bardzo zła zasypia nad ranem 4 godz a do pracy wstaje o 6 wiec jest nie wyspana,nie raz z 3 noce takie miała mimo że zasłaniała okna przestawiła tapczan nie pomogło. Ja nie mam takich problemów jedynie jak mam gdzieś pojechać to całą noc śnią mi sie pociągi autobusy, albo jak jestem bardzo zmęczona wtedy mam kilka bezsennych godzin..

9

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Mi ostatnio pomogła melatonina. Często mam problemy ze snem, szczególnie jak długo pracuję. Nie sadziłam , że mi pomoże ale jednak.

10

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

godzinę przed snem zrezygnuj z aktywności fizycznej. wieczorem spróbuj się wyciszyć.
pomieszczenie w którym śpisz musi być wywietrzone i wychłodzone,
Kładź się do łóżka jedynie w chwilach senności, nie usypiaj na siłę,
unikaj dosypiania w ciągu dnia.
Wstawaj codziennie o stałej porze,
Staraj się zrezygnować z używek, takich jak: kawa, alkohol przed snem,

11

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

W jednym z laboratoriów sieci Diagnostyka, polecam wykonać badania podstawowe. Chodzi o morfologię krwi, badanie ogólne moczu, oznaczenie poziomu glukozy na czczo, enzymów wątrobowych (Aspat, Alat), mocznika, kreatyniny, sodu, potasu czy OB. Przy podejrzeniu bezsenności z powodu nadczynności tarczycy, oznaczyć należy stężenie hormonu TSH i ew. wolnych postaci hormonów wydzielanych przez tarczycę (fT3 i fT4).

diag.pl/Badania.93+M51699c255da.0.html

12

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

U mnie lekarz stwierdził bezsenność na tle nerwowym. Co mam z tym robić? Psycholog/psychiatra? Leki? Jak się tego pozbyć?

13

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

ostatnio też nie sypiam przez stres, próbuje melisy i innych ziółek, ale średnio pomaga, a nie chcę sięgać po tabletki eh hmm

14 Ostatnio edytowany przez Marzenka (2017-04-13 07:03:08)

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Ponoć jest to plaga dzisiejszych czasów.....

Powodów jest kilka:
oglądanie tv przed snem
stres
oraz niewygodne łóżko

Poczytajcie sobie o leczeniu:
http://szybkisen.net.pl/leczenie-bezsennosci/ - najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyn bezsenności.

15 Ostatnio edytowany przez fpatita (2019-01-31 08:43:03)

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Leki na bezsenność - https://my-sleepwell.com  Dla mnie jest to niesamowite odkrycie i produkt, który mogę zdecydowanie polecić.

16

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Mi na bezsenność dobrze robią olejki z konopi medycznej można je teraz dostać niemalże wszędzie. Przeważnie jeśli o mnie chodzi to zamawiam z konopieizdrowie.pl Wydaje mi się że na takie coś jak bezsenność nie warto brać, stosować chemii dużo lepsze są takie lekarstwa naturalne jak właśnie te olejki

17

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

U mnie kłopoty ze snem zaczęły się przez stres w pracy (nowa szefowa), co w następstwie przeszło w przemęczenie, do tego serce trochę się rozregulowało. Takie błędne koło można powiedzieć. Dla pewności zrobiłam ekg, podstawowe badania. Nie chciałam łykać tabletek na spanie ale musiałam coś zdziałać, bo ile tak można. Zaczęłam od biovitalu. To tonik, który stosuje moja mama. Jest w nim głóg, żelazo, witaminy. Forma płynna szybko się przyswaja. Co prawda najpierw nie chciałam bo kojarzyłam, że on dla starszych osób a nie takich przed 40. Jednak zmieniłam zdanie po jakimś czasie. Organizm się wyciszył, a jednocześnie czułam się wzmocniona. Serce też się uspokoiło. Wprowadziłam też codzienne spacery z mamą lub córką, tak na dotlenienie. Jest o wiele lepiej.

18

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Spróbujcie zioła. Niektóre mają uspokajające działanie na przykład melisa, więc mogą pomóc. A jeśli tak jak ja nie lubicie ziól, to możecie kupic sobie tabletk nervomixi, które są właśnie ziołowe. Odkad je biore, to naprawdę się uspokoiłam i częściej mogę zebrać myśli a nie myśleć o wszystkim na raz

19 Ostatnio edytowany przez cassan (2018-05-23 08:08:46)

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

Ja na stronie portalu https://www.nowafarmacja.pl/blog/sposob … nac-w-nocy znalazłam informacje, że bezsenność i problemy z zasypianiem dotykają coraz większą liczbę ludzi. Kłopoty ze skutecznym zaśnięciem są najczęstszą formą zaburzeń snu. Według przeprowadzonych badań epidemiologicznych, problem ten dotyczy 20 - 30% społeczeństwa w różnych okresach życia. Bezsenność nie należy do jednostek chorobowych, lecz jest objawem wywołanym różnymi przyczynami, czasem podłożem mogą być niektóre schorzenia. Niewystarczająca ilość snu skutkuje nie tylko niekorzystnymi zmianami w wyglądzie, ale ponadto powoduje dyskomfort w życiu codziennym.

20

Odp: Bezsenność - jak zapobiegać białym nocom ?

marysia90 napisał/a:

Spróbujcie zioła. Niektóre mają uspokajające działanie na przykład melisa, więc mogą pomóc. A jeśli tak jak ja nie lubicie ziól, to możecie kupic sobie tabletk nervomixi, które są właśnie ziołowe. Odkad je biore, to naprawdę się uspokoiłam i częściej mogę zebrać myśli a nie myśleć o wszystkim na raz

też nervomix znam, wersja na sen się przydaje smile mój maż zaczął brać regularnie bo przez stresy w pracy ni emoze spać, wiem ze się tym zamartwia i chociąz staram się jak mogę go wesprzec to i tak widże ze go to gryzie, po nervomixie łatwiej zasypia i śpi spokojnie, oby ten okres w pracy przeminął i może problemy się skończą