Temat: Alergia - na czym polega

Alergia to nadwrażliwość organizmu na działanie różnych bodźców.Wzrost zachorowalności na choroby alergiczne występuje głównie w rejonach uprzemysłowionych. Najczęściej występują jako astma oskrzelowa, alergia pyłkowa oraz alergiczne choroby skóry.

Na występowanie chorób alergicznych mają wpływ czynniki dziedziczne, czyli te niezależne od nas oraz czynniki, na które człowiek ma wpływ np. zanieczyszczenia środowiska naturalnego, modyfikowane pożywienie itp.

Przyczyny powstawania alergii:

Każda substancja z otoczenia człowieka może stać się alergenem, gdyż reakcję alergiczną mogą wywołać substancje wdychane, dotykane jak i  połykane . Organizm nie daje objawów uczulenia przy pierwszym kontakcie z daną substancją i reakcja alergiczna może wystąpić dopiero za kolejnym razem.

*Przykładami alergenów wziewnych są:
pyłki roślin, pierze. wełna ,pleśń,kurz, sierść

*Alergenami pokarmowymi mogą być:
mleko krowie,białko jajka kurzego,ryby, orzechy i migdały,owoce cytrusowe,czekolada

*Alergeny pochodzące ze środowiska, np.:
nikiel,chrom,cynk ,tworzywa sztuczne,leki ,kosmetyki

do alergenów należą także jady owadów  takich jak osy, pszczoły i szerszenie.

Objawy alergii:

Przy pierwszym kontakcie organizmu z  substancją uczulającą, zaczyna się wytwarzać przeciwciał  (tzw. przeciwciała IgE). Organizm jest też gotowy do wyprodukowania immunoglobin odpornościowych. Przeciwciała rozpoznają cząsteczkę, która znalazła się w organizmie, np. roztocza kurzu, jako obcą i zagrażającą. Rozpoczyna się więc proces polegający na ich niszczeniu i obronie. W konsekwencji doprowadza to do stanu zapalnego danej tkanki, np. obrzęku błony śluzowej. Kolejne zetknięcie z daną substancją może wywołać bardziej gwałtowną reakcję organizmu ( tzw. wstrząs anafilaktyczny)

Najczęstszymi jego objawami są:wysypka,zaczerwienienie skóry, puchnięcie, katar, łzawienie spojówek, ból brzucha, biegunka

Pierwsze symptomy alergii pojawiają się bardzo szybko po kontakcie z alergenem.

Diagnostyka alergii:

Czynnik alergiczny ustala się głównie na podstawie wywiadu oraz badań diagnostycznych takich jak testy skórne, badania serologiczne oraz testy ekspozycyjne.
Testy skórne polegają na wprowadzeniu pod skórę lub nałożenie na nią alergenów w bardzo małym stężeniu. Kiedy w miejscu kontaktu z alergenem skóra się zaczerwieni wiemy, ze organizm jest uczulony na dany alergen. 

Badaniestężenia immunoglobuliny IgE we krwi jest specjalistycznym badaniem laboratoryjnym.  O alergii mówimy, gdy poziom IgE przekracza normę. W alergii pokarmowej, najlepszym sposobem jest dieta eliminacyjna, czyli stopniowe usuwanie z naszego menu poszczególnych pokarmów. Aby wykryć astmę trzeba przeprowadzić  badanie spirometryczne, które polega na wykonywaniu pomiarów ilości wdychanego i wydychanego powietrza.

Leczenie alergii:

W chwili obecnej nie ma możliwości całkowitego wyleczenie alergii. Jeśli raz wystąpi to zazwyczaj towarzyszy nam już zawsze. Czasem bywa jednak tak, ze objawy alergii samoistnie zanikają. Gdy jednak objawy się nasilają konieczne jest zażywanie środków farmakologicznych oraz ograniczenie kontaktu z alergenem.

Zapraszamy do komentowania :-)