Temat: Medytacja sposobem na stres

Okazuje się, że praktykowany od wieków w klasztorach, rytuał medytacji zyskał miano metody na poszukiwanie samego siebie poprzez wyciszenie i samodoskonalenie. Współcześni psychologowie, nie tylko polecają medytację swoim pacjentom, ale również sami doskonalą różne jej techniki.

Co daje medytacja

Poznanie filozofii wschodu daje możliwość pełniejszego zrozumienia istoty medytacji, aczkolwiek praktykowanie jej, zalecane jest jednocześnie jako jedna z najskuteczniejszych metod w walce ze stresem. Medytacja rozumiana jest przez psychologów, jako całkowicie nowe podejście w rozwinięciu nowej relacji w ludzkim organizmie pomiędzy stresem, a myśleniem, które wpływa na wszystkie aspekty naszego życia. Wypracowanie takiej relacji wcale nie jest łatwe. Zabiera sporo czasu i praktyki. Ludzie, którzy oddają się medytacji muszą opanować trudną sztukę  spoczynku, prawidłowego oddechu oraz powstrzymania się od myślenia o rzeczach, które uniemożliwiają skupienie się. Do najskuteczniejszych technik przydatnych podczas medytacji jest mantra, skupianie myśli na jednym punkcie, itp.

Każdy powinien wypracować sobie swój własny i skuteczny sposób, by być w stanie całkowicie się skoncentrować. „ Wymyśliłam sobie spokojny morski brzeg. Woda  mnie uspokaja za każdym razem kiedy oddaję się medytacji.” twierdzi Joanna, która od 4 lat uprawia medytację.

Medytację można zasadniczo podzielić na 3 rodzaje: kontemplującą, świadomą oraz transcendentalną. Praktykowanie pozwala na świadome kontrolowanie swojego zachowania. Otwiera oczy, na rzeczy, które wcześniej pozostawały dla człowieka obojętne. Pozwala przyjrzeć się ludzkim nawykom oraz pokazuje możliwości jak je zwalczać. Medytacja również pozwala na gromadzenie doświadczenia, ale takiego które jest pozbawione elementów zawierających ocenę.

Cel medytacji

Głównym założeniem i sensem medytacji jest nauczyć się życia teraźniejszością, poprzez wyzbycie się przywiązania do przeszłości i przyszłości. Prawidłowe oddychanie oraz wyciszenie pozwalają  na zrozumienie, co jest dla nas priorytetem oraz na pogoń za czym bezmyślnie tracimy czas i energię.

Duże znaczenie odgrywa analizowana przez psychologów medytacja świadoma, która znajduje zastosowanie w leczeniu depresji oraz wśród pacjentów chorych na raka w celu zapanowania nad bólem. Z kolei według niektórych badań, medytacja transcendentna ma zadziwiający wpływ w walce z nadciśnieniem.

Poprzez medytację ludzie osiągają spokój wewnętrzny jak również uczą się prawidłowo oddychać i selekcjonować swoje myśli. W taki sposób można wykształtować nawyki, które będą miały dobroczynny wpływ na ludzkie samopoczucie, a co się z tym wiąże na naszą sprawność fizyczną. „ Odkąd poznałam ile może dać mojemu organizmowi medytowanie, praktykuję ją codziennie. Nauczyłam się jak wyciszyć roztrzęsione stresem nerwy, tak by kompletnie odpocząć. Daje mi to dużo siły w codziennych zmaganiach w pracy”, wyznaje Ewa, która poznała tajniki medytacji dzięki swojej przyjaciółce.

Medytacje można polecić każdemu, opanowanie tej sztuki jest trudne, ale nie niemożliwe. Chodzi tu bardziej o kontrolę nad samym sobą, nad myślami, które nie dają nam spokoju. Kiedy już to uda się osiągnąć możemy liczyć na sukces. Istotą medytacji jest pokazanie, że tak na prawdę w każdym z nas jest pokój i zadowolenie, które możemy dzięki niej odkryć.

2

Odp: Medytacja sposobem na stres

Ja ostatnio odkryłam medytację, głównie po przeczytaniu informacji dharma.edu.pl/medytacja/jak-medytowac/ i jestem bardzo zaskoczona jak się zmieniłam, głównie pod względem nastroju i samego nastawienia, stresu.. To zdecydowanie najlepszy sposób dla osób, które szukają koncentracji, uspokojenia i wyciszenia. Warto się przekonać samemu, jednak trzeba pamiętać o tym, żeby robić to regularnie.

3

Odp: Medytacja sposobem na stres

ja nwet nie pomyślałabym, że medytacją może odstresowywać, kiedyś próbowałam medytować ale i tak głowę miałam pełną myśli, więc nie przyosio to za dużego efektu, u mnie sprawdził się za to nervomix, ziołowe tabletki, naprawdę się po nich relaksuję, spokojnie mogę zająć myśli innymi przyjemnymi sprawami.

4

Odp: Medytacja sposobem na stres

Medytacja rzeczywiście możne spowodować złagodzenie stresu, medytacja.edu.pl Ja staram się medytować bardzo często, korzystam z różnych forma. Najbardziej odpowiednia dla mnie jest medytacja Zen. To ona przynosi mi bardzo dużo korzyści i sprawia, że czuję się dobrze. Ale każdy powinien poznać różne formy i dostosować je do siebie. Jednak nie powinniśmy dużo oczekiwać.

5

Odp: Medytacja sposobem na stres

marija napisał/a:

ja nwet nie pomyślałabym, że medytacją może odstresowywać, kiedyś próbowałam medytować ale i tak głowę miałam pełną myśli, więc nie przyosio to za dużego efektu, u mnie sprawdził się za to nervomix, ziołowe tabletki, naprawdę się po nich relaksuję, spokojnie mogę zająć myśli innymi przyjemnymi sprawami.

Którą wersję bierzesz?? Ja mam spory problem ze snem ostatnio i kupilam sobie wersję sen, dużo łatwiej mi jest się zrelaksować, wcześniej potrafiłam się godzie dwie nakręcać problemami w domu, w pracy i potem to już miałam takie ciśnienie że nie mogłam w cale zasnąć, dobrze że udało mi się jakoś przerwać to bo nie wiem jakbym dała pracować a potem jeszcze się dzieckiem zajmować.

6 Ostatnio edytowany przez Marzenka (2016-10-19 06:07:26)

Odp: Medytacja sposobem na stres

Próbowałam ale mi nie podpasowało. Wolę sobie coś poczytać albo w coś pograć.
Jesli któregoś wieczoru by się Wam nudzilo oraz chcielibyście pograć w jakaś dobrą grę, proponuję zajrzeć sobie na stronę:
http://www.valhalla.pl/gry-przegladarko … iagniecia/

Znajduje się na niej lista gier, ktore można ściagnąć sobie legalnie oraz za darmo na komputer ( są to darmowe gry). Wśród nich wyróżnia się moim zdaniem World of Tanks. Kierujecie tam swoim własnym czolgiem, który rozwijacie.

7

Odp: Medytacja sposobem na stres

Medytacja przecież od tego jest, żeby odstresować, uspokajać i eliminować natłok myśli smile Nie mam czasu na medytację tak często, jak bym chciała, ale moim zdaniem taki relaks jest lepszy od tabletek uspokajających...

8

Odp: Medytacja sposobem na stres

Powodzenia z tą medytacją, mnie takie siedzenie po prostu irytuje, nie umiem się wyciszyć siedząc i myśląc, bo jestem typem nie potrafiącym usiedzieć w miejscu i zaraz mnie gdzieś ciągnie, co do tabletek uważam że ziołowe mogą pomóc, biorę te moje z melisą i zawsze czuję sie po nich bardziej odprężona

9

Odp: Medytacja sposobem na stres

ja nie wiem w jaki sposób miałaby mi pomóc medytacja

10

Odp: Medytacja sposobem na stres

Szukacie dobrych sposobów na usuwanie zmarszczek, często je maskujecie różnymi kremami i macie już kompletnie dość ? Jeśli tak to pozbądźcie się tego ciężaru i udajcie się na tarkiewicz.pl/uslugi/vivace-nowa-jakosc-w-odmladzaniu-skory usuwanie zmarszczek  u świetnego fachowcami jakim jest dr. Michał Tarkiewicz który idealnie dla was serią zabiegów usuwanie wszystkie blizny bez skutków ubocznych !

11 Ostatnio edytowany przez trenova (2017-12-07 07:20:42)

Odp: Medytacja sposobem na stres

Tabletki na stres bez recepty - http://stabliss.pl

12 Ostatnio edytowany przez kricza (2023-09-11 11:50:03)

Odp: Medytacja sposobem na stres

Ale to naprawdę działa? U mnie stres przekłada się na wiele problemów zdrowotnych i nic mi nie pomaga...
Kiedy realnie medytacja może cokolwiek zmienić?
Trzymajcie namiary - https://ayurveda.pl/blog/masaz-ajurwedy … -wiedziec/
Jak to widzicie?