Temat: Czym jest zapalenie trzustki?

Trzustka jest jednym z ważniejszych organów wewnątrzustrojowych. Odpowiada ona za prawidłową pracę dwóch układów: trawiennego i hormonalnego. Niestety podobnie jak inne narządy jest narażony na różnego rodzaju choroby. Jedną z występujących dość często jest zapalenie trzustki.

Przyczyny zapalenia trzustki

Choroba tak rozwija się zazwyczaj ok. 40 roku życia i bardzie narażeni na nią są mężczyźni. Jedną z przyczyn występowania tej choroby są kamienie żółciowe, które mogą utrudniać przechodzenie soku trzustkowego do jelita cienkiego, przez co w trzustce zaczynają ożywać enzymy, które niszczą tkankę. Enzymy mogą się także dostawać się do krwi i poważnie uszkodzić inne narządy, takie jak serce, płuca czy nerki.Do choroby tej może doprowadzić nadmierne picie alkoholu, infekcje wirusowe, niektóre lekarstwa, a także różnego rodzaju urazy brzucha.

Zapalenie trzustki ostre i przewlekłe - objawy:

Głównym objawem tego schorzenia jest ból w nadbrzuszu, promieniujący od pleców. Jeżeli ból występuje we wczesnym stadium choroby to ciężko jest określić czy mamy do czynienia z nasileniem przewlekłego zapalenia, czy jest to początek zapalenia ostrego. Objawy mogą być jednakowe. Przy nadmiernym spożywaniu alkoholu długo może nie być żadnych objawów, po czym wystąpić może atak ostrego bólu.
Ostre zapalenie charakteryzuje się tym, że występują nagłe napady połączone z bardzo nasilonym bólem, po których trzustka może jeszcze wrócić do normalnego stanu a także doprowadzić do całkowitego zniszczenia narządu. Oprócz bólu brzucha występuje gorączka, żółtaczka, wymioty i bóle mięśni. Organizm się odwadnia a chory ma zwiększone tętno i spada mu ciśnienia. Czasami zauważyć można również zakażenie czy krwawienie.

Przy przewlekłym zapaleniu trzustki występuje poszerzenie światła pęcherzyków, z których składa się trzustka oraz małych przewodzików, a pojawiająca się bezpostaciowa substancja, zatyka światło i powoduje zwapnienia. W skutek tego narząd ulega stopniowemu wyniszczaniu. Przewlekła forma tej choroby ma ciągły charakter. U chorych zauważyć można spadek masy ciała, stolce o bardzo nieprzyjemnym zapachu ,wymioty,  rozwój cukrzycy.

Diagnostyka:

Podstawowym badaniem, aby zdiagnozować zapalenie trzustki jest oznaczenie amylazy  - enzymu trzustki w  krwi oraz moczu. Kiedy jej stężenie jest zwiększone można podejrzewać chorobę tego narządu. Badanie rentgenowskie pozwala nam na zdiagnozowanie przewlekłej formy zapalenia związanej z nadużywaniem alkoholu. Pomocna jest także tomografia komputerowa i  ultrasonografia, która pozwala wykryć przyczynę zapalenia.
W szpitalu przeprowadza się badanie zwane endoskopową cholangiografią, która dokładnie obrazuje narząd.

Leczenie zapalenia trzustki:

Przy ostrym zapaleniu chory musi koniecznie udać się do szpital, gdzie podaje się leki zmniejszające ból. Chory jest odżywiany dożylnie. Przy podejrzeniu infekcji stosowane są antybiotyki.Ważna jest kontrola stanu organizmu, gdyż szkodliwe enzymy przedostają się do innych narządów. W niektórych przypadkach niezbędna jest jednak operacja.

Postać przewlekłą leczy się na różne sposoby, gdyż uzależnione jest to od konkretnego przypadku. Niekiedy wystarczająca jest dieta niskotłuszczowa oraz powstrzymywanie się od spożywania alkoholu, natomiast często konieczne jest podanie enzymów trzustkowe w tabletkach. Jeśli dojdzie do rozwinięcia się cukrzycy, konieczne jest również jej leczenie.

2

Odp: Czym jest zapalenie trzustki?

Mój kolega miał podobne problemy z tym. Niestety zero alkoholu i fastfoodów. Tylko owoce pestkowe i lekkie na żołądku posiłki.