Temat: Reumatoidalne zapalenie stawów i jego objawy

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która dotyka cały organizm. W czasie trwania choroby można wyróżnić okres zaostrzeń ostrych objawów choroby oraz okres ustępowania. Nie są do końca znane przyczyny choroby. Uważa się, że mogą się wiązać z predyspozycjami genetycznymi, czy zakażeniami wirusowi.

Bodźcami, które wyzwalają symptomy reumatoidalnego zapalenia stawów są np. poród, zakażenia, wysiłek fizyczny, silny stres. Przyczyną objawów jest stan zapalny. Na reumatoidalne zapalenie stawów cierpią w większej mierze kobiety.

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów i jego objawy?

Najczęstszymi objawami przy reumatoidalnym zapaleniu stawów są:
-stany podgorączkowe,
-skłonność do pocenia,
-obrzęki oraz drętwienie stawów, głównie rąk,
-ból i uszkodzenia  stawów

Diagnostyka:

Chorobę można zdiagnozować po występowaniu w/w objawów a także poprzez badania laboratoryjne  na wykrycie czynnika reumatoidalnego, który jest odpowiedzialny za zapalenie. Wykrywany jest  za pomocą odczynu lateksowego. Można także wykonać  zdjęcie radiologiczne dłoni, które pomaga w stwierdzeniu  osteoporozy czy nadżerki.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów:

Do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów wykorzystuje się leki dopasowywane do konkretnego pacjenta, które są mają przeciwdziałać zmianom chorobowym. Poza przyjmowanie leków warto rozpocząć terapię LED, gdyż to może przynieść lepsze efekty. Przy leczeniu reumatycznego zapalenia stawów wykorzystuje się często leki przeciwzapalne niesterydowe oraz leki modyfikujące proces zapalny lub leki biologiczne, np.: inhibitory.

W celu wsparcia leczenia farmakologicznego można dołączyć chirurgiczne metody leczenia, do których można zaliczyć zabiegi poprawiające funkcje motoryczne stawów, np.: usunięcie ziarniny z błony maziowej. Leczyć można się również we własnym zakresie, co pomaga zmniejszyć dotkliwość występujących objawów.

Stosować tu można rehabilitację, masaże czy nawet specjalne kąpiele a także specjalna dieta. W zapobieganiu bólowi, który często jest silny i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, pomagają różne maści oraz żele nakładane miejscowo. W leczeniu stawów pomaga też terapią światłem LED. Terapia ta pomaga leczyć ból oraz usprawnić zdolności ruchowe.

Zapraszamy do komentowania :-)