Temat: Czym jest odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Choroby dotyczące  nerek są groźne, ponieważ jest to narząd odpowiedzialny za filtrowanie krwi i usuwanie toksyn z organizmu, zatem problem z nerkami mogą prowadzić do zatrucia organizmu.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest rodzajem zapalenia dróg moczowych, jednakże groźniejszym. Choroba ta może mieć dwie postacie: ostrą i przewlekłą. W niektórych przypadkach może dojść nawet do niewydolności nerek.

Przyczyny powstawania odmiedniczkowego zapalenia nerek:

Aby nie doszło do odmiedniczkowego zapalenia nerek ważne jest odpowiednie  leczenie zapaleń cewki oraz pęcherza po to, aby bakterie nie mogły się dostać do nerki i aby nie doszło do stanu zapalnego. Leczenie takie polega zazwyczaj na podaniu antybiotyku przez kilka dni. Jeśli chodzi o leczenie zapalenia nerek jest o wiele trudniejsze. Za zapalenie dolnego odcinka dróg moczowych oraz za odmiedniczkowe zapalenie nerek odpowiedzialne są bakterie -  Escherichia, Coli oraz Gronkowiec oraz drobnoustroje takie jak mikroplazmy lub dwoinka rzeżączki. Dochodzi też do zakażeń grzybiczych, na które narażone są osoby z obniżoną odpornością.

Objawy alergii:

Głównym objawem odmiedniczkowego zapalenia nerek jest ból w okolicy lędźwiowej . Innymi objawami  jest gorączka lub stan podgorączkowy, bóle mięśniowe i dreszcze.  Mogą też wystąpić  bóle brzucha, nudności i wymioty, pieczenie. Przy zapaleniu nerek osoba chora odczuwa  ból przy uderzeniu przez lekarza okolicy lędźwiowej pleców  oraz dyskomfort przy uciśnięciu okolicy nadłonowej.

Diagnostyka:

Aby zdiagnozować odmiedniczkowe zapalenie  zleca się wykonanie badania ogólnego oraz posiewu moczu. Jeżeli jednak stan jest poważny to konieczne jest przyjęcie chorego do szpitala, oraz wykonanie badania krwi. Niekiedy  trzeba wykonać tez  badania obrazowe, natomiast jeśli utrzymuje się gorączka a stan chorego ulega pogorszeniu, trzeba zastosować leczenie antybiotykami.

Leczenie stanu zapalnego nerek:

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek polega w głównej mierze na  antybiotykoterapii. Dobiera się antybiotyki zwalczające konkretną bakterię znajdującą się w moczu. Jeśli chory jest w ciężkim stanie, podaje się antybiotyki drogą dożylną a leczenie trwa od 10-14 dni. Zaleca się odpoczynek. Osoba chora musi  regularne przyjmować płyny oraz nie może obciążać nerek. W leczeniu nerek pomagają żurawina dodawana do różnych preparatów, gdyż owoc ten pozytywnie wpływa na drogi moczowe.

Powikłania przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek:

Choroby nerek powodują różnego rodzaju zmiany w ich strukturze. Stany zapalne mogą spowodować nawet niewydolność nerek, która jest chorobą bez leczenia nerkozastępczego, czyli nie można tu prowadzić dializ, przez co może nawet skutkować śmiercią. Trzeba pamiętać o leczeniu każdej infekcji pęcherza. Infekcje cewki moczowej oraz pęcherza trzeba leczyć antybiotykiem, aby się nie rozprzestrzeniała. Osoby ze skłonnością do zakażeń dróg moczowych powinny zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie profilaktyczne.