Temat: Czym jest zapalenie osierdzia i jakie są jego przyczyny?

Zapalenie osierdzia związany jest bezpośrednio z sercem. Schorzenie to ma różne przyczyny np.wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty, toksyny, leki. Może być ono także spowodowane przebytym zawałem serca, niedoczynności tarczycy czy chorobami nowotworowymi. Na jej powstanie mogą mieć też wpływ urazy oraz operacje kardiochirurgiczne i radioterapia. W głównej mierze nasila się wiosną i jesienią.

U osób z osłabiona odpornością zapalenie osierdzia ma o wiele gorszy przebieg. Zmożemy je podzielić na ostre oraz przewlekłe a także nawracające.Ostre zapalenie ma łagodniejszy przebieg i nie pozostawia trwałych zmian w organizmie.

Objawy zapalenia osierdzia:

Ostre zapalenie osierdzia objawia się głównie gorączką, bólami stawowo-mięśniowymi, dusznościami i kaszlem, podobnie jak w przypadku przeziębienia i infekcji.  Typowymi objawami dla zapalenia osierdzia są bóle w klatce piersiowej. Bóle te oraz ich nasilenie zmieniają się w zależności od pozycji naszego ciała. W pozycji siedzącej są słabsze, natomiast nasilają się w pozycji leżącej. to również częste symptomy jakie wywołuje zapalenie osierdzia.

Zapalenie osierdzia może towarzyszyć zapaleniu mięśnia sercowego, natomiast wysiękowe zapalenie osierdzia, polegajace na zbieraniu się płynów w worku osierdziowym może doprowadzić do rozwoju ostrej oraz przewlekłej niewydolności serca. Spowodowane jest uciskaniem zgromadzonego płynu na serce, co utrudnia rozkurcz serca. Zaciskające zapalenie osierdzia polega na tworzeniu się włóknistej skorupy wokół serca, które może prowadzić do rozwoju prawokomorowej niewydolności serca. Nieleczenie choroby może doprowadzić nawet do śmierci.

Diagnostyka:

Zapalenie osierdzia wymaga specjalistycznej diagnostyki. Wykonuje się badanie EKG, gdzie zmiany mogą być znikome a czasem podobne do zawału serca. Stan zapalny m.in.wyższe OB można zauważyć dzięki wykonaniu badań laboratoryjnych. W diagnostyce zapalenia osierdzia  trzeba wykonać ECHO serca, które pozwala stwierdzić obecność  płynu w worku osierdziowym oraz pogrubienie blaszek osierdzia. Często wykonywane jest też badanie RTG również obrazujące ilość płynów, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. 

Leczenie zapalenia osierdzia:

Zazwyczaj chorzy na zapalenie osierdzia są kierowani do szpitala w celu ustalenia przyczyny choroby oraz zbadania ilości płynu w osierdziu. Zapalenie osierdzia można leczyć objawowo i przyczynowo. Leczenie objawowe polega na zastosowaniu ibuprofenu i kolchicyny. Niekiedy zapalenie osierdzia wymaga podawania sterydów oraz leków immunosupresyjnych.
Kiedy zapalenie osierdzia charakteryzuje się duża ilością płynów, to konieczna jest punkcja (nakłucie igłą)worka. Jeśli dochodzi do nawrotów nieodzowny jest zabieg kardiochirurgiczny. Zaciskające zapalenie osierdzia jest leczone przez usunięcie osierdzia.