Temat: Czym jest zapalenie żył i jaki jest jego przebieg?

Zapalenie żył Jest to choroba żył która w głównej mierze może występować w żyłach zmienionych żylakowato, natomiast rzadko w zdrowych żyłach. Przede wszystkim na to schorzenie narażone są osoby leczone szpitalnie, u których do żył powierzchniowych zostały wprowadzone cewniki, np. wenflony. Zbyt długie utrzymywanie cewnika w żyle lub zła aseptyka w miejscu jego wprowadzenia też może doprowadzić do tej choroby.

Czasami nawracające zapalenie żył powierzchownych może być jednym z objawów choroby nowotworowej. Zapalenie żył powierzchownych przebiega dość łagodnie i jest mniej niebezpieczna niż zapalenie żył głębokich.W dużej mierze zapalenie to przebiega w żyłach kończyn dolnych, choć czasami może dotyczyć także żył klatki piersiowej i kończyn górnych.

Przyczyny:

Przy zakrzepowym zapaleniu żył powierzchownych najważniejsze jest znalezienie jego konkretnej przyczyny. Najbardziej znanymi przyczynami i czynnikami odpowiedzialnymi za zapalenie żył jest zaburzony przepływ krwi, polegajacy na jego zwolnieniu. Jak wcześniej wspomniałam najbardziej narażone są żyły zmienione żylakowato a  do powstania zapalenia, przyczynia się dłuższe unieruchomienie kończyny, np.: gipsem oraz otyłość i choroby serca.

Inna przyczyną jest uszkodzenie ściany naczynia, które wyzwala reakcję zakrzepową. Może zostać ona uszkodzona w skutek rany chirurgicznej czy urazu. Do zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych przyczynić się może też zaburzony skład krwi, gdyż spowodować może przedwczesną lub nieprawidłową aktywację układu krzepnięcia.

Objawy zapalenia żył:

Pierwszymi objawami zapalenia żył jest ból oraz zaczerwienienie wokół żyły a także jej stwardnienie. Zapalenie zakrzepowe żył powierzchownych obejmuje zmiany w jednym lub w kilku naczyniach żylnych. Często daje odczyn zapalny w ścianie naczynia żylnego i otaczających je tkankach, a w świetle naczynia powstaje skrzeplina. Dolegliwości mogą stać się przewlekłe z naprzemienną poprawą i nawrotami, które trwają od kilku dni do kilku miesięcy. Objawem towarzyszącym bywa też podwyższona temperatura.

Leczenie zapalenia żył:

Jeśli zapalenie jest niewielkie to może ustąpić samo. Może dojść również do samoistnego zarośnięcia się żyły. Warto jednak rozpocząć jakieś leczenie, gdyż czekanie na samoistne ustąpienie może doprowadzić do powikłań, jest więc ryzykowne. W leczeniu zapalenia stosuje się opaski uciskowe oraz bandaże a miejscowo nakłada się maść przeciwzapalną z heparyną. Lekarze często zalecają też niesterydowe leki przeciwzapalne. Podaje się także leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Jeśli jest podejrzenie nadkażenia bakteryjnego, wówczas przepisuje się antybiotyki. Często popełnianym błędem jest unieruchomienie pacjenta, gdyż niesie za sobą ryzyko pogłębienia choroby. Po wyleczeniu choroby, natomiast wysyła się chorego na operację żylaków.

Zapraszamy do komentowania :-)