1

Temat: Często bóle w klatce piersiowej

Mam 27 lat i od pewnego czasu dokuczają mi częste bóle w klatce piersiowej. Właściwie to chyba najbardziej jak mam coś stresującego w pracy do zrobienia - wtedy czuję, jak nadchodzą te uciski w klatce piersiowej i zaczyna się taki tępy ból. Muszę się wtedy na moment najlepiej gdzieś położy i za moment to samo przechodzi - co to może być ?

2

Odp: Często bóle w klatce piersiowej

Opisane przez Panią objawy wyglądają niepokojąco. Jest Pani młodą kobietą i stąd ciężko myśleć o chorobie wieńcowej i uogólnionej miażdżycy mogącej prowadzić do tego typu dolegliwości bólowych. Niestety nie można ich również wykluczyć. Czy badała Pani swój poziom cholesterolu? Czy w rodzinie występują choroby serca i naczyń wieńcowych? Bardzo ważna jest również odpowiedź na pytanie, czy bólom, które Pani opisuje towarzyszy uczucie kołatania serca, przyspieszenia tętna lub zawrotów głowy czy omdleń. Z całą pewnością nie należy lekceważyć powyższych objawów. Konieczna jest diagnostyka kardiologiczna, zaczynając od najprostszego badania, jakim jest EKG. Prawdopodobnie będzie potrzebne również wykonanie badania holterowskiego- całodobowej rejestracji zapisu EKG. Umozliwi to powiązanie dolegliwości bólowym z konkretnym zapisem i rozpoznanie ewentualnej arytmii sercowej.