Temat: Czym jest jęczmień i jaka jest przyczyna jego powstawania?

Jęczmień ( zapalenie mieszka włosowego) jest bakteryjnym zapaleniem powieki, występującym w postaci ropnej. Występuje w postaci ropnia koloru czerwonego, który jest wielkości ziarna zboża, stąd pochodzi jego nazwa. Zapalenie to spowodowane jest zakażeniem gronkowca.  Występuje on zazwyczaj na brzegu powieki, zarówno dolnej jak i górnej. Najczęstszą przyczyną zapalenia powieki jest dotykanie jej brudnymi rękoma, a także ciągnięcie za rzęsy.

Jęczmień równie często tworzy się u kobiet, jak i u mężczyzn, u osób starszych czy też dzieci.Problem tkwi w tym, że nawet wyleczony jęczmień może powrócić w momencie, gdy nasz organizm jest osłabiony. Kiedy jęczmień nawraca, stosuje się antybiotyk (doustny) ogólny, który pomaga nam uodpornić organizm przez atakiem bakterii.
Wyróżnić można dwa rodzaje jęczmienia - jęczmień zewnętrzny, zwany gronkowcowym zapaleniem gruczołów oraz jęczmień wewnętrzny  - zapalenie gruczołów tarczkowych.

Objawy jęczmienia:

Pierwszym objawem, wskazującym na pojawienie się jęczmienia jest zaczerwienienie oka. Ponadto oko staje się nabrzmiałe w miejscu ropnia i strasznie swędzi. Poprzez ropę, która tam się zbiera dochodzi do łzawienia oraz stanu zapalnego oka. Oko może zostać przysłonięte przez opuchliznę. Jęczmień pojawia się nagle, nie można przewidzieć tego wcześniej a  proces jego tworzenia trwa około 4-5 dni. Jeśli nie jest leczony może pęknąć samoczynnie. Powoduje brak dobrej widoczności. W przypadku, gdy występuje u dzieci jest niezwykle dokuczliwe, ponieważ dzieci drapią powiekę, wtedy zaleca się założenie opatrunku na oko.

Leczenie:

W momencie pojawienia się jęczmienia ważny jest szybki kontakt z lekarzem, który przepisuje maść z antybiotykiem, zapobiegającą jego pęknięciu a także łagodzącą ból,swędzenie i gojącą infekcję. Trzeba pamiętam również o tym, ze jęczmień jest zaraźliwy, więc domownicy nie powinni korzystać z jednego ręcznika. Także drapanie może spowodować przeniesienie się  jęczmienia na drugie oko. W aptekach dostępne są także krążki łagodzące ból. Dzieci często bawiąc się na podwórku dotykają rzeczy, na których  roi się od bakterii. Musimy pamiętać, aby dziecko po powrocie do domu myło ręce. Również w momencie, gdy jesteśmy nosicielami jęczmienia, musimy wiedzieć, że niezbędne jest zachowanie higieny rąk, aby nie dopuścić do zarażenia drugiej powieki. 

Leczenie jęczmienia sposobami domowymi:

Jęczmień nie jest niczym nowym, dlatego już nasze babcie stosowały wiele sposobów na jego pozbycie się. Jednym ze sposobów są okłady na powieki łagodzące ból. Babcie przykładały przez serwetkę ciepłe jajko. Innym sposobem są ciepłe kompresy przykładane 3–4 razy dziennie na około 10 minut,powodujące nagrzewanie jęczmienia. Można też przemywać oko herbatą z liści malin.gojenie jęczmienia przyśpieszają okłady z pietruszki. Okład taki robi się przez nałożenie na powiekę przez 15 min. gazika zamoczonego w wywarze z pietruszki. Zabieg należy powtarzać do czasu wygojenia się. Pęknięty jęczmień warto przemywać rozcieńczonym szamponem dla dzieci.

Zapraszamy do komentowania :-)